Enderův stín

Enderův stín Originální název: Ender's Shadow
Poprvé vydáno celosvětově: 1999

Laser-books - 2001
ISBN: 80-7193-092-X

Laser-books (2001) 80-7193-092-X 360

Román paralelní s Enderovou hrou.
Román Enderův stín se opět odehrává na obrovské orbitální stanici, na níž Mezinárodní flotila vychovává z nejnadanějších dětí své budoucí velitele. Země žije pod hrozbou útoků termiťanů a ve slumech Rotterdamu živoří v partě nechtěných „spratků“ maličké dítě s geniální schopností přežít – Bean – Fazolek. Svou chytrostí změní poměry všech malých dětí v celém městě a proto není nijak překvapivé, že si jej všimnou vyhledavači Flotily.
Za pár měsíců jej raketoplán odnáší na oběžnou dráhu… Od prvních chvil naráží na jméno Endera Wiggina a je jen otázkou času, kdy se tyto podivuhodné individuality setkají… (Založil/a: Tanmut)

illy
  30. 7. 2013, 9:13
Znovu to samé, jiným pohledem. A výborné. Fazolek je jiný než Ender a Card to zvládnul na jedničku. Je skoro zázrak, že můžete prožít stejný příběh dvakrát a ani na okamžik se nebudete nudit. 90%
HELLBOY-DB
  18. 2. 2014, 17:58
Enderova hra z pohledu jiné postavy je příběhově taky povedená, závěr už je známý takže tak nestrhne jako poprvé, ale to je jen muška a tak jediný vážnější důvod k nedání plného počtu, je mé neúplné stotožnění se, z až moc chytrým Fazolkem. ===80%
Balu
  31. 10. 2015, 22:04
Podobně jako před nedávnem Ender ve vyhnanství mě i tento díl zcela pohltil, a to i přesto, že děj samotný mě už vesměs neměl čím překvapit. Poutavé, čtivé, emotivní. Své někdejší podcenění 'Stínů' hodlám v nejbližší době napravit.
irulan
  7. 9. 2015, 21:52
Prvni dvě třetiny me Fazolek fakt hodne pohltil - mozna chvílemi i víc jak Ender. Ta neskutečně chladná inteligence. Zato posledni třetina je nejaka nedotazena, jako by ten námět autor ke konci zahodil a odflákl. Nejak bych více rozvedla zrod Fazolkovy loajality k Enderovi. A ten kostrbatej hapyend s rodinou...
Aratar
  28. 8. 2015, 16:33
Příběhy z Enderova cyklu mám ráda, protože nastolují nadčasové otázky, na které dávají nevšední odpovědi. Nedá mi to ale a příběh o Fazolkovi musím porovnat s tím o Enderovi. Pozorní čtenáři Enderovy hry zde totiž najdou mnoho hříček a paralel. Sám Card napsal, že se z Enderovy hry, v níž poprvé použil dětské hrdiny, poučil. Mno, nevím. Je pravda, že u Fazolka je příčina jeho geniality lépe zdůvodněna. Přesto mi jeho bezchybnost a předčasná vyspělost zpočátku lezly na nervy, a to se mi u Endera nestalo.
Zhabza
  19. 12. 2012, 23:05
Opět výborně napsaná kniha. Bohužel, po přečtení Enderovy hry už jí prostě chybí originalita a naroubování na původní knihu je zároveň občas trochu krkolomné. Zvláště v pasážích, které se s ní přímo prolínají. Nicméně, na to jak to byl složitý úkol, zvládl ho Card mistrovsky. Výsledek je pořád silný nadprůměr.
velkyrobik
  30. 8. 2014, 18:49
Už to není takové terno jako Enderova hra. Kniha ale ukazuje pohled na věci jinýma očima. Vnímání z této perspektivy je mnohdy odlišné a dokocne nejen ze subjektivního hlediska. Kromně toho se dovíme fakta, které jsme dříve neznali. Ulice Rotterdamu jsou jednou z nejlepších částí knihy. Občas to na některé stránce z nějakého důvodu stratí chuť. Přesto je konec pořád dramtický i když vím co bude. Autor to skladbou vět dobře vygraduje.
iks
  30. 1. 2013, 23:21
Společně s Enderovou hrou nejlepší díl série. Kniha mi přišla v některých pasážích čtivější než originální Ender. Části, kde se tyto knihy prolínají, mi přišly velmi dobře zvládnuté.
detskekonto
  31. 12. 2012, 21:27
Jedna z mých nejrychleji přečtených knih.... Nevtíravá sci-fi plná zvratů, manipulací, nadlidských dedukcí a úvah..... Geniální chlapec, který si díky své inteligenci ke štěstí přišel.... Prostě to nejlepší od Fazolky....