Zakázané holky

Zakázané holky Originální název: Zakázané holky

Albatros - 1995
ISBN: 80-00-00216-7

Albatros (1995) 80-00-00216-7 205

Končí léto roku 1940 a gymnázistka Jana se těší, že po prázdninách zase uvidí svou nerozlučnou kamarádku Dinu. Jenomže Dina se ve škole neobjevuje, a co je zvláštní, ani profesoři se po ní neshánějí. Konečně se Jana dovídá pravdu: Dina už do školy nepřijde, nepřijde ani k nim domů, nesmí totiž studovat ani chodit ven a stýkat se s ostatními, nesmí spoustu úplně normálních věcí, a to podle jakýchsi norimberských zákonů...

Tak začíná vyprávění Hany Bořkovcové, které není smutné ani beznadějné, třebaže se odehrává ve smutné době. Je to moudrý příběh jednoho velkého přátelství, obětavosti i rodinné pohody.
Je to vyprávění o lidech, dětech i dospělých, kteří i v těžkých dobách, kdy šlo o všechno, neztratili svou tvář, neztratili fantazii a smysl pro humor. (Založil/a: al-ma)

ondra k
  16. 10. 2016, 18:01
Tato kniha nás zavádí do roku 1940 a vypráví o dvou dívkách a jejich životech. Vzhledem k tomu, že tato kniha je dívčí román a je tudíž určená především pro dívky, mě moc nezaujala a dávám jí tedy nižší hodnocení.
James Bond
  4. 10. 2016, 17:20
Jedná se o dívčí román pro čtenáře od 11 let. Příběh vypráví o velkém přátelství dvou dívek, které ani zlá doba kolem roku 1940 nerozdělí. Jana a její rodina tajně pomáhají rodině židovské dívky Diny, která se vlivem doby ocitá na úplném okraji společnosti z důvodu rasového původu. Dina se tak ocitá i se svými sestrami a celou rodinou v izolaci, avšak Jana ji chodí tajně navštěvovat, nosí jim potraviny a i jinak se sympatické rodině snaží ulehčit těžký úděl. Bohužel ani Dině a její rodině se nevyhne odsun do koncentračního tábora. Kniha je čtivá, přátelství obou dívek navzdory všemu a všem působí velmi silným dojmem. Nesmyslná pravidla doby působí absurdně.
Apophis
  9. 5. 2013, 10:56
Knihu jsem dostala když mi bylo asi 15 let, moc jsem ji nechápala...a ani ji nedočetla, ve svých 18 letech jsem se k ní znovu vrátila a je naprosto úžasná..vidět důsledky norimberských zákonů očima dítěte je něco úplně jiného...dokážete se do ní vcítit...najednou chápete, že oni nechápali a přátelství bylo víc než nějaké nařízení. Stojí za přečtení