Absolone, Absolone!

Absolone, Absolone! Originální název: Absolom, Absolom!
Poprvé vydáno celosvětově: 1936

Mladá fronta - 1966

Mladá fronta (1966) 305

Faulknerův vrcholný román popisující drama jižanského rodu Sutpenů, jehož zakladatel, bílý nuzák Thomas, se vyšvihne mezi bělošskou aristokracii bohatých plantážníků, ale zavržením syna-míšence vyvolá řadu tragických událostí, pod jejichž tíhou hyne celý rod. Příběh je vyprávěn několika vypravěči, z nichž každý zná jen část pravdy a vnáší do děje svůj osobitý pohled, odehrává se v několika rovinách, v přítomném i minulém čase a rozvíjí se v složitý, hrůzný, ale i reálný obraz života na americkém Jihu v časovém rozpětí téměř sta let, kdy děsivé drama otrokářské minulosti znovu a znovu nahlodává přítomnost. Pro snazší orientaci v spletitosti postav a děje připojil autor chronologii událostí a genealogii.

Zdroj: wikipedia.org (Založil/a: Tanmut)

svobodka
  11. 11. 2012, 19:28
Podle mne nejlepší Faulknerova kniha, i když při čtení dává opravdu zabrat. Ale pak je člověk odměněn, když to všechno "rozluští".
ready19
  21. 8. 2015, 15:44
Rozhodně zajímavý styl, ponuré, postavy dobře vykreslené, ale přece jenom, když bych to měl porovnávat třeba s Prapory v prachu, tak mě to tolik nevtáhlo. Příběh byl sám o sobě hodně zajímavý, ale s tím, jak to autor podal, jsem měl někdy problém. Kdybych měl podruhé šáhnout po nějaká Faulknerově přečtené knížce, tak tahle to nebude.
Kunri
  4. 3. 2013, 20:44
Zpočátku to vypadalo pro mě beznadějně - prvních sto stran jsem se moc nechytal, číst po třetí o tom samém mě přestávalo bavit. Jak se ale člověk dostane za polovinu, tak dostává kniha úplně jiný rozměr. Příběh se začíná rozjíždět, odkrývá se nezjištěné, zjišťuje se neodkryté. A posledních sto stran je naprostá lahůdka, která nemá obdoby. Je to jedno z nejkomplexnějších děl, jaké jsem kdy četl.
P.S.: Pozor na verzi z roku 1966 (která je zde na obrázku)! Pan Vajla vám totiž v doslovu vyspoiluje jednu zásadní informaci o jedné postavě z této knihy, která se objeví v další knize