Originální název: Rakovyj korpus

Academia - 2002
ISBN: 80-200-1040-8

Academia (2002) 80-200-1040-8 474
Československý spisovatel (1992)

Obsáhlý autobiografický román se odehrává v otřesných podmínkách onkologického oddělení taškentské nemocnice v druhé polovině 50. let.
Román sleduje osud člověka, který na vlastní kůži zažil hrůzy stalinských lágrů a vyhnanství, onemocněl a přichází se léčit na onkologickou kliniku. Zde se protíná řada lidských osudů v široké plejádě pacientů - prominentních komunistů, vyhnanců, původních obyvatel i příslušníků vysídlených národů. Společným nepřítelem všech, mladých, starých, lékařů i pacientů je v této nemocnici smrtící nádor. Rakovina však jakoby prostupovala celou společností, která se jen zvolna zotavuje z období kultu osobnosti, nejstrašnější etapy moderních ruských dějin. (Založil/a: aknamor)

misssicccka
  16. 3. 2010, 18:28
nádhera
cachanell
  18. 7. 2015, 22:50
Zajímavá kniha. Silné lidské hledisko. Pohled do duše lidu v socialismu po smrti Stalina. Pohled do duše lidí trápených rakovinou - jejich sny, bezmocnost, snahu o pochopení. Pohled na zdravotnictví v 50. letech , pohled na léčení rakoviny v této době.
V.A.
  3. 2. 2013, 14:51
Jímavá kniha inspirovaná osobní zkušeností autora s rakovinou. Zajímavý příběh, postavy a pohledy na jejich osudy. Jak se vyrovnat s tím, že trpíte tak zákeřnou nemocí? A jak se vyrovnat s tím, že přežijete, ale už nikdy nebudete takoví, jako dřív?
Elaine Lóre
  26. 12. 2011, 13:12
Tuto knihu jsem četla ve věku, kdy mě opravdu dostala. Nicméně mě dostává pořád a velice ráda si jí opět přečtu. Ikdyž téma je poněkud drsné. Jako doba celkově.
jorick
  5. 5. 2011, 18:17
S udělal nejvěší počin tím, že napsal souostroví gulag. Po přečtení některých jiných jeho děl a mám na mysli třeba Rakovinu, mám pocit, že je škoda, že nemohl věnovat více času beletrii. Jenže Souostroví muselo být napsáno...
muchy
  28. 8. 2015, 12:43
Velmi zajímavá kniha, i když někdy se mi nečetla dobře, proto mi její čtení trvalo poměrně dlouhou dobu. Nahlíží do myšlení nemocného člověka, který se obává smrti, autor skvěle vykresluje různé typy postav a různé náhledy na život a životní priority a také touhu žít. Dobře také ukazuje na rozdělení společnosti v komunistické době a neschopnost se z něj vymanit. Doporučila bych čtenářům, kteří se chtějí zamyslet, ale nebojí se trochu náročnějších děl. Za mě 77%.
ThePajul
  3. 7. 2012, 22:27
Kniha opravdu se silným tématem. Nedávám plný počet, protože jsem se často přemlouvala ke čtení z důvodu, že jsem se bála, co nového se dozvím. Někdy není fajn pocit mít knihu ještě týden v hlavě.
Clairvoyant
  24. 3. 2010, 9:47
Kniha z prostředí onkologie v Sovětském svazu 50.let. Kniha nejenže podává svědectví o hrůzách této doby, ale je navíc povýšena na druhou výbornými filozofickými úvahami...

"Naše Ču to nedotáhne ani k žádnému moři, ani k jezeru, ani k velké vodě. Řeka, která končí v písku! Řeka, která se nikam nevlévá, všechnu svou nejlepší vodu a nejlepší síly rozdá jen tak, cestou a náhodně. Přátelé, není tohle obraz našich muklovských životů, kterým nebylo dopřáno, aby něco kloudného udělaly, kterým je souzeno, aby neslavně dohasly - a to nejlepší z nás je jen mělký říční záliv, který ještě nevyschl, a všechno, co po nás zbylo, je voda do dvou dlaní, to, co jsme si navzájem poskytovali setkáním, rozmluvou, pomocí...?"