Hluk a vřava

Poprvé vydáno celosvětově: 1929

Odeon - 1997
ISBN: 80-207-0549-X

Odeon (1997) 80-207-0549-X 243

Román přinesl autorovi první vážné uznání. Jde o otřesný až hrůzný portrét duševní a morální degradace jižanské rodiny Compsonů v prvních desetiletích 20. století. Složitou vyprávěcí technikou (proudy vědomí, časté střídání časových rovin) i kompozicí (například část příběhu poslední generace rodu vypráví syn idiot) seznamuje Faulkner čtenáře se světem čtyř dětí alkoholika a jeho neurotické ženy. Název knihy je symbolicky převzat z Shakespearova Macbetha.

Zdroj: wikipedia.org (Založil/a: Tanmut)

andre
  2. 9. 2010, 18:25
V první kapitole knihy jsem se ztratil a nacházel jen velmi málo, stálo hodně přemáhání číst dál, ale nakonec jsem ji přelouskal a dostal se k dalším, které jsou již jasnější. Musím ocenit odvahu začít román takto čtenářsky náročnou výpovědí idiota. Jsem okouzlen prací s textem, hravostí s jakou je napsán. Názvy kapitol Den X. Měsíce Y Roku ABCD jsou v naprosto úchvatném kontrastu s útržkovitou kompozicí, kdy děj skáče i o desítky let.

Faulkner je obdivuhodná fúze klasika a modernisty.
Stilben
  31. 5. 2013, 23:13
Tato kniha je jedna z mála, kterou jsem nedokázal přečíst. Upřímně jsem se snažil, ale nešlo to. Zřejmě jen pro náročné čtenáře s vytříbeným literárním vkusem :-)