Originální název: Darkly Dreaming Dexter
Poprvé vydáno celosvětově: 2004

BB art - 2012
ISBN: 978-80-7461-198-8

BB art (2012) 978-80-7461-198-8 664 Knihy Drasticky děsivý Dexter, Drasticky dojemný Dexter a Dexter v temnotách vyšly jako omnibus
BB art (2010) 978-80-7381-746-6 224
BB art (2010) 978-80-7381-711-4 664 Knihy Drasticky děsivý Dexter, Drasticky dojemný Dexter a Dexter v temnotách vyšly jako omnibus
BB art (2007) 978-80-7341-969-1 224

První díl série Dexter

Dexter Morgan je specialistou na analýzu krevních vzorků u miamské policie. Mezi kolegy je oblíbený a má mimořádnou intuici na sériové vrahy. Není divu; Dexter ukrývá tajemství: za měsíčných nocí nad ním vládu přebírá Temný společník a stává se sám sériovým vrahem, netvorem postrádajícím city, který sadisticky likviduje své oběti – jiné vrahy, na které je zákon krátký. Vše šlo dobře a ani Dexova nevlastní sestra Debora, rovněž policistka, nic netušila, když se náhle v Miami objevil sériový vrah, jehož styl je totožný s Dexterovým. Spojitostí je stále víc, až Dexter začne pochybovat sám o sobě, nepáchá snad brutální vraždy skutečně on a neposílá pak sám sobě vzkazy? Jak si má vysvětlit předjímající vize a sny? A když zmizí i Debora, zatímco on měl okno, pokusí se ji zachránit před… kým vlastně, před maniakem, či sám před sebou? Šokující závěr jen korunuje toto strhující dílo napsané jedinečným stylem, plné temnoty, ale i černého humoru. Má veškeré předpoklady stát se kultovní literaturou (jak k tomu došlo v USA) a Dexter již teď stojí po boku Hannibala Lectera. (Založil/a: aknamor)

Keatin
  30. 10. 2014, 19:00
Na můj vkus příliš krátké, příliš rychle vyřešené, prostě bych to o pár stránek prodloužila, přidala nějakou tu minizápletku, nebo škobrtnutí, ale vesměs čtivá kniha. Musela jsem si zpočátku zvykat na "těžký" styl psaní, ale jinak jsem si Dextera zamilovala ...navzdory jeho temné stránce osobnosti. A přesně jak píše togaf ...vnímat seriál a knihy odděleně ...za mě určitě ANO! Když jsem myslela na Dextera jako seriálovou postavu, strašně mě to rušilo.
togaf
  19. 4. 2011, 8:14
Knižní Dexter je mnohem vtipnější než ten seriálový. Jazykově mě knihy o Dexovy naprosto okouzlily. Ano, seriál se ani v první sérii nedrží knihy, ale co na tom. Je taky skvělý. Jen ta Rita je v knížkách víc k nesnesení, naštěstí se tam oběvuje spíš jako křový, než jedna z hlavních postav, kterou je v seriálu. Shrnutí: pokusit se vnímat knihy a seriál odděleně, mě to aspoň výrazně pomohlo.
Bastet
  21. 7. 2011, 20:23
Nápad masového vraha, který vraždí jen jiné vrahounky a ještě se živí jako odborník na krev u policie, mě zaujal už při čtení anotace, ale knihu jsem otevřela a přečetla až na základě prvních dvou sérié stejnojmeného seriálu. Kniha předčila má očekávání. Já prostě miluju ty jeho asociální frky a moudra masového vraha. Kdo má rád drsnější humor, tak ať neváhá a čte.
Jadelaine
  5. 8. 2013, 18:08
Ke čtení knihy jsem se dostala až po shlédnutí seriálu a musím říct, že jsem byla trochu zklamaná. V seriálu mi je Dexter zkrátka sympatičtější.
Samael
  31. 3. 2013, 13:24
Mám hodnocení u všech dílů,takže jen krátce.Dexter je prostě skvělé čtení pro všechny co mají rádi v knize napětí,černý humor,sarkasmus a temnou stránku lidské osobnosti.
Samael
  31. 3. 2013, 12:42
Masový vrah,který si své choutky po rozparování lidí ukájí jen na lidech,kteří si to na 100% zaslouží???Výborný!!!
ilon-a
  10. 5. 2016, 16:36
Nápaditý příběh, hodně mě na knížce bavil jazykový styl, jakým byla napsaná a skvělý Dexterův černý a sarkastický humor. Knížka mi přišla víc vtipná než drastická. Ale co mě dost zklamalo bylo to, že na to, jak se děj celou dobu vleče, tak měl fakt hodně rychlý konec.
Upřímně si ale myslím, že knížka by neměla takový úspěch nebýt výborně natočeného seriálu...
mikael
  24. 1. 2015, 22:05
Kniha je opravdu jiná a Dexter z knihy je dosti jiný než jak nám byl představen v seriálu. Ale u mě dobrý a tento Dexter se mi daleko více líbil! Je daleko temnější a zábavnější a užívá si společnosti Temného společníka.
Trošičku horší to je s délkou knihy a závěrem knihy, kdy autor knihu zakončil pro mě příliš rychle, ale kniha velmi dobrá a jdu se mrknout na druhý díl :-)
bratr_jezek
  12. 12. 2013, 12:35
Nečekaný hlavní hrdina. Přestože se jedná o vraha, budete ho mít svým způsobem rádi. Možná proto, že jeho "temného společníka" v něm už vytušil už jeho nevlastní otec, policista. Byl to on, kdo mu vštípil "kodex", podle kterého dokáže ukojit své choutky, zabijí totiž jen jiné vrahy, násilníky a jiné zločince, kteří musí být pro nedostatek důkazů či kvůli nějaké díře v zákoně propuštěni. Jak by se Dexter vyvíjel bez tohoto kodexu pak naznačuje příběh jeho bratra Briana.
Vercinka.
  19. 9. 2012, 8:49
Pro mne trochu zklamání, očekávala jsem víc. Téma je velice nápadité, charakterové vlastnosti Dextera jsou velmi specifické, ale zpracování knihy mohlo být mnohem lepší, trochu nudné neustálé a zdlouhavé hovory se sestrou Deborou. Také postava Dextera mohla být vykreslena lépe a vůbec, všechny ty dějové linie. I přesto, že kniha má 224 stran, mám pocit, že v nich moc děje nebylo.
Phorbo
  9. 6. 2013, 7:23
Linday mě hodně překvapil. Jelikož jsem nejdřív viděl seriál a teprve až teď, kdy je 7 řad venku, se dostávám ke knize, tak je to příjemná změna. Zaujal mě styl psaní, kterým Lindsay píše (nebo to je možná překladem, kdo ví). Je to chytlavé, rychlé a není tam toho moc navíc, byť by být mohlo. Akorát mě to kazí konec. Od chvíle, kdy se Dexter setka s LaGuertou v přístavu je to opruz. Kor jak potká Briana. Závěr mě popravdě naštval, ale předpokládám, že to bude na pokračování a jen tak to nebude končit... tak Dexi směle do toho!
maizy
  14. 3. 2013, 21:18
Nejdřív jsem viděla seriál a až pak jsem se rozhodla pro čtení knížky. No, začátek totožný, takže pro mě bylo docela těžké knížku číst. Pak se naštěstí děj odchýlil a pro mě tak byla knížka čtivější. Bohužel ale některé pasáže byly až moc dlouhé a pro mě tedy nudné. Závěr byl pro mě překvapením, jelikož byl jiný než v seriálu. Myšlenka této knihy je super, ale to zpracování, dle mého, trošku zaostává.
kure91
  3. 9. 2011, 23:06
V porovnání se seriálem by to, v případě že by se jednalo jen o tuto knihu, bylo nerozhodně, ale jak se od sebe celkově knižní a televizní série oddělují, tak pro mě má nějak větší kouzlo knižní série. Navíc jazykové hříčky, které jsou v knize jsou opravdu dobré a oceňuji práci překladatele, nemohlo to být určitě nic jednoduché tuhle sérii překládat.
Davey
  29. 6. 2013, 22:23
Viděl jsem první seriál a knihu si koupil až poté. Avšak nepatřím mezi ty, kterým by to vadilo (ani mi nevadí, když mi někdo vykecá celý film, než ho vůbec vidím). Prostě si to užiji i tak. Kniha je skvělou záležitostí, velmi mě baví Dexterovy hlášky (prase dávící se grapefruitem mě opravdu rozesemálo). Překvapilo mne, že konec je trošičku jiný, takže posledních 10-15 stran jsem DOSLOVA hltal a byl dokonce zvědavý, jak to dopadne. Určitě si milerád přečtu další díly!
clotho
  29. 1. 2011, 14:47
Tuhle knížku nedokážu řádně posoudit, když znám seriál. Druhá polovina knihy totiž není vůbec tak úžasná, jako je druhá polovina první série. Ráda jsem se ale dostala Dexterovi do hlavy, často myslí podobně jako já... Teď si vůbec nedokážu představit, jak bude další kniha pokračovat, což mě nutí k tomu, abych si ji koupila :)
monika100
  26. 10. 2012, 21:52
Když mi Ježíšek tuhle trilogii nadělil, nebyla jsem nadšená. Můj názor změnil nápis na zadní straně přebalu: Seznamte se s Dextrerem, uhlazeným vlkem v rouše beránčím ... s netvorem, kterého děsí pohled na krev ... se sériovým vrahem, který je díky jednomu ze svých zlatých pravidel neodolatelně sympatický: zabíjí totiž jen zlé lidi ! Knihu jsem přečetla jedním dechem. Seriálové zpracování pro mě bylo obrovským zklamáním: zatímco trilogie je skvělá, na obrazovce je Dexter zkrátka někdy "nechutný".Raději čtěte a vytvořte si vlastní obrázek někoho, kdo páchá dobro ....
zdennanek
  5. 7. 2012, 12:22
Seriál sem neviděl, ale kniha se čte velice dobře. Ale bohužel to je asi tak všechno. Prostě sem tak nějak čekal víc od knihy kterou následuje i seriálová řada. Určitě přečtu celou sérii ale pochybuju, že bych se k ní ještě někdy vrátil, tak jako k jiným knihám.
BíDží
  11. 7. 2015, 18:45
Perfektní letní čtení - jenže se čte až příliš rychle ;) Nejvíc mě baví ta velká slovní zásoba a Dexterova pichlavá ironie, to můžu.
Seriál shlédnut!
blala
  15. 2. 2015, 13:58
Nikdy jsem neviděla ani jeden díl ze seriálu. Nebyla jsem ničím ovlivněná. Po dlouhé době jsem četla knížku, která je psaná "ich formou". Výborné. Pro mě tady bylo jednoduché dostat se do myšlenek vraha. Cítit s ním, co ho k činům vede. A udělat si vlastni obrázek o tom, jak je vše zvracene. Hned jdu číst další díl a jsem zvědavá, jak se bude vše vyvíjet.
Hawitt
  24. 3. 2014, 12:12
Velké zklamání... Jsem značně ovlivněn seriálovou podobou, která je dle mého názoru naprosto dokonalá a knihu jednoznačně zastínila.
drzidka
  20. 1. 2014, 16:59
Dexter jako knihu musím ohodnotit ne moc kladně. Bohužel jsem se nejdříve začala dívat na seriálové provedení a proto se mi líbí více seriál než kniha.
vrabcak
  1. 1. 2014, 13:57
Jelikož seriálového Dextera zbožnuji, byla pro mne kniha tak trochu zklamáním, asi jsem očekávala stejnou "pecku", jakou je seriál.
PorterIce
  21. 11. 2013, 10:18
Kniha pěkná, koupila jsem si jí, neboť jsem se zamilovala do seriálu. Dle zkušeností jsou knižní předlohy vždy lepší. Ovšem v tomto případě je seriál mnohem napínavější, zajímavější a hlavně propracovanější! Ale jinak dobrý...
Tommy512
  17. 4. 2013, 8:47
Doporučuji tuto knihu pro ty, kteří ještě neviděli televizní zpracování. Při čtení této knihy jsem byl stále v očekávání, kdy už nastane něco co bylo v televizi. Tím chci říct, že seriál mě docela dost ovlivnil a neužil jsem si knihu naplno. Nicméně děj je naprosto úžasný a do jisté míry i jedinečný.
no23reason
  2. 11. 2012, 14:42
Knihu jsem si koupil, protože se mi líbí seriál, a bohužel musím říci, že seriál je mnohem lepší než jeho knižní předloha.
Stružák
  31. 10. 2011, 22:39
Průměr, průměr, nic než průměr. Atmosféra je navozená pouze zpočátku, děj samotný nemá takovou hloubku, postava Dextera není vykreslená tak dobře, jak by si zasloužila. Velké zklamání.
iampatrik
  26. 7. 2011, 21:12
Asi za to může seriál, že se mi až tak dobře nečetla, ale dalo se to očekávat. Je těžké být napjatý, hltat každou stánku a pomalu odkrývat případ, když už ho znáte. Na druhou stranu, myslel jsem, že se bude jednat o totožný příběh, ALE končí jinak, což mě (plus pro knihu) mile překvapilo. PS. Přesto jsem rád, že seriál skončil tak, jak skončil.
ZipyEm
  12. 4. 2011, 13:27
Jak může člověk pracovat na dvě stě procent, když sto je maximum? Je to stejný princip jako udělat z knihy seriál... Tvůrci televizního Dextera totiž knižní podobu vyždímali jako citrón a ze zbytku ještě dokázali vypěstovat nové rostlinky, vytvořit nové prostředí a dokonce i jiné druhy rostlinek. Ok, teď víme, jaký je seriál - brilantní. A co kniha? Kniha je čestnou a důstojnou předlohou. Vytvořit vraha jako hrdinu? Ano, náročný čtenář si přesně tohle ve svém Temném podvědomí přeje a také se mu toho dostává.