Obchodník se smrtí

Originální název: The Gun Seller

XYZ - 2008
ISBN: 978-80-7388-101-6

XYZ (2008) 978-80-7388-101-6 391

Hugh Laurie, představitel populárního doktora House ve stejnojmenném televizním seriálu je renesanční člověk. Vedle herectví se věnuje úspěšně mnoha profesím – a jednou z nich je literatura. Tento thriller je jeho prvotinou, která se ihned po vydání setkala s více než příznivým ohlasem jak mezi čtenáři, tak i mezi odbornou veřejností. Svěží, napínavé, chytré, ale především vtipné čtení, u něhož se rozhodně nebudete nudit. Thomas Lang, toho času bodyguard na volné noze, se nechá najmout na vraždu amerického průmyslníka. Nakonec se však rozhodne svou oběť varovat… Jeho dobrý skutek nezůstane nepotrestán. Proti své vůli se ocitá ve víru dramatických událostí, v nichž jsou zapleteni mezinárodní teroristé, CIA i obchodníci se zbraněmi… (Založil/a: aknamor)

Hugh Laurie Hugh Laurie
*11.06.1959

Ghoulman
  19. 11. 2016, 20:35
Celkem slušný humoristický román, kterému však po výborném rozjezdu dochází postupem času čím dál tím znatelněji dech, což bude především tím, že humor ustupuje stranou a do popředí se dere špionážní linka, se kterou si však (jinak výborný komik, herec a muzikant) očividně nevěděl rady. Jako odpočinková kniha solidní, avšak na seriózní literární počin málo propracované.
Anael
  1. 9. 2012, 13:50
Mně se kniha líbila. Byla vtipná, akční, i když občas zmatená. Příběh a rozuzlení to ale všechno vyvážily.
Kůstka
  28. 12. 2012, 17:26
Miluju ten jeho humor. Škoda že se v té druhé části nějak vytratil a přebila ho podle mě docela zmatenost, vážně jsem se docela často ztrácela v tom, kdo je kdo, kdo co chce nebo nechce.. Ale prostě Hugha miluju a nemůžu jinak. :))
barbiegrrrl
  24. 3. 2014, 20:36
Vysoká očekávání vystřídalo značné zklamání. Příběh mě nedokázal příliš vtáhnout a stejně jako někteří další komentující jsem se občas ztrácela v postavách i ději. Celkově to na mě působilo chaoticky a lehce překombinovaně. Mnoho čtenářů si tu pochvaluje alespoň humor, mé dojmy jsou ale i v tomto případě poněkud rozpačité. Občas jsem se sice musela zasmát (výborný byl návod jak se zbavit strachu z výskytu bomby v letadle), ale některé hlášky na mě bohužel působily spíš jako snaha být vtipný za každou cenu. Laurieho mám ráda, ale Obchodník se smrtí opravdu není žádný literární zázrak.
MargarethMatthews
  29. 3. 2012, 16:43
Dílo psáno s velkou grácií, ironií a sarkasmem k Hughovi patřící. Styl mne proto nepřekvapil, ani jisté "autobiografické" prvky, které už byly předem poodkryty nejen autorem, ale i nejrůznějšími recenzemi. Knihu mohu vřele doporučit nejen díky své originalitě, ale i pro strhující příběh.
Zajdaanek
  28. 12. 2013, 2:29
NY Times jednou napsal "až uvidíte člověka v metru, v parku, v kavárně nebo jen tak na ulici s knihou v ruce s vážným výrazem, který se poté změní v záchvat smíchu" buďte si jistí, že čtou Obchodníka se smrtí od Hugh Laurieho! A je to tak! Laurie zabodoval na plné čáře a když k jeho hudbě a filmovému umění přidám ještě neskutečné spisovatelské vlohy - dostanu renesančního člověka, který tu dlouho nebyl a asi dlouho nebude. Jedna z nejlepší knih, jakou jsem kdy četl. Rozhodně se k ní minimálně jednou vrátím!
Tardis
  18. 8. 2015, 9:27
Docela zábavný nesmysl s dokonale protivnými a nepříliš uvěřitelnými postavami. Přinejmenším první část knihy byla v rámci žánru povedená a čtivá, ten zbytek už bylo skoro utrpení číst.
Radka Pařízková
  24. 3. 2015, 19:04
Ten humor byl jedinej důvod, proč jsem knihu neodložila hned. Byl to můj jediný hnací motor. Sladká dávka ironie.
ilon-a
  27. 5. 2013, 10:49
Je to brak. Je mi to líto kvůli Hughu Lauriemu, který ho mám jako herce fakt ráda, ale tahle knížka je jednoduše ptákovina na entou a mám chuť ji odnýst do sběru. Ten příběh absolutně nedává žádnej smysl, děj je zmatnej a naprosto nepřehlednej, celkově nuda. Jediný plus má kniha za krásnou aroganci, kterou je psaná, sarkasmus a vtipný "kecy", který mě dost často pobavily. A taky za pasáž, která se odehrává v Praze.
Peter.Melon
  5. 11. 2011, 19:48
Obchodník se smrtí-chytrý a svižný krimithriller s humorem vlastním Lauriemu.Thomas Lang je zajímavou postavou a kniha je poměrně dlouhá(četl jsem ji s přestávkami).Stojí za přečtení.Dávám této knize kolem 80 procent ze sta.Čekám také na další Laurieho knihu.
Raggen
  4. 11. 2011, 11:42
Pro mě osobně takové odpočinkové čtení... Jsem ráda že se v knize oběvil nezaměnitelný humor, jen mě trochu mrzí že konec byl nepřehledný a rychlý...
Niaro
  25. 11. 2012, 13:59
Od seriálového představitel Dr. House, zřejmě nikdo nečekal nějaké literární veledílo. Když začnete tuto knihu číst s tímto pocitem, určitě nezklame. Pro náročné čtenáře, nebo literární kritiky, ne že bych nedoporučoval, určitě ano, ale s jistou mírou schovívavosti. Děj samotné knihy plyne rychle, vyrovnaně a především vtipně. Obávám se však, že humor v tomto případě zastiňuje děj. Mým osobním důkazem je, že si vybavím spíše knižní hlášky, než dějovou linii. Pokud máte rádi cynismus, sarkasmus a ironii stejně jako já, vřele doporučuji. U mě za 4*.
Halalí
  27. 8. 2010, 19:23
Můj oblíbený seriálový lékař Gregory House je také vcelku slušný spisovatel, Hugha Laurieho asi není třeba dlouze představovat, všichni znají jeho „tak trochu jiného lékaře“ House (ale zazářil třeba i v seriálu Černá zmije), Laurieho (jako spisovatele) největším neštěstím je asi právě jeho nejslavnější alter-ego Dr. House, které ho jako spisovatele asi navždy zastíní. Nicméně Laurie spisovatel mě také velmi zaujal, do kriminálně politického thrilleru vnesl typický anglický (respektive „Housovský“) humor, nikdy předtím bych nevěřil, že tahle kombinace může tak dobře fungovat. Bohužel je evidentní, že jde o autorovu prvotinu v knize je vidět nejistota a obava zda ho čtenáři přijmou. Většinu čtenářů nejspíše tvoří právě fandové Laurieho jako herce, což nemusí být nutně Laurieho výhodou. Bohužel, pro knihu, se ani já nemohu srovnáním se seriálem vyhnout. Laurie jako herec je mému srdci stále milejší, ale pevně doufám, že s další autorovou knihou mi už bude milejší Laurie jako spisovatel.
bronn
  10. 11. 2013, 18:59
Akční a neskutečně vtipná kniha, některým situacím nebo hláškám jsem se opravdu s chutí zasmál. Na druhou stranu je chvílemi příběh také docela mrazivý, prostě je to jízda od začátku do konce.
kure91
  11. 10. 2012, 21:55
Za mě panuje spokojenost. Asi prvních 50 stránek jsem se do čtení musel nutit, ale pak mě to chytlo a dočetl jsem poměrně rychle, jde vidět, že Hugh by se ani jako spisovatel neztratil. Ale jedna věc mi při čtení šla často myslí, a bylo to srovnávání s Hlubokým průserem od Colfera. Nemůžu si pomoct, ale styl psaní s různými vtípky mi přišel podobný, ale rozhodně tím neříkám, že by mi to vadilo...Ale konec dobrý všechno dobré, takže si Hugh zaslouží 5 hvězdiček.
Peeters
  17. 11. 2013, 6:56
Po přečtení prvních 30 stránek jsem knihu už 2x odložil, ale nyní, co jsem ji dočetl, musím říct - stálo to za to. Nejdřív chvíli trvá, než si čtenář zvykne na tu břitkost vyprávění. Škoda jen, že ten cynismus a vtipné hlášky nejsou v celé knize prostoupeny rovnoměrněji. Obchodníka hodnotím jako lepší průměr, hlavně díky tomu, že jde o první thriller, u něhož jsem se tak nasmál. A myslím, že pasáž o ČR je jedna z nejpovedenějších.
Vé-Vé
  28. 7. 2012, 15:31
Né, že by se mi knížka vyloženě nelíbila, ale něco jí prostě chybělo. Humor tam byl, akce taky, ale něco tomu schází, takže nemůžu být moc spokojená
Majdule
  9. 7. 2011, 19:53
Obchodník se smrtí od slavného herce ještě slavnější postavy dr. Hause je kniha veskrze zábavná, i když ne veselá. Příběh nás zavede do světa tajných služeb, obchodníků se zbraněmi a terorismu. Hlášky hlavní postavy, bývalého elitního vojáka, jsou prostě nezapomenutelné a postřehy skutečně vtipné, i když to párkrát schytá i Praha, kam nás shodou náhod děj na krátkou chvíli zavede. Děj nepostrádá napětí a řadu nečekaných zvratů. A i když se nevyvaruje některých klišé (krásná žena + velké peníze = malér; hrdina ztoskotanec, který ještě cestou životem neztratil ideály, i když jinak je to celkem cynik), rozhodně je to zdařila prvotina. Osobně jsem si několikrát vzpomněla na Philla Marlowa a film Podraz.
zuzanara
  17. 12. 2012, 20:56
Totální brak. Jestli máte rádi tohoto sympatického herce, nebo alespoň sledujete Dr.House, nečtěte to, budete si pak pořád klást otázku, jak může někdo inteligentní a vtipný napsat blivajz takového kalibru. Nuda, neoriginální, překombinované, o ničem.
Prcek008
  8. 10. 2015, 23:39
Neotřelá, zvláštní, poutavá a od zhruba dvou třetin mírně zmatená a zbytečně zamotaná knížka. Pro obyvatele naší vlasti je příjemná pasáž odehrávající se v ulicích Prahy. Hugh Laurie je jedním z mých nejoblíbenějších hudebníků, herců, bavičů a chybělo málo a byl by i jedním z mých oblíbených spisovatelů. Možná příště.
Domenica
  8. 10. 2011, 13:32
Laurie má velice osobitý styl, který se mi líbil, ale bylo potřeba si na něj zvyknout. Na začátku kapitol jsme se občas lehce ztrácela a při hovoru víče osob nebylo poznat kdo zrovna mluví. Konec mi přišel velmi osekaný a působil snahou o rychlé zakončení příběhu. Lauri to vše ale hravě vykompenzoval typickým anglickým humorem, takže ve výsledku je kniha vcelku povedená.
xxFanyxx
  14. 8. 2011, 20:25
Nejdřív jsem z knížky byla opravdu nadšená, miluju přesně tenhle druh humoru. I nápad se mi zdál dobrý. Ale přibližně ve třetí čtvrtině knihy jsem se absolutně začala ztrácet v postavách a v ději. Příjde mi že se v knížce opravdu hodně přeskakuje a nevím jestli pasáže ,,ted si to máte domyslet" byly špatně pochopitelné, nebo je problém ve mě :D Ale uričitě si myslím, že knížka stojí za přečtení :)
John L. Flow
  8. 6. 2011, 22:18
Skvělá odpočinková kniha. Sice se člověk trochu ztrácí ve jménech postav, ale jinak mi to nepřijde nepřehledné. Humor je skvělej, několikrát jsem se začal smát i v hromadné dopravě. Konec mi nepřišel nepochopitelnej (jak někteří píšou), jenom se mi zdál trochu useknutý. Co dodat? Chce to film! Ještě jsem nečetl knihu, která by se takhle hodila na film. Násilý a podfuky zabalený do ironie, která mě dostává do kolen. Říkám vám, film přesně podle knihy, ve které jsou slyšet vnitřní monology hlavní postavy, a film bude pecka! Ale jak to většinou bývá mohlo by to skončit fiaskem.
MartanexXx
  6. 7. 2016, 9:03
Čekal jsem víc. Sic hrdina sarkastikými hláškami nešetří ani v největším nebezpečí, tak v ději jsem se beznadějně strácel.
passerbyElu
  19. 3. 2011, 22:04
Čekala jsem od toho víc. V postavách (konkrétně ve jménech), ale i ději, jsem se často ztrácela. I závěr knížky tak nějak unikl mému pochopení. Co se týče humoru - kniha mi vtipná nepřišla, ale to už je vyloženě subjektivní názor.
Tak nějak nevím, no...
Bee
  21. 6. 2010, 16:55
Musím se přiznat, že jsem se v tom často a hodně ztrácela. Nicméně to, že samotný Doktor House píše o České Republice, to je hezký fakt :) Každopádně s jeho humorem a sarkasmem se knížka čte vážně hezky :)
toofdap
  8. 11. 2016, 22:40
Do knížky jsem šla se strachem po všem, co jsem si tu o ní přečetla - druhá polovina je nuda, ztrácela jsem se v postavách, dialozích a ději, knížka ztratila vtipnost a spád.
Všechno jsou to absolutní hlouposti. Celý příběh je psán v sarkastickém duchu, plný britského humoru. Stejně tak neztrácí spád, ale naopak je napínavější a postupem času jsem byla čím dál motivovanější číst dál, abych konečně zjistila, jak to vlastně skončí. A obavy o ztrácení se v podstavách a ději byly taky zbytečné. Postavy a dialogy jsou jednoznačné bez nejmenších problémů. Pravdou je, že část kapitoly občas působí dojmem "domysli si sám", nicméně po přečtení další části je vše vysvětleno a pochopí to snad i člověk s inteligencí bublajícího bahýnka.
Za mě po přečtení čtyři hvězdičky, protože i přes to, že je to skvělý, vtipný a napínavý thriller, jsou knížky, ze kterých jsem byla odvařená víc. Nicméně to možná s delším odstupem času přehodnotím a poslední hvězdička ještě přibude.
BlackFairy
  23. 10. 2016, 21:43
Z mé strany velmi milé překvapení! On umí nejen výborně hrát, on umí i výborně psát! Jeho humor je geniální.
Seraphin
  10. 7. 2016, 12:18
To, že jsem knihu ohodnotila, tak jak jsem ji ohodnotila není tím, že by byla nekvalitní nebo špatná, ale prostě nebyla pro mě. Nesedl mi žánr a velmi mě to nudilo, tak že jsem knihu snad ani nedočetla.
Xindlíci
  18. 6. 2016, 20:15
Miluji anglický humor,ironii i sarkasmus.Bohužel,nic takového jsem tu nenašla.Byl to děs a tady zvlášť asi platí -drž se svého kopyta.
Welinie
  21. 11. 2015, 19:08
Psaná celkem lehce, ale jen první část v druhé jsem jen nuda a nuda. Byla jsem ráda, že jsem dočetla. Ale kdo má rád kvalitní díla, ruce a oči raději pryč.
Krtek
  31. 3. 2010, 19:03
Zkombinovat v knížce thriller a komedii? To není žádná hračka, ale Hugh to dokázal. Bravo! Jednoznačně plný počet. Grande Monsieur Laurie. Absolument grande

---------------------

nobody.who
  22. 8. 2013, 18:39
Ke knize jsem se dostal zcela náhodou při návštěvě knihkupectví, kde mě hned zaujal její obal s ksichtem Dr.House. Pár dnů jsem váhal o její koupi, ale nakonec zvědavost zvítězila. A nelituji. To, co jsem od knihy očekával, tak splnila - poutavý (i když ne dokonale propracovaný) příběh, plný Dokonalých hlášek hl. hrdiny Langa, u kterých jsem se dobře pobavil. Jediné, co mě na knize trochu zklamalo, tak to je rychlý závěr knihy a místy nepřehlednost v dějové linii (po pár řádcích se ale člověk nakonec zorientuje a aspoň tak Laurie donutí čtenáře trochu zapojit závity :-) Dokázal bych si představit i filmové zpracování.
BadWolf
  13. 4. 2013, 10:14
Je to vtipné a akční. Mát o spád a zajímavý konec. Moc hezké krimi od mého nejoblíbenějšího herce (Dr. House). Klobouk dolů před ním a doporučují všem.
Pegas
  9. 10. 2012, 20:14
Po dlouhé době kniha, která mě vůbec, ale vůbec nebavila :( Dvě hvězdičky dávám, za vtipná přirovnání ....
Xeiro
  3. 11. 2011, 21:45
Škoda jen, že si kniha neudržela brilantní humor a napětí z první třetiny po celou dobu, ale i tak se jedná o skvělé čtení. S napětím očekávám jeho další knihu...
Janina84
  18. 7. 2011, 12:30
Tuto knihu jsem četla se směsicí očekávání a strachu, že toto očekávání nebude naplněné. Naštěstí Hugh Laurie v ní dokazuje, že není jen vynikajícím hercem, ale i neméně vynikajícím spisovatelem. Oceňuji, že v knize nechybí sarkasmus, který je tolik typický pro Dr. House. Výborná práce, Hughu :-)
ZipyEm
  12. 4. 2011, 13:10
Dr. House jako spisovatel? A věru, proč ne? Kniha má děj, děj má spád a spád nepustí čtenáře spát. Přečíst knihu jedním dechem? Je to možné, přátelé...
NikiNiki
  18. 1. 2011, 22:46
Od začátku jsem se dobře bavila. Takový humor mám ráda. Mám ráda thrillery a mám ráda i Laurieho. Nelituju, že jsem si knížku spontánně koupila, když jsem náhodou šla kolem knhkupectví a řekla si - Laurie, tak to si koupím.
dereti
  16. 12. 2010, 9:20
přesně takhle si představuju typický brak...a braky mam moc ráda. Prsotě mě to neuvěřitelně bavilo a nevim co víc o tom říct aby to zabralo sto padesát znaků :)