Vyletí ptáček

Poprvé vydáno celosvětově: 2009

Argo - 2011
ISBN: 978-80-257-0409-7

Argo (2011) 978-80-257-0409-7 192

Nechcete si koupit naslouchátko, které vám mohutně pozvedne sebevědomí? Je soused odvedle prachsprostý sňatkový podvodník, nebo geniální hypnotizér ohýbající hranice časoprostoru? Existovala v druhohorách vyvinutá mravenčí civilizace? Šlápli jste na kuří oko Edu Lubymu a bojíte se o holý krk? Pokud zjistíte, že se vaše město hemží vražednými paranoidními psychopaty, znamená to, že jste taky paranoidní? Kurt Vonnegut opět vstává z hrobu a také v druhé posmrtně vydané sbírce doposud nevydaných povídek ohromuje srdečným humorem, kuriózními nápady, výstředními postavami a naprosto nečekanými pointami. (Založil/a: ssuva)

Tanmut
  8. 5. 2012, 22:40
Mno, Kurt byl dobrý, neřkuli výborný romanopisec, ale jaký to byl povídkář!
Vyletí ptáček je ještě o chlup lepší než Armageddon... Zatímco předchozí sbírka obsahovala různé verze Vonnegutova vnitřního vypořádání se zajetím (a Drážďanami) a další válkou protkané příběhy, ve kterých sem tam probleskl jeho svébytný humor společně s citem pro fantaskno - ponejvíce v povídce titulní, tento posmrtný výběr obsahuje opravdové perly povídkářského řemesla, společenské příběhy prodchnuté chmurnými situacemi a temnou ironií života. Ačkoli i zde najdeme fantaskní témata (Milí lidičkové nebo vynikající Zrcadlový sál), největší sílu mají především povídky science-fiction nedotčené (Král a královna vesmíru, Nejlepší možné řešení).
Titulní povídka mi nápadem připomněla krátkou povídku Kandidát od Henryho Slesara, avšak pointa se liší.
Pim
  6. 5. 2014, 12:40
Tak jsem sotva na začátku, ale vypadá to, že si užiju... :-) Moje druhá kniha Kurta Vonneguta a snad jich budu muset přečíst vagón...
"K nevíře, že by se té prázdné štoudvi mohlo něco zdát" usoudilo Konfido

Druhá povídka - Samkoun - nádhera. Krásné rozuzlení.

Tak mám dočteno. Musím tedy říct, že povídky nejsou zrovna můj obor, spíše se jim vyhýbám. Mám raději delší příběhy, do nichž se můžu pořádně zanořit. Jsem ale ráda, že jsem zde udělala výjimku. Podáno s vtipem a ač často absurdní, nerušilo to. Vlastně si krátká povídka může více dovolit a pohrát si s více nápady. A zde o nápady, překvapení a vtip není nouze. Určitě si ještě přečtu a stejně tak další knížky - ať už romány či povídky.