Originální název: Candide ou l'optimisme

ISBN: 978-80-7388-164-1

XYZ (2009) 978-80-7388-164-1 181
Hynek (1994)
Odeon (1978)

Filozoficky orientovaná novela, jež podává všestranný obraz 18. století, všímá si zejména společenského uspořádání tehdejšího světa, podrobuje kritickému pohledu jeho mravní hodnoty,přičemž zesměšňuje především filozofii přehnaného optimismu. (Založil/a: aknamor)

jehlaspichlas
  14. 8. 2011, 14:19
Na konec osmnáctého století dost odvážné, napsané ve stejné době jako Sadovy spisy,
se jen divím, že autor Fracqois Marie Voltaire neskončil za mřížemi, asi proto že byl
vážený osvícenský filozof.
Bastet
  23. 4. 2012, 15:49
Je to už nějaký ten pátek, co jsem tuhle knihu četla. Musím se přiznat, že z děje si pamatuji jen fragmenty – útok, únos, znásilnění, vysvobozování, atd. Co si ale perfektně pamatuji to je ta extrémní dávka optimismu hlavního hrdiny, která mě neskutečně vytáčela a milého Candida bych do dnes s radostí skopla ze schodů a on by mi poděkoval a ještě na tom našel něco optimistického. Knihu s čistým svědomím nemůžu doporučit.
VerenaLord
  30. 1. 2013, 10:21
Tahle kniha je pro mě velkou neznámou, nevím, zda autor psal tuto knihu pod záminkou vytvořit neskutečně originální a pozitivní dílo či sám byl takovým optimistou. Pasáže knihy jsou příjemné, poměrně dobře navazují, ale přílišné shody náhod a ta neskutečná dobrota a neustále správná nálada mě až vyvádí z míry.
pchmelda
  8. 10. 2016, 18:10
Člověk byl postaven do rajského sadu, aby na něm pracoval.
Netrapme se velkými válkami, které se dějí míle daleko. Soustřeďme se na mír v sobě a svém okolí. Nehořekujme nad neodpustitelnými chybami našich předků v dálné minulosti. Dejme naši pozornost přítomnosti. Nerozšiřujme zprávy o tom, že je svět plný zla a je třeba ho z něj vymýtit. Kultivujme to dobré v naší zahradě a roznášejme její plody dál.
Honey0105
  14. 9. 2010, 21:26
Tuhle knihu mi do ruky dala naše profesorka na český jazyk. Chtěla jsem mít splněnou nějakou povinnou četbu a jelikož bla tato kniha o hodinách tak vychvalována, tak jsem s ní začla. Avšak musím se přiznat, že jsem dlouho horší dílo nečetla. Docela chápu, co tam všechny fascinuje, ale to mě docela odrazuje a musím se přiznat, že netoužím po dalším přečtění. Bylo to na mě asi trochu moc.... optimistické..
Anayah
  9. 11. 2016, 0:02
Výborná satira. Candide označuji za osvěžující čtení. Nekonvenční na svou dobu, velmi lehce napsané, doopravdy silná ironie. Mnohé statě mě pobavily a kontrast ironie s pravdou mezi řádky mě rozesmál zejména v první polovině knihy.
Opovržení Leibnizovou myšlenkou "nejlepší ze všech světů" je zřetelné od první kapitoly a velmi kladně hodnotím jak s každou další zápletkou se stává tato myšlenka zcela nadhodnocenou a nepravděpodobnou. Je to naprostý výsměch Leibnizovi do tváře. Voltaire se mi vyjevil zcela v novém světle. Skoro si dovedu představit, jak sedí za stolem s vínem, píše tyhle řádky a u toho se směje na celé kolo.
Marta007
  10. 4. 2015, 9:31
"Optimismus je takový zažraný názor, že všechno je dobré, i když je to špatné." :-D Kniha je psaná s takovou nadsázkou, že to podle komentářů vyvolává rozpaky i dnes. Je to velmi zábavné a ironizující dílo, jsem ráda, že jsem si ho přečetla.
wikipetr
  22. 8. 2014, 11:43
Docela mě podle komentářů fascinuje, kolik lidí si myslí, že ten optimismus v knize je myšlený vážně :-D Už jste někdy slyšeli o ironii? No, to je asi všechno, moc hezké.
Taron
  24. 3. 2013, 15:44
Dokonalá satira... Škoda, že Voltaire nežije v současnosti, moc rád bych si od něj přečetl něco podobného vztahujícího se k dnešnímu světu, věřím, že by o něm dokázal psát stejně mistrovsky jako v 18. století.
elissa14
  18. 1. 2013, 16:48
Moc optimistické, někdy až moc popisné. Tahle kniha mě příliš nezaujala. Četla jsem ji v rámci povinné četby a kdybych tušila, jaká je, asi bych z toho okruhu zvolila něco jiného. Nicméně je tenká, takže to nakonec nebylo tak dlouhé utrpení. Měla rozhodně i své světlejší pasáže.
barunie
  22. 4. 2012, 20:45
Candide jsem četla kvůli referátu. Upřímně, místy jsem se ztrácela, přehnaně optimistické, příliš "shod okolností". Ano, je to kniha nepochybně velice čtivá a mě neurazila, ale ani nenadchla.
DeathBiscuit
  1. 4. 2012, 17:07
Mě se ta knížka líbila :) Našla jsem ji u staršího bratra na poličce a přečetla si ji z nudy. A udělala jsem dobře. Od začátku do konce skvělá knížka.
Sarael
  8. 3. 2012, 16:46
Tutot knihu jsem přečetla spíše z donucení, kvůli povinné četbě a věří, že někomu se líbí, ale já osobně jsem měla veliký problém udržet při čtení pozornost a místy jsem se ztrácela.
immorcat
  9. 8. 2011, 9:01
Perfektní filozofická satira, která vás při čtení pobaví, i když si budete uvědomovat, že dané situace vlastně vůbec vtipné nejsou a nikdo by se v nich nechtěl dobrovolně ocitnout.