Bolševikova slabina

Bolševikova slabina
Originální název: La flagueza del bolchevigue

Garamond - 2009
ISBN: 978-80-7407-054-9

Garamond (2009) 978-80-7407-054-9 180

Typická ranní dopravní zácpa v Madridu. Třiatřicetiletý bankovní manažer, před ztrátou iluzí student filozofie, nabourá auto před sebou. Jeho řidička je tak nesnesitelná, že se ji rozhodne trochu potrápit a tím se i pobavit, třeba výhružnými, chlípnými a absurdními telefonáty. Při čmuchání kolem řidičky však narazí na její patnáctiletou sestru a bezhlavě se do ní zamiluje. Pracně pěstovaný sarkastický nadhled a drsňácká blazeovanost najednou nefungují...
Svižné a vtipné vyprávění v první osobě se zprvu jeví jako humoristický román o neduzích moderní společnosti. Tato španělská verze Lolity, střihnutá chandlerovským drsným stylem, se však v překvapivém závěru promění v tragédii. (Založil/a: schmudlinka)

Lorenzo Silva Lorenzo Silva
*07.06.1966

cyklokocovnik
  18. 10. 2015, 16:32
Silva píše především detektivky a prý je píše dobře, v roce 2012 mu byla udělena i jedna z nejprestižnějších španělských cen Premio Planeta, no ale to, co se mi dostalo do rukou v podobě knihy Bolševikova slabina byla jedním slovem hrůza. Je třeba dodat, že se nejedná o detektivku. Je asi spousta lidí, kterým se knihy plné sprosťáren, chlípností, stalkingu, morální pokleslosti, lidské zášti a atd atd líbí, vždyť kniha byla finalistou jiné prestižní ceny Premio Nadal, byla zfilmovaná a ve Španělsku i úspěšně přijata, ale já to teda opravdu nemusím. Vůbec knihy devadesátých let spadající do takzvané Generace X, kam bych Bolševikovu slabinu směle zařadil a kde vévodí především autoři jako J.Á.Mañas (Historias del Kronen) nebo Ray Loriga (Héroes), mi nepřináší absolutně žádné čtenářské potěšení ani obohacení a dělá mi problém se těmi knihami prokousat alespoň do té míry, abych je pozérsky neodsuzoval předčasně. I když má Silvova kniha ambice tvářit se jako moderně filozofická, pro mě byla spíše trapná. Jedna hvězdička za madridský místopis a dvě situace, kde jsem se zasmál. Překlad paní Blinkové Pelánové by si určitě zasloužil hvězdiček víc.