Neklidné babí léto

Neklidné babí léto Originální název: Neklidné babí léto

Československý spisovatel - 1979

Československý spisovatel (1979)

Vyprávění o životním příběhu malířky Zdenky Braunerové a jejích přátel, 2. díl (Založil/a: Veryska)

Děčínský
  31. 5. 2016, 8:03
Spisovatel Fr. Kožík si vydobyl své místo v české literatuře v tom, že vypsal životních osudů méně známých našich umělců. Dá se říci, že mnohé pro většinu čtenářů objevil. Více místa poskytl líčení života malířky Zdenky Braunerové! Po vylíčení mládí v románě Na křídlech větrného mlýna je to další úsek jejích osudů v literárním a uměleckém prostředí na přelomu 19tého a 20tého století. Emancipovaná žena však také touží najít někoho kdo by ji měl rád, Proto jejím životem projdou postupně Vilém Mrštík, J. Zeyer, F. X. Šalda z české umělecké společnosti, ale i francouzští umělci (Claudel, Rodin). Mnozí moralisté by jistě něco z jejího života odsoudili, ale Kožík vylíčil její touhu po lásce a přátelství se spřízněnými muži tak objektivně, že jí lze vše "odpustit". Četba rozhodně zajímavá a poučná.
Sylvie
  29. 1. 2013, 22:05
Kniha je pokračováním románu Na křídle větrného mlýna. Zde je malířka Zdeňka Braunerová popisována již jako zralá žena. Román se mi nečetl úplně snadno - opět hodně popisu a děj nemá spád. Nicméně mám knihu velmi ráda a ráda se k ní vracím. Ovšem nepatří mezi knihy, které lze přečíst jedním dechem.