Kalibán

Eminent - 1997
ISBN: 80-85876-28-0

Eminent (1997) 80-85876-28-0 320
Knižní klub (1997) 80-7176-445-0 320

V daleké budoucnosti zuří mezi lidmi nepřiznaný, ale o to ostřejší ideologický konflikt. Vysídlenci - potomci té části lidstva, která odletěla ze Země dobývat nové planety - zpohodlněli a jejich jediným ideálem je, aby se už nikdy nic nezměnilo. Usedlíci, ti, kteří kdysi zůstali doma, se mezitím sami pustili do kolonizace vesmíru a stali se tou aktivnější složkou lidstva. Nepřátelství mezi oběma dosáhlo takových rozměrů, že jedni i druzí občas dokonce popírají, že by měli společné předky. A základní spornou otázkou zůstávají roboti, kteří jsou noční můrou Usedlíků.
Teprve katastrofální ekologická situace na malé vysídlenecké planetě Inferno přiměje oba tábory k neochotné a opatrné spolupráci. Právě když se zdá, že k sobě přece najdou cestu, se v ulicích hlavního města Hades objeví podivný červený robot. Robot, který se chová tak, jako by snad ani neměl tři zákony robotiky. Robot, bez svědomí a pocitu viny, robot, který neví nic o lidech a nesoucítí s nimi... Kalibán... (Založil/a: Tanmut)

Roger MacBride Allen Roger MacBride Allen
*26.09.1957

jehlaspichlas
  1. 4. 2011, 14:57
Tato kombinace na hranicích sci-fi a krimi se mi velice líbila stejně jako romány: Ocelové jeskyně. Asimov opravdu se právem zařazuje mezi špičku tvůrců románů sci-fi.
HELLBOY-DB
  6. 4. 2012, 19:39
Mám to ale smůlu, tento příběh si mě hodně získal, kniha se četla jedna radost, a když jsem se dostal do finále a s chutí jsem se chtěl pustit do pokračování, tak jsem zjistil, že přeložen je jen první díl trilogie. Ale i tak ještě jednou chválím autora za to, že i když knihu nenapsal Asimov tak se tváří skoro jako od něj.
V tomto krimi příběhu, který se celý odehrává jen v pár dnech, musí šerif města Hades zjistit kdo měl důvod ublížit místní robotičce a proč všechny důkazy ukazují na robota Kalibána. Tímto činem by totiž porušil první zákon což je podle všech nemožné a případ se začíná zamotávat. ===100%
tlllk
  9. 4. 2012, 21:46
Z môjho pohľadu slabšia detektívka z ceľkom zaujímavým filozofickým rozkladom Asimovových troch zákonov. Tuctový pseudo frankenštainovský príbeh, nekonečné oddiaľovanie výpovedí kľúčových svedkov a finále ktoré vám bolo jasné už 70 strán pred koncom. Na stane druhej celkom zaujímava analýza "dokonalej spoločnosti".