Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Veliké kouzlo

100%
5 1
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Veliké kouzlo Originální název: Veliké kouzlo

Nejnovější vydání:
Avatar - 2006
ISBN: 80-85862-68-9
Počet stránek: 75
Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem
Kde kniha žije?
v oblíbených 0x v oblíbených
v přečtených 2x v přečtených
v knihovně 1x v knihovně
k přečtení 1x k přečtení
právě čte 0x právě čte
si přeje 0x si přeje
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
Avatar (2006) 80-85862-68-9 75

"Ze stromů padají první listy a lidé podřimují v slábnoucím slunci..."

Takový je zhruba rámec příběhu o chorobné, stravující touze afrického kouzelníka po moci a čisté, nezištné lásce obyčejné dívky. Poklidné, téměř idylické vyprávění, v němž se docela samozřejmě prolíná fantazie s realitou a kde se poezie zdá být smyslem života, je v rychlé změně rytmu rozmetáno vpádem faustovského příběhu, plného vášní a strachu a směřujícího ke konečnému vyrovnání.
Vtipná zápletka ústředního motivu je lemována básnickým, jemně ireálným světem přátel, rozprávějících si pokojně své příběhy. Zdánlivě přísně oddělené světy se ale v samotném závěru v nečekaném rozuzlení spojí...


Ukázka z knížky:


"...Mysl byla opět volná, osvobozená od tělesné schránky a pohybovala se rychlostí myšlenky prostorem; žádná překážka nestála v cestě. "Hlavně to nesmím zapomenout!" říkal jsem si stále dokola. Všudypřítomný pocit svobody byl velmi silný, daleko silnější než obvyklá omezení běžného života. "Musím si to uložit pevně do paměti a paměť podržet, nenechat ji rozplynout při přechodu do těla!"
Ale já nikam nemusel spěchat: v kterémkoliv okamžiku bych mohl být, kde bych jen chtěl, a ať bych byl kdekoliv na této planetě, příští myšlenkou bych mohl být doma. Jenže já jsem spěchal, strašně jsem spěchal a snažil se přitom sám sobě namluvit, že nevím proč. Přitom to mohlo být tak příjemné:
pohybovat se bez závazků, bez omezení, bez tíže pomalé proměny; mohl jsem se opájet volností. Jenže já musel spěchat!..."

Doslov Alexandra Popova

Když jsem při práci na knize Eduarda Tomáše Duha v zrcadle, v souladu s mnohokrát vysloveným přáním autora a jeho ženy Míly, hledal správný výraz pro celý ten kontrapunkt událostí a dějů, jako slepé rameno hlavního příběhu vyplula na povrch epizoda o temné touze afrického kouzelníka po moci a o krátkozrakém podlehnutí českého mladíka pomíjivému materiálnímu úspěchu a na závěr v očistném záblesku i o kouzlu největším - opravdové lásce, odhodlané k jakékoliv oběti.
Formální zpracování epizody v dané podobě nedávalo žádnou možnost samostatného vydání. Přesto by bylo marnotratné nechat tuto pozoruhodnou faustovskou historii padnout a nevyprávět ji Vám čtenářům z tak banálních důvodů, jakými jsou délka příběhu a nepříliš bohatý syžet.
A tak jsem opovážlivě usedl k psacímu stolu a pokusil se otevřít ještě jednou tajemnou truhlici lidských tužeb, bolestí a nadějí, temné vášně a čistoty. Snažil jsem se nechat řádkům volný průběh - někde navázaly na prvotní literární fazonu, někde si našly vlastní linku. Výsledkem je příběh, který jste – snad – právě dočetli.
Na mé výslovné přání je jako jediný autor uveden Eduard Tomáš, bez něhož by povídka nikdy nevznikla. A mně nezbývá než věřit, že jsem poctivě a v duchu chápání milého, nekonečně laskavého Eduarda Tomáše pomohl dovyprávět historii pozvednutí lidského ducha prostřednictvím nezištné lásky.
S úctou k autorovi i k Vám všem a s přáním milosti (Založil/a: ssuva)

(více)  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace