Emma

Emma Originální název: Emma

Daranus - 2010
ISBN: 978-80-87423-03-5

Daranus (2010) 978-80-87423-03-5 268

Když na první pohled bohatý otec přiveze dceru jménem Matilda Fitzgibbonová do školy ve vesnici Clinton St James, nikdo by se nenadál, že během pouhého čtvrt roku se z domnělé dědičky značných statků stane opuštěné, bezprizorné dítě. Naštěstí se dívky ujme milá vdova Chalfontová z téže vesnice. S pomocí výmluvného pana Ellina začíná pátrat po dívčině minulosti, o níž sama dívka zarytě mlčí. Kdo je Matilda Fitzgibbonová, odkud pochází a jaké je spojení mezi ní a krásnou, leč nespoutanou Emmou s havraními vlasy, jejíž jméno je vyryto na náramku ve tvaru hada, který představuje jedno z mála vodítek? Více odhalí romantický i tajemný příběh plný nečekaných zvratů, v němž pravda vyjde najevo až v úplném závěru.
Charlotte Brontëová začala na románu Emma pracovat na podzim roku 1853.Bohužel však stačila dokončit pouhé dvě kapitoly a podle jejích poznámek román dopsala autorka, která chce zůstat v anonymitě.

(http://www.daranus.cz/) (Založil/a: Aiobheann)

Ducii
  8. 2. 2014, 10:02
Kniha se četla jedním dechem, nicméně onen šokující závěr, jak slibuje anotace na obálce nepřišel. Pokud čtenář má všech pět pohromadě, tak mu velmi záhy dojde, kam celý příběh vyústí a vlastně to je v celém textu tak průzračné a jasné, že se vytrácí veškeré napětí, jaké normálně u podobných knih bývá. Vlastně autorka nenechává jedinou záhadu, na jejíž vysvětlení bychom netrpělivě čekali, protože si vše dokážeme osvětlit ještě než k tomu příběh dospěje. A nutno podotknout, že daleko před tím, než k tomu příběh dospěje.

Jak se dočítám zde, po Bronteové někdo ten román dopsal. To možná vysvětluje onen v celku průměrný a slabý výkon nezvyklý u Charlotte Bronteové.
svobodka
  24. 1. 2013, 16:54
Je třeba si uvědomit, v kterém roce byla kniha napsána, jaké bylo tehdy postavení ženy. A pak se kniha určitě bude líbit. I když čtenář bude asi v luštění tajemství vždycky trošku napřed, než mu je autorka sdělí, je knížka napínavá, tajemná, čtivá.
Raggen
  17. 10. 2013, 9:55
Kniha se mi líbila.
I když jsem tušila kam děj směřuje byla napínavá, chvilkami tajemná a čtivá.
Hodlám od autorky přečíst i nějaká další díla.
yvona
  9. 12. 2012, 20:51
Clare Boylanová napsala knihu Emma Brownová. V ní se uvádí, že navázala na 2 kapitoly Charlotty Brontëové a v duchu jejích děl knihu dopsala.
Quinty
  19. 10. 2016, 23:49
Obsahuje spoiler spoiler Mám ráda tuhle dobu, mam ráda knížky od sester Bronteových. Ale Emma… Ta mi přišla asi nejslabší. Je to příběh o malé dívce. A klasicky strašně spletitý a zamotaný. Dívka - Matilda, je přivezena do školy, aby tam studovala. Když její učitelka shání jejího otce, aby zaplatil, zjistí, že nebydlí tam, kde říkal že bydlí, zjistí, že vlastně vůbec neexistuje. Že malá dívka se vlastně vůbec nejmenuje Matilda. Matildy se ujme paní Chalfontová, a začíná pátrání po dívčině totožnosti. Samozvaným „detektivem“ se stává pan Ellin, který tajně miluje paní Chalfontovou…No popisovat celou story tady nebudu. Nakonec se všechno vyřešilo, malá Matilda není Matilda, ani Martina (jak si myslela dívka sama), ale nakonec je to malá Dorothea, která údajně zemřela po narození a byla to dcera paní Chalfontové!!!
Kaa
  6. 5. 2014, 18:35
Souhlasím s předchozími komentáři, že se kniha čte jedním dechem a přečtená je poměrně za krátkou chvíli, ale napětí, o které se autorka v knize snaží, je velmi lehce předvidatelné, takže čtenář vesměs není z postupu děje překvapen, což bych u knihy podobného charakteru očekávala. Konec knihy mne zklamal především lehkostí, s jakou se veškeré zápletky rozluštily a vše špatné se v dobré obrátilo. V té souvislosti jsem měla pocit, že autor, který knihu dopisoval, chtěl za každou cenu, aby vše dobře dopadlo, až to nakonec překombinoval. Nicméně nechci tímto komentářem odrazovat čtenáře od přečtení této knihy, zážitek je to pěkný a četba je odpočinková, děj popsaný hezkým a čtivým stylem.
Action
  9. 4. 2013, 21:30
I kdyz se mi do ruky dostalo vydani, ve kterem chybela jedna kapitola, presto se mi kniha libila, byla ctiva, tajemna a nakonec jsem domyslela, co jsem neprecetla.