Rozpravy

(Založil/a: Lelie)

Hochturn
  14. 10. 2012, 11:06
Celek díla může tvořit:

Rozpravy o původu a příčinách nerovností mezi lidmi
Rozpravy o politické ekonomii
Rozpravy o vědách a umění
O společenské smlouvě neboli zásadách státního práva

V Rozpravě o vědách a umění (1750) najdeme Rousseauovo nejzávažnější rozdělení, a to zdokonalování těla (respektive cvičení těla) a zdokonalování ducha. Každá z těchto schopností má zajisté negativní a pozitivní rysy, kterými jedno převyšuje druhé a naopak. Nelze usilovat o obojí, neboť život člověka je z hlediska délky velmi krátký. Proto nemáte-li zdravé tělo, pak se délka Vašeho života rapidně snižuje; čehož si zřejmě byl vědom i Rousseau, když upřednostňuje právě cvičení lidského těla před získáváním znalostí, které člověku poskytovaly masku herce.
Rozprava o původu a příčinách nerovnosti mezi lidmi (1754) nás provází vývojem životních etap člověka. Počínaje hypotetickým stavem a konče civilizovanou společností. Nejedná se však o výčet detailních událostí, které by byly časově vymezeny, ale spíše se jedná o filosofickou úvahu postihující skutečné danosti.