Utajovaný projev

ISBN: 978-80-242-4964-3

Knižní klub (2015) 978-80-242-4964-3 352
Knižní klub (2011) 978-80-242-2928-7 352

Druhý díl.
Sovětský svaz, rok 1956. Stalin je po smrti a neveřejný, utajovaný projev jeho nástupce Chruščova odhaluje pravdu o spáchaných zločinech. Krutý režim se otřásá v základech. Někdejší příslušník Státní bezpečnosti Lev Děmidov a jeho manželka Raisa – hrdinové románu Dítě číslo 44 – řeší problémy s adoptovanými dcerami Zojou a Jelenou. Rodinu navíc ohrožuje na životě kdosi, kdo během někdejší Děmidovovy kariéry nespravedlivě trpěl a teď kráčí vstříc nesmiřitelné pomstě... Děj nového drsného a napínavého příběhu z pera Toma Roba Smithe vrcholí tentokrát na ulicích Budapešti ve dnech povstání proti komunistické vládě a sovětské okupaci. (Založil/a: spartik)

Tom Rob Smith Tom Rob Smith
*1979

janeicka
  25. 11. 2013, 12:30
Od Utajovaného projektu jsem čekala další dobrou detektivku, ale jestliže jsem dala Dítěti 44 nadprůměrné 4*, tady se jedná spíš o průměr. Celý děj, ale hlavně poslední část v Budapešti, mi přišla strašně překombinovaná, historická fakta si autor upravil naprosto podle sebe. Bohužel mě nepotěšil ani opět velmi šťastný konec, který se mi vzhledem k době nezdá moc realistický...
Fabienne
  23. 3. 2012, 16:53
Takovou politickou slepotu považoval Panin za krajně nepezpečnou. Rakety zatím nebyly stoprocentně spolehlivé a kromě toho Chruščov zásadně nechápal důležitost armády - podobně jako nechápal následky svého tajného projevu. Armáda přece nesloužila výhradně k ochraně před vnějším nepřítelem, měla také za úkol bránit rozpadu sovětské říše. Jednotlivé národy sovětského bloku nespojovala ideologie, pohromadě je udržovaly tanky, motorizované divize, letadla. Navrhované škrty společně se škodami způsobenými projevem znamenaly bytostné ohrožení státu. Panin se svými spojenci tvrdili, že je nutné nejenom uchovat neztenčené stavy konvenční armády, ale naopak ji ještě rozšířit a přezbrojit, vojenský rozpočet se musí zvyšovat, nikoli krátit. Nepokoje v Budapešti či kterémkoli východoevropském městě jasně prokážou, že celý plán světové revoluce závisí na konvenčních zbraních, ne pouze na jaderném arzenálu. Pár milionů mužů s puškami vždycky dokázalo lidem doma i za hranicemi připomenout, kdo vládne.
---------------------------------------

Tom Rob Smith má velký dar - dokáže vyprávět příběhy z totalitního Sovětského svazu nesmírně poutavě - tak, že běhá mráz po zádech. Leckterý skutečný příběh by potřeboval takto kvalitního vypravěče, aby čtenáře vtáhl do děje.
Potulný mnich
  4. 1. 2014, 0:12
Utajovaný projev je pro mě slabší než první díl, ale kniha rozhodně stojí za přečtení, i když se děj dá lehce odvodit a může snad i čtenář dopředu vytušit, jakým směrem se bude dál příběh ubírat. Pro mě slabší čtyři hvězdy, ale kniha je určitě čtivá a napínavá.
Samael
  28. 3. 2013, 21:01
Musím říct,že po přečtení první knihy Dítě číslo 44 jsem od tohoto pokračování čekal minimálně stejně napínavé čtení!Začátek je trošku ospalý,ale v průběhu se to opět rozjíždí do slušně napínavé četby.
dalimoni
  3. 8. 2011, 17:37
Druhá kniha od Roba Smitha, opět je v hlavní roli Lev Děmidov. Kniha je čtivá, velmi barvitě jsou zde vylíčeny události povstání v Maďarsku v roce 1956, kde se odehrává poslední část knihy. Určitě to stojí za přečtení, ale oproti Dítě č. 44 je to o něco slabší, ale i přesto mě kniha bavila. Tak 90%
MMacicekk
  19. 6. 2015, 10:53
Obsahuje spoiler spoiler Pro mě velké zklamání. Jak píše janeicka, taky jsem čekala další dobrou detektivku, ale nudila jsem se od začátku do konce. Ještě že to s Malyšem na konci dopadlo, jak to dopadlo, protože už jsem čekala, že Lev s Raisou přijmou do rodiny dalšího "adoptivního syna", a to už bych se fakt musela smát.
adevr
  21. 1. 2014, 17:59
Pro mne trošku slabší oproti jeho první knize, ale stále napínavé.. Jen mi tam chyběl ten děs z stalinského ruska...
Taťána
  2. 2. 2014, 20:57
Pro Lva Děmidova mám prostě slabost. Dítě číslo 44 bylo lepší, to bez debaty, ale Utajovaný projev mě překvapil tím, jak moc byl napínavý a čtivý. Kromě toho - události Stalinovy vlády všichni známe, o Chruščovovi tak často nečteme. Je pravda, že předkládaná historická fakta je třeba brát s rezervou, ale i tak to mnou otřáslo. Agenta 6 si rozhodně nenechám ujít!
HDosoudilová
  25. 6. 2015, 9:53
I druhý díl byl pro mě příjemný zážitek :-). Pravda, trochu jsem se obávala zklamání, jelikož recenze na ni nejsou už tak dobré jako na Dítě číslo 44. Ale kniha nezklamala. Ano, první díl je první díl, i přes to mě kniha opět vtáhla do děje a nechtělo se mi přestat číst. A že je zvláštní, že Lev Děmidov a jeho rodina opět všecko přežila? Vždyť bez toho by přece nemohl vzniknout třetí díl ;-) Na ten se už moc těším, doufám, že také nezklame :-) Doporučuji:-)
Michal M.
  24. 11. 2016, 13:18
Po knize Dítě číslo 44 jsem si řekl, že přečtu i pokračování a stalo se. Děj byl svižný. Celkově kniha byla čtivá a záživná. Doporučuji
wendel
  1. 6. 2016, 19:26
V tomto druhém díle chtěl Smith zvýšit grády a vyšponovat napětí na maximum. Posílá Děmidova do nebezpečnějších akcí , ale mimoděk tím stvořil skoro superhrdinu. Některé pasáže jsou na hraně reálnosti a uvěřitelnosti. Navíc je jasné, že Děmidov jako hlavní postava se musí probít až do konce.
Příběh má lepší i horší části. Mojí oblíbenou se stal pobyt Lva v trestaneckém táboře Kolyma, naproti tomu asi nejslabší je pasáž v Budapešti.
Kladný podíl na příběhu má opět atmosféra v SSSR v roce 1956 , kdy dochází k lehkým změnám.
Celkově knihu hodnotím jako solidní pokračování.
beebb
  14. 1. 2014, 14:31
moje druhé setkání s T.R. Smithem... namlsán "dětskou" prvotinou jsem byl zvědavý na další autorův počin... bohužel toto bude i setkání poslední... jde o úplnou zhovadilost u které jsem hlasitě trpěl (bohužel se zpravidla nedokážu přinutit odložit sebeblbější knihu)... a u budapešťkého finále jsem nevěděl, zda se mám smát či plakat... děkuji... nikdy více...
v.kubac
  3. 11. 2013, 0:22
Trochu jsem se obával zda titul dosáhne na vysoce nastavenou laťku první knihy(Dítě číslo 44).Obavy byly zbytečné.Utajený projev pomyslnou laťku ještě přizvedl.
Arrowka
  16. 7. 2012, 18:11
Tom Rob Smith stvořil hlavního hrdinu, u kterého nevíte, jestli mu máte fandit nebo ho nenávidět. Lev Děmidov se podílí na vražedné totalitní mašinerii a na jeho rukou ulpěla krev nevinných lidí. Zároveň se snaží být milujícím manželem a otcem a žít normální život. Kniha je velmi čtivá i pro lidi, které historie té doby nezajímá.