Dítě z Apulie

Dítě z Apulie Originální název: Dítě z Apulie

Šulc-Švarc - 2011
ISBN: 416

Šulc-Švarc (2011) 416 978

Ludmila Vaňková zachycuje dosud nezpracované období v řadě jejích královských ság mezi bestselerem Cestou krále a úplně první románem Král železný, král zlatý.

Za významného přispění Přemysla I. byl v Římě korunován císařem Fridrich II., nazývaný Dítě z Apulie. Ve dvou křížových výpravách se mu podařilo obnovit Jeruzalémské království, vybudoval neporazitelné loďstvo, ovládl Itálii a Středomoří mohl považovat za svou druhou říši. Dítě z Apulie mělo kdysi za poručníky církevní hodnostáře a nyní bylo mocnější než papež. Fridrich si dokonce dovolil mít v Palermu harém. Ale i církev se v názorech na správný život rozdělila. Nový řád svatého Františka učil rozumět slabostem těla, nežádal pro lidi tresty ani utrpení a snažil se jim pomáhat. Těmto myšlenkám byla nakloněna česká princezna Anežka, zasnoubená nejprve s Fridrichovým synem. Jejich sňatek měl spojit rody Štaufů a Přemyslovců a potvrdit, co mnoho let platilo: nejdůležitějším spojencem a císařovou oporou za Alpami je český král Přemysl a jeho syn Václav. Intriky Leopolda Rakouského, kolínského arcibiskupa Engelberta a durynského vévody však sňatek zmařili. Fridrich se nevzdával. Po předčasné smrti jeruzalémské královny ovdověl a sám požádal Anežku Českou o ruku se slibem, že bude korunovanou císařovnou a jejich děti budou dědici nové říše. Zrušení prvního sňatku možná Anežku ponížilo a určitě urazilo jejího otce a bratra, kteří vtrhli do Rakouska. Druhé zasnoubení odmítla. Měla jinou představu o svém životě - chtěla zakládat kláštery, špitály, školy a přiblížit se k duchovní kráse a čistotě jako svatý František. Dějově bohatý román, v němž jsou vylíčeny desítky jiných zajímavých postav, pozoruhodných osudů a událostí, končí korunovací Václava I. Než převezme vládu po svém otci úplně, narodí se mu druhý syn Přemysl - budoucí slavný král železný a zlatý. (Založil/a: al-ma)

Zany
  4. 5. 2012, 13:06
Jak už napsala katapultova, postav bylo na můj vkus příliš mnoho a "zahraničním" dějovým liniím bylo věnováno příliš mnoho prostoru, raději bych se více věnoval domácím luhům a hájům. Druhá půle Přemyslovy vlády byla sice výrazně klidnější, ale ani v této době nebyla nouze o dramatické situace, které by se daly vytěžit, například dlouholetý Přemyslův spor s biskupem Ondřejem zmítal celými Čechami a autorka jej odbyla asi dvěma větami. Když už jsme se potkali se sv. Fratiškem z Assisi, chyběla mi zmínka o sv. Kláře, která měla zásadní vliv na osudy princezny Anežky, více prostoru by si zasloužil i Přemyslův bratr Vladislav Jindřich. Některé popisné pasáže seznamující čtenáře s celkouvou situací zejména v úvodu byly příliš obsáhlé a přeplněné desítkami postav, z nichž se mnohé v dalším ději ani neobjevily.
katapultova
  15. 7. 2011, 16:04
Na počátku mi kniha přišla lehce zmatená; příliš mnoho postav, v nichž jsem se už ztrácela, přišlo mi, že možná zpočátku nebyla jasně dána koncepce, jakým směrem by se kniha měla ubírat, nicméně asi po stovce stránek jsem se pořádně začetla a nemohla se odtrhnout. Staří dobří Přemyslovci i příběhy Fridricha II. a jeho okolí prostě táhnou.