Romány a novely

Poprvé vydáno celosvětově: 2011

Host - 2011
ISBN: 978-80-7294-477-4

Host (2011) 978-80-7294-477-4 584

Souborné vydání delších próz jednoho z nejvýznamnějších českých autorů posledního dvacetiletí. Díla Jana Balabána vždy balancovala na hranici mezi povídkou a románem. Postavy v jeho povídkových souborech se vracely a situace, v nichž se ocitaly, tvořily rozsáhlejší a komplikovanější příběhy. A naopak děj románů se rozvolňoval do epizod, z nichž každá jako by mohla žít též vlastním životem.

Druhý svazek Balabánova díla jej představuje právě v této „románové“ poloze a zahrnuje knihy Boží lano, Černý beran, Kudy šel anděl a i poslední román Zeptej se táty, který na jaře 2011 získal ocenění Magnesia Litera – Kniha roku. Podobně jako v případě předchozího svazku povídek tak můžeme sledovat autorův tvůrčí vývoj a nacházení svébytného, tentokráte románového tvaru.

Vychází s doslovem Josefa Chuchmy. (Založil/a: al-ma)

Fuzik
  9. 8. 2016, 12:00
V doslovu se píše, že "začínat povídkami je logické". U tohoto autora to doporučuji. Při četbě povídek jsem se JB "naučil číst". Pak už to bylo ono. A stále je. Delší útvary jsou stejného ražení jako povídky, autorův vývoj je velmi zřetelný. Jen škoda, že dílo je uzavřeno. Dovolím si své povzbuzení k četbě uzavřít parafrází: nebát se a číst.