Originální název: King Lear

ISBN: 978-80-7390-143-1

Omega (2014) 978-80-7390-143-1 176
Národní divadlo (2011) 978-80-7258-377-5 256
Romeo (2009) 978-80-86573-21-2 240

Vrcholná Shakespearova tragédie o dravém mládí a pošetilosti stáří. Toto vydání je devatenáctým svazkem v ediční řadě nových překladů Shakespearových děl uváděných v zrcadlovém uspořádání s textem originálu, s předmluvou, glosářem obsahujícím moderní anglický překlad zastaralých či zaniklých výrazů a zevrubným komentářem, který přináší faktografické poznámky, rozbor hry i konkrétních překladatelských problémů. (Založil/a: aknamor)

William Shakespeare William Shakespeare
*duben 1564 - †23.04.1616

CarolineS
  13. 12. 2012, 17:35
Argument "mohlo to bejt lepší", je opravdu úsměvný. Asi bychom si měli uvědomit, že Shakespear psal svá dramata na přelomu 16. a 17. století, kdy byl jeho styl naprosto přelomový. V téhle době, kdy bylo objeveno už všechno, nám to už asi tak přelomové nepřijde. Přesto je ale četba jeho děl zážitkem, na který se nezapomíná. Shakespearovy tragédie zbožňuju a výjimku netvoří ani Lear. Sice jsem se nejdřív trochu bála, že opravdu půjde o variaci na pohádku Sůl nad zlato, tahle obava však byla brzo zažehnána. Protože i když je námět podobný, nejedná se o žádnou lacinou báchorku s klasickým happyendem (proto se taky jedná o tragédii). Hodnotila bych ho dokonce ještě o něco líp než Hamleta. Každá postava se vyvíjí, má charakter, není jenom černá, ani jenom bílá a to na dramatikových dílech tolik oceňuji. Určitě stojí za to přečíst!
jehlaspichlas
  19. 8. 2012, 21:34
Nevím, čím to je, ale Shakespearovy tragédie jsem chápal daleko víc než jeho komedie.
Možná je to tím, že jsem je četl jako mladý student, ale kdo ví. Král Lear se mi líbil.
Stal se věčnou isnpirací mnoha klasickým a současným autorům.
Abigor
  18. 5. 2012, 12:28
Tak nevím, když se snažím srovnávat asi nejznámější jeho dílo (Romeo a Julie) s tímhle, tak si říkám, že lidi DOOPRAVDY nemají vkus. To u mě ale nic nemění na tom, že Shakespeare je přeceněňovanej a to hodně.
Co se mi líbí je, že tady nacházím motivy, který se v literatuře, dokonce i ve filmu stále opakují. Co se mi nelíbí je, že to prostě mohlo bejt lepší. Ale věc se má tak, že tohle je zatím to nejlepší, co jsem od Williama četl.
MsAndy
  3. 6. 2016, 15:54
Kniha s podobným motivem jako pohádka Sůl nad zlato, akorát s jiným koncem. Myslím si, že určitě stojí za přečtení, i když jiná autorova díla oceňuji více.
optimistick
  4. 2. 2012, 19:39
Můj neoblíbenější příběh, tím nechci říct, že ostatní za nic nestojí...to nikdy :) Jen je mi to hrozně blízké, příběh doba, má to pro mě to kouzlo, které má mít.Jsem potěšena, že jsem tuto knihu četla, už je to skoro 10 let, kdy jsem ji četla poprvé a přesto se k ní stále vracím.A lidé,kteří tvrdí, že je to pohádka "Sůl nad zlato" v českém podání neberte vážně.Je to naprosto nerealistické.