Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Před očima západu (Očima západu)

70%
4 2
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Před očima západu (Očima západu)
 Všechny obaly
Před očima západu (Očima západu)
 Všechny obaly
Autor:
Originální název: Under Western Eyes

Nejnovější vydání: (Všechna vydání)
Rozmluvy - 2011
ISBN: 978-80-7335-257-8
Počet stránek: 407
Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem
Kde kniha žije?
v oblíbených 0x v oblíbených
v přečtených 4x v přečtených
v knihovně 2x v knihovně
k přečtení 7x k přečtení
právě čte 0x právě čte
si přeje 0x si přeje
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
Rozmluvy (2011) 978-80-7335-257-8 407
Leda (2011)

Když se petrohradský student Razumov vrátí ze školy domů, najde tu spolužáka, který spáchal atentát na nenáviděného ministra vnitra a teď prosí o pomoc. Svět, jak ho mladík znal, tím bere zasvé. V ovzduší carského Ruska počátku 20. století budou už Razumova všude pronásledovat nepovolané oči jiných kariéristů, obavy o budoucnost, vlastní občanské postoje i výčitky svědomí. Poté, co se rozhodne kolegu zradit, dostihnou ho i v komunitě ruských uprchlíků v Ženevě, kam dorazil se zvláštním posláním...

Dramatický popis Razumovova zločinu a trestu je považován za Conradův nejpůsobivější román mimo jiné proto, že se v něm anglický klasik polského původu trefuje do britské blahosklonnosti. „Ruský příběh určený západním uším“ přináší i rozpravu o podivných formách tamního revolucionářství počínaje Dostojevským či Bakuninem a konče Černyševským a sortou „profesionálních socialistů“, k nimž se svého času v Ženevě přidružil bolševický vůdce Uljanov-Lenin. Výsledkem je neobyčejně důkladný ponor do psychologie země, kterou mladý Conrad poznal na Sibiři, kde ve vyhnanství zemřeli oba jeho rodiče, a která dodnes děsí Západ. Z tragikomického vylíčení udavačovy bezvýchodnosti ve světě, jenž buď jedince neslýchaně týrá, anebo není s to posoudit míru jeho viny, vyplývá, jak krutě se postoje obou Evrop míjejí. Liberálně soucitný Západ Rusku nerozumí – a Rusko ani nechce, aby mu někdo rozuměl. Pro tuto nevyzpytatelnou velmoc je dodnes typická „četnost mimořádného“ i lavírování mezi čirým hulvátstvím a odevzdaným mysticismem. Conradovo mistrovské dílo tak stále promlouvá svou prorockou naléhavostí.

Román byl v letech 1919 a 1936 (naklad. Jan Laichter) vydán pod názvem "Očima západu : Román ze života ruských revolucionářů".
V roce 1936 byl podle románu natočen film Očima západu / Sous les yeux d'occiden, odvysílaný i u nás.

. (Založil/a: al-ma)

(více)  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

jorick
80% 80% 80% 80% 80%
  5. 10. 2012, 13:01
kniha významná nejen svým obsahem, ale i svými osudy. To, že nebyla přijata vřeleji a ani dnes nepatří mezi známé knihy a to ani v kontextu Conradova díla, vypovídá o neochotě "Západu" (kam do značné míry taky patříme nebo patřit chceme) vidět věci tak, jak jsou. Conrad zde dokázal opět přesnost svého pohledu na problém revolučních hnutí, boje za spravedlivou společnost, tajných spolků a revolučních stran a jejich spjatost s nebezpečím potlačení svobody jedince, zničení jeho důstojnosti a v paradoxním důsledku pak i k lhostejnosti a pohrdáním lidským utrpení, proti kterému se vlastně podle původních záměrů mělo bojovat... Jak se i lidé v jádru dobří mění ve zločince ve jménu lepší budoucnosti. Dosti temná kniha. Po stránce sdělení či poselství ji kladu vedle tematicky stejného díla Běsi od Dostojevského, a dnes už hodnotím Conrada v této věci výše než Dostojevského.