Originální název: Macbeth

Atlantis (2016) 978-80-7108-357-3 118
Atlantis (2008) 978-80-7108-299-6 118
Odeon (1978) přeložil E. A. Saudek
Nezjištěno / Jiné (1946) vydal Fr. Růžička v Praze

Jedna z vrcholných tragédií Williama Shakespeara je drama zločinu, svědomí a trestu a divadelní sonda do hlubin lidské duše, z nichž se rodí zlo. Macbeth, skotský šlechtic a hrdina, člověk obdivovaný a uctívaný všemi, v této hře podlehne ctižádosti a touze po moci natolik, že se dopustí zločinu nejtěžšího – krvavé královraždy. Tato nejkratší a nejsevřenější Shakespearova tragédie má strhující rytmus a akčnost, psychologickou hloubku, je to hra úderná i básnická, drama strmého vzestupu a pádu. Macbeth se vraždou domůže moci nejvyšší, stane se králem, ale aby si moc udržel, musí vraždit dál, brodí se krví, stává se nelidskou bestií, netvorem, co chvíli křičí na jevišti světa, jen aby poznal, že jeho život je pustý žvást idiota, jen hluk a vřava - a neznamená nic. (Založil/a: aknamor)

William Shakespeare William Shakespeare
*duben 1564 - †23.04.1616

CarolineS
  19. 12. 2012, 18:05
Macbeth nebyl špatný, ale osobně už jsem od Shakespeara četla (dle mého subjektivního názoru) lepší díla. Nicméně i tak to byl zážitek, ne nadarmo se Macbeth přirovnává k Dostojevského Raskolnikovovi. Motiv zločinu a trestu, ale hlavně pocitu viny, je totiž tak silný, že donutí člověka přemýšlet nad Macbethem celý den...
Abigor
  23. 2. 2014, 9:21
Za co tak nízký hodnocení? Divím se spíš, že jsem mu dal, byť jen jednu hvězdu... On to byl dobrej básník. Ale takovej jazyk, nemá v dramatu co dělat! Kdo takhle mluví? Neříká už Aristoteles, že se dramatu musí dát uvěřit? Jak se můžu vžít do někoho, kdo mluví, jako kdyby měl zácpu a doufá, že čím květnatější bude jeho řeč, tím rychleji se dostaví úleva? Blbost nad blbost... Dobrou metaforu si užiju v lyrice, ne v próze! Ne takhle!
Líbil se mi motiv vědem a démona, ikdyž mi to celý přišlo sesmolený docela nepatřičně. Za to ty body + motiv viny a trestu neomrzí nikdy. Jinak komplet blbost a ztráta asi dvou hodin času,který jsem mohl prospat a udělal bych líp.
Claire27
  7. 9. 2015, 18:11
Pravděpodobně nejčernější a nejkrvavější Shakespearova tragédie. Nepovažuji ho za nejlepší dílo, avšak téma pocitu viny zůstane vždy aktuální. Lady Macbethová se stává hlavní manipulátorkou toužící po mocim a Macbeth je pouhým prostředníkem, který za své činy neustále trpí.
Fešná Bleška
  3. 2. 2015, 21:45
Bezkonkurenčně nejlepší Shakespearova tragédie. Má spád, stále se v ní něco děje a Lady Macbeth je zkrátka a dobře okouzlující, s prominutím, mrcha, kterých se i dnes po světě toulá tisíce. Macbeth jako takový není v některých chvílích zas tak rozhodnutý o správnosti svých činů a stíhají ho výčitky svědomí, tak dobře známé každému z nás. Shakespeare vzal známé téma a vtiskl mu opět novou podobu. Už jen samotný začátek, rozhovor tří čarodějnic, je úžasný:
"Ještě místo."
"Pustá zem."
"Tam sejdeme se s Macbethem."
Preambule
  12. 4. 2015, 9:46
Pro mě mírné zklamání. Oproti ostatním Shakespearům trochu plochý děj, téměř bez zápletky, vše pouze spěje k Macbethově smrti (asi tak už od začátku díla je nám to jasné). Cením si čarodějnic, jsou zábavné. Jasné, uchopitelné, současné téma. Ale to má Shakespeare vždy, proto mě Macbeth nepřekvapil.
jakub.s
  14. 7. 2016, 19:25
Second Witch: By the pricking of my thumbs,
Something wicked this way comes -
Open locks, whoever knocks.

A vůbec, nejenom ono čarodějnické "Double, double, toil and trouble,/Fire burn and cauldron bubble." se čte nádherně. Rozhodně se vyplatí číst originál.
Adenoid Hynkel
  17. 3. 2016, 22:55
Macbeth není padouchem pro něco. Prostě jím je a ztělesňuje spolu se svojí krvavou vládou peklo na zemi. Nemá žádné lidské pohnutky ke svým činům, sledujeme ho od doby, co už v něm touha po moci a s ní spjatá špatnost zasely svá semínka. Pouze pozorujeme, jak rostou a dozrávají, jak se jich sám Macbeth touží ze začátku zbavit, ale podnícen svou mocichtivou družkou k tomu nesebere dostatek síly, a poté už "jeden krvavý čin rodí další..."
vikhy
  21. 9. 2014, 19:11
Z Shakespearových tragédií mám tohle dílo nejraději. Lady Macbeth je pro mne opravdu skvostnou postavou. Trio čarodějnic prostě mě baví.