Originální název: Divá Bára

Tribun EU - 2008
ISBN: 80-86355-27-6

Tribun EU (2008) 80-86355-27-6 45
Blesk (1993)
Státní nakladatelství dětské knihy (1950)

Povídka Boženy Němcové, Divá Bára, zpracovává dodnes aktuální tematiku života „odlišného“ člověka ve společnosti. Bára je milá a veselá dívka, která však nesplňuje typické představy o dívce své doby. Její nebojácnost, samostatnost a nezvyklý zjev ji činí odlišnou, a proto není vesničany přijata. I zde se ale našli lidé, kteří dokázali mít Báru rádi takovou, jaká je.

Božena Němcová Božena Němcová
*04.02.1820 - †21.01.1862

Barabura
  24. 2. 2011, 12:51
Kam se hrabe Babička na Divou Báru. Když to člověk čte kolem toho čtrnáctýho patnáctýho roku, tak se musí s Bárou určitě ztotožnit. Zvláště když se taky jmenuje Bára a je divá až na půdu.
Anael
  31. 8. 2012, 18:00
Mnohem lepší a čtivější než Babička. Kniha je krátká a dobře se čte. Bála jsem se, že to bude zdlouhavé a nudné, ale překvapilo mě, že mě čtení opravdu velmi bavilo.
Kůstka
  15. 9. 2012, 11:47
Jsem ráda, že jsem si místo Babičky vybrala Divou Báru. Nejen, že je kratší, ale taky rozhodně mnohem lepší. Přátelství Báry a Elišky by mohl každý závidět. :)
alča87
  15. 10. 2012, 18:49
Našla jsem svůj čtenářský deník, který jsme si psala v šesté třídě a tam jsem napsala: "Příběh se mi líbil tím jak je dojemný, ale také vypadá, že je příběh pravdivý." - tak asi tak. Souhlasím s názory, které tu již jsou - čtivější než Babička.
Romanka
  14. 4. 2015, 11:25
Ráda se k této povídce vracím. Už prvně když jsem jí četla (někdy na základce?), mne velmi zaujala, asi jako mnoho dívek. Bára, jakožto dívka, která je prostě jiná a je tak okolím zavrhována. Bára jako divoká, silná, krásná a nebojácná dívka, protipól její něžné a křehké kamarádky Elišky. Myslím že skoro každá jsme chtěly být jako Bára. Doporučuji také filmové zpracování této povídky z roku 1949.
lensha95
  10. 8. 2012, 14:16
Tak jako i většině z vás se mi Divá Bára líbila mnohem víc než Babička, kterou jsem se ani nedonutila dočíst. Oproti té se Divá Bára skvěle čte a celkově má mnohem zajímavější příběh.
VerenaLord
  31. 8. 2016, 18:29
Velmi krátká povídka, a už je to dlouhou dobu, co jsem ji četla. Vím, že tenkrát jsem se v divé Báře shlédla, líbila se mi její nezávislost, její veselost, empatie. Kniha se mi líbila víc, než neustále protlačovaná Babička.
PeťkaW.
  13. 10. 2012, 17:35
Hodně lidí tu porovnává Divou Báru s Babičkou, což jsou podle mě dvě absolutně odlišné knihy, které mají společného tolik, kolik mají zároveň i odlišného. Divá Bára je každopádně mnohem čtivější a pro mnoho lidí stravitelnější, než pohádkově zobrazená Babička. I v této knížce je ale spoustu klišé a motivů, které si Němcová přikrášlila a zpoetičněla a které jsou pro ni tak typické. Každopádně čte se dobře a jako položka do povinné četby je to rozhodně dobrá volba.
Nantong
  12. 2. 2013, 20:26
Jedna z mých nejoblíbenějších knih od Boženy Němcové, četla jsem ji několikrát, vždy se stejným nadšením.
moonchild
  23. 9. 2013, 13:17
Divá Bára je super.Líbí se mi jak to Božena Němcová napsala.Od ní se mi ještě líbí Babička.Byla to štastná to žena.
jamalka
  1. 2. 2010, 22:28
Tuhle mám od B Němcové nejraději.
Anett
  6. 8. 2012, 7:07
Určitě lepší a zajímavější příběh než Babička, souhlasím. Spolu s "V zámku a podzámčí" moje nejoblíbenější dílo od B. Němcové.
ideal_alien
  19. 12. 2015, 19:37
Jak tu píše skoro každý, že je Divá Bára čtivější než Babička, tak musím souhlasit. Kniha je skvěle napsaná. Nelituji, že jsem jí věnovala svůj čas.
spirlice
  11. 9. 2013, 21:33
Divá Bára byla dcerou pastýře Jakuba a žila v malé české vesnici. Maminka jí zemřela a tak zůstala pouze s otcem. Otec Báru vychovával po svém, učil ji dovednostem, které na vsi uměli jen chlapci. Plavat a nebát se. Jelikož Báře chyběl ženský vzor, stala se velmi samostatnou a statečnou dívkou. Nezáleželo jí na tom, jak vypadá, byla neustále neupravená a smála se ostatním dívkám, které nosily krajky a mašle ve vlasech. Pro její svobodomyslnost a odvahu jí však lidé, kterým její otevřená povaha vadila, začali říkat "Divá Bára". Ačkoli se Báry její otec neustále zastával, nedokázal zlým jazykům ve vsi v pomluvách zabránit.Bára jako jedna z mála nevěřila na strašidla a vodníky, neměla strach z vody, uměla plavat, což tehdy nebylo běžné a byla samostatná. Naproti tomu ostatní dívky a ženy ve vsi byly pověrčivé, bojácné a zcela poddané víře v Boha a Peklo.
Bára jednoho dne postraší bohatého pana správce, který byl vnucován její kamarádce a zachrání ji tak od sňatku s ním. To je pro zbabělé a hloupé vesničany jen další důkaz toho, že je Bára posedlá. Za trest ji zavřou na noc do hřbitovní márnice. Ven z márnice Báře pomohl myslivec, který jediný neviděl v Báře zlou divoženku, ale milé a odvážné děvče. Bára, která se chodí každý večer koupat do rybníka, je ostatními neustále odstrkována, pomlouvána a je velmi neoblíbená. Myslivec ji vezme pod svá ochranná křídla a Bára konečně pozná nejen přátelství, ale i lásku.
gabce
  5. 3. 2014, 18:33
Divou Báru jsem četla okolo 13 roku ... do teď si pamatuju, že jsem ji záviděla co vše prožívá a velmi ji záviděla toho krasavce :D
LadyEsik
  24. 4. 2011, 10:04

Tato povídka byla dobrá tak do pár stránek před koncem. Potvrzovala, že Božena Němcová patří i do realismu, protože to byl dobrý pohled na tehdejší život. Na to, jak lidé zaslepeně věřili povídačkám o strašidlech apod. a proto se jim nebojácná a silná Bára nelíbila a říkali, že je divé dítě. Ale asi poslední dvě strany naprosto potvrzují, že Božena Němcová patří do romantismu, protože to je takovej slaďák, že na tom není realistického ani zbla. Jde vidět, k čemu Němcová tíhla. To, že napíše romantický příběh v těžké době neznamená, že je realistka, ne?
Určitě se mi víc líbil film, který mi přijde spíš hodící se k označení: Realistické. Aspoň se nakonec VŠE neobrátilo k dobrému, i když něco jo.
MsAndy
  23. 5. 2016, 21:18
Ačkoli jsem od Boženy Němcové přečetla asi sedm povídek, protože se řadí mezi klasické spisovatelky a její tvorbu jsem chtěla znát, tak mě její knihy nikdy moc nezaujaly. Připadají mi všechny povrchní a neshledávám je zajímavými. Tato bohužel není výjimkou. Nicméně až budu mít čas, zkusím je přečíst znovu, třeba je ještě přehodnotím.
čarodějka999
  14. 3. 2012, 21:21
Jak píší i jiní uživatelé, jako povinnou četbu od Boženy Němcové jsem si ve škole vybrala právě Divokou Báru, která mě zaujala daleko více jako babička. Tu jsem přečetla s přeskakováním stránek. Nelíbilo se mi ani filmové zpracování, kdežto Divoká Bára ano.
jana80
  14. 3. 2012, 21:15
Divá Bára mě také překvapila. K Němcové jsem měla trochu odpor díky Babičce, kterou jsem nikdy nebyla schopná přečíst. Nikdy jsem se nedostala dále, jak přes 10 stránek. Proto mě Bára překvapila, stejně jako Karla, Pan učitel nebo V zámku a v podzámčí. Povídky jsou čtivé a realisticky popisují tehdejší dobu.
Buřinka
  23. 9. 2016, 10:38
Divá Bára byla určitě (alespoň dle mého mínění) čtivější než Babička (tou jsem se spíše "prokousávala"). Filmová zpracování na toto téma byla taky zajímavá. Ale mnohem více se mi od Boženy Němcové líbila tvorba pro děti a její pohádky. To je to české dědictví, které čtou dnešní děti více než-li Babičku. Divá Bára je krátká a má spád.
trynitrix
  20. 8. 2012, 12:13
Pohodové čtení než jsem si teda zvykla jak to je psaný, svým způsobem mohl Barče každý závidět ale místo toho ji odsuzovaly, krásný vztah s Eliškou i po par letech když přijela a nejlepší byl konec možná by i ukápla slzička. :-)
Honey0105
  31. 1. 2011, 21:10
Prvních devět stran jsem přečetla spíš z donucení a pak jsem knihu na dlouho odložila. Vyprávění mi přišlo takové nudné. Po nějaké době jsem se ke knize vrátila. Zbývající strany jsem přečetla docela svižně a už mi kniha tak hloupá nepřišla. Některé stránky mě i bavili číst. Nevím proč dávám tak velké hodnocení, ale řekla bych že autorčin styl má asi své osobité kouzlo, které mě muselo jaksi zaujmnout. Jinak si to vysvětlit nedokážu.
Sice se jedná o poměrně krátký příběh, ale přesto si myslím, že stojí za to. Hlavně konec se mi moc líbil. Ale některé věci byly až moc předvídatelné-na kvalitě to ale neubralo.
Lucy1994
  15. 6. 2014, 18:08
No. Nevím, zda mi to nesedělo celkově, nebo jen kvůli tomu, že takové knihy nemusím. Nevím. Ale mně se "Divá Bára" zrovna moc nelíbila. Dalo se to číst, to ano, ale nebavilo mně to. Kdybych si to přečetla jako malé dítě, tak asi ano, ale takto ne. Už jsem zvyklá na jiný styl knih. Tak asi proto mě tato kniha nenadchla.
zichisek
  12. 10. 2011, 21:03
Tuto knihu jsem si vybrala,když jsme měli Boženu Němcovou ve škole v povinné četbě.Babička mě nelákala,protože tu četl tak jsem zkusila Divou Báru a úplně mě překvapila.Četlo se to dobře,čekala jsem,že to bude nudné,ale vůbec to tak nebylo.
Gebaska
  4. 11. 2015, 22:51
Tohle by se mělo číst místo Babičky jako povinná četba. Je to mnohem zajímavější příběh pro -náctileté. A nejen pro ně :)
ČtenářH
  17. 8. 2015, 14:00
Příběh o "divné holce" s havraníma vlasama a nezvyklými vlastnostmi známe snad každý. Četl jsem v průběhu času už asi třikrát a ani jednou jsem se ještě nenudil.
Pavlíňák
  2. 12. 2013, 22:45
Moc krásná kniha, trochu jsem se jí bála, protože Babičku jsem nikdy nedokoukala ani jako film, ale moc mě překvapila. Perfektní dílo, čtivé, postava Báry mě nadchla. Rozhodně jedno z mých nejoblíbenějších děl!
Kavischka
  27. 6. 2010, 14:36
Nádherná ukázka toho, že i určité typy lidí a hlavně povahové vlastnosti člověka jsou stále stejné. Pořád se bojíme věcí a lidí, kteří jsou jiní než my a radši je vyženeme, než abychom přiznali, že chyba je v nás. Milovala jsem knížku i film....!!!! Doporučuji.