Černá planeta; Nemesis z hvězd

Černá planeta; Nemesis z hvězd
Originální název: Der schwarze Planez; Nemesis von den Sternen

Orbis - 1970

Orbis (1970)

Dvě povídky science fiction, jejichž autorem je jeden z nejúspěšnějších tvůrců tohoto žánru v NSR. Vyprávějí o setkání lidí s nejpodivnějšími formami života na vzdálených planetách, přičemž autor se zde snaží především ovytvoření malebného až pohádkového světa, v němž je vše možné a vše dovoleno. V prvé se líčí situace na Zemi r. 2456 a start na vzdálenou planetu a dobrodružství na ní. Ve druhé jde o zničení výzvědného korábu a jeho pilota nacizí planetě. (Založil/a: 3MN3)

Richie
  15. 6. 2015, 17:56
První povídka (Černá planeta) mi přišla neuvěřitelně naivní až hloupá - a to i na dobu vzniku (polovina 60.tých let minulého století). Podobné povídky jsme vymýšleli jako 12-13letí školáci. Autor si nedal moc práce s vytvářením budoucího světa (25. století) - v podstatě vzal společnost 20. století a použil ji v budoucnosti. Lidé sice mohou létat ke hvězdám, ale stále poslouchají magnetofony, dveře otvírají složitými klíči, a když chtějí zkontrolovat dýchatelnost atmosféry na jiné planetě - tak prostě nazdvihnou přilbu skafandru a zkusmo se nadechnou :-)
Nejen věda a technika, ale i dialogy byly velmi naivní, často nelogické, nehodící se do situace nebo prostředí. Pokud je něco brak, tak je to tato povídka.
Naštěstí knihu zachraňuje druhá povídka (Nemesis). Zde není důraz tolik kladen na technickou stránku, ale spíše na dobrodružný boj s nepřátelskou bytostí, během kterého se hlavní hrdinové seznámí s překvapujícími skutečnostmi o planetě, kterou zkoumají. Celý děj dobře plyne, dialogy jsou na slušné úrovni a napětí trvá v podstatě až do konce. Popis planety je výborný, není problém se vcítit do prostředí.
První povídku hodnotím 20 %, druhou 70 % - celkově dávám 3 hvězdičky.
Hledající
  3. 3. 2014, 22:34
2 povídky a 2 hodnocení. "Černá planeta" má velice dobrý rozjezd, ale od chvíle kontaktu s mimozemskými bytostmi se mi jaksi začala ztrácela gradace děje, zajímavost zápletky, vše do sebe zapadalo až moc "samozřejmě" i na sci-fi literaturu (např. převzetí funkce Strážce pozemšťany, aniž by se dlouze znali s novými bytostmi). Nevím, možná je to tím, že povídka nemá takový textový rozsah jako román či novela, a tudíž je potřeba některé pasáže zkrátit.. prostě jsem se trochu nudila a moc nechápal "proč zrovna takhle". To "Nemesis z hvězd" mě nadchla od začátku až do konce a měla vše, co od sci-fi thrilleru požaduji - postavy jsou jasné a dobře vykreslené, děj se odvíjí kupředu, pořád se něco děje, příběh je dobře "uvěřitelný " a "uskutečnitelný", a to až do konce. Takže první povídka 3 hvězdičky, druhá určitě 4 hvězdičky, možná 4 a 1/2.
kacer_rampa
  12. 12. 2014, 20:30
První povídka začíná trochu pomalu ale stojí za to se prokousat začátkem. Zápletka první povídky mě nadchla a vyvolala ve mně chuť číst si dál, snad celý román o zvláštních rasách galaxie.
Druhá povídka je čistě scifi thriller, hodný sfilmování. Nic extra originálního z dnešního pohledu, ale pokud vezmeme v úvahu že byla napsána v šedesátých letech, tak ve své době musela jistě působit velmi originálně.
V obou povídkách je charakteristika postav skvělá, postavy se chovají uvěřitelně, příběh nabízí nečekané zvraty. Doporučuji především pro obdivovatele sci-fi, aby poznali originální příběh. Jenom musí člověk překousnout ten obal, který nemá s příběhy vůbec nic společného...