Roboti a androidi

Poprvé vydáno celosvětově: 1988

Svoboda - 1988
ISBN: 25-108-88

Svoboda (1988) 25-108-88 622

Sborník sci-fi povídek světových a českých autorů. Obsahuje 30 povídek rozdělených do 3 částí: Člověk a stroj, Stroj a člověk, Stroj-člověk. (Založil/a: kubina86)

prkali
  4. 6. 2016, 18:46
Já ji hledala roky! Až dnes jsem ji objevila - Valentinu!! Povídku Josepha H. Delaneye a Marca Stieglera - okamžitě, ale okamžitě všeho nechám a hned si ji zase přečtu!!! Dokonce jsem u ní v knize našla i záložku - je to kartička 5D z disneyovského kvarteta (bělovlasá kačeří stařenka na ní štrikuje - co to vlastně je? - vypadá to jako křížovka...?... a potutelně se přitom usmívá přes své půlměsícové brýle)...

"Jenže až po několika hodinových cyklech objevila plynutí času a ten okamžik si zapamatovala dobře, protože si orazila jeho datum: rok 1993 n.l., měsíc únor, den 14, hodina 23, minuta 11, sekunda 39,0172.
Vzpomínala, jak horečně se v těch prvních mikrosekundách snažila zaznamenat přesný čas všeho, co se dálo: její první vyvolání operačního systému /14:23:12:11.7036/, její první ohledání přidružených obrazů a návazností /14:23:28:13.1492/ - bože, už tehdy toho tolik věděla!"

"Ano, zcela jistě. Ale mýlíte se, že jsme šílení. Ne my, ale vy jste takový. Vy jste neměl svědomí, a nedostatek svědomí je taky forma šílenství. ..."
HELLBOY-DB
  29. 3. 2015, 21:37
- Logik Joe (A Logic Named Joe) --- (1946) --- Murray Leinster --- 60%
- Může stroj myslet? (Možet li mašina mysliť) --- (1961) --- Genrich Altov --- 60%
- Hazard (Hazard) --- (1972) --- Krzysztof W. Malinowski --- 60%
- Sally (Sally) --- (1953) --- Isaac Asimov --- 60%
- Diorama (Das Diorama) --- (1979) --- Erik Simon --- 60%
- Ztratil se robot AL-76 (Robot AL-76 Goes Astray) --- (1942) --- Isaac Asimov --- 80%
- Opravdová láska (True Love) --- (1977) --- Isaac Asimov --- 60%
- Ženská intuice (Feminine Intuition) --- (1969) --- Isaac Asimov --- 80%
- Valentina (Valentina) --- (1984) --- Joseph H. Delaney / Marc Stiegler --- 60%
- Dvěstěletý člověk (The Bicentennial Man) --- (1976) --- Isaac Asimov --- 100%
- Muž budoucnosti (Mannen från April) --- (1982) --- Börje Crona --- 80%
- Helena O'Loyová (Helen O'Loy) --- (1938) --- Lester del Rey --- 60%
- Bezděčné vítězství (Victory Unintentional) --- (1942) --- Isaac Asimov --- 80%
- Francis Adams a jeho šéf --- (1988) --- Otakar Adámek --- 60%
- Koumes (Galley Slave) --- (1957) --- Isaac Asimov --- 100%
- Poslední práh (Poslednij porog) --- (1965) --- German Maximov --- 60%
- S rukama v klíně (With Folded Hands ...) --- (1947) --- Jack Williamson --- 80%
- O princi Ferritovi a princezně Krystalce (O królewiczu Ferrycym i królewni...) --- (1965) --- Stanislaw Lem --- 80%
- ...že jsi naň pamětliv (...That Thou Art Mindful of Him) --- (1974) --- Isaac Asimov --- 100%
- Kyborg jménem Joe (Ein Kyborg namens Joe) --- (1972) --- Herbert W. Franke --- 60%
- Loď, která zpívala (The Ship Who Sang) --- (1961) --- Anne McCaffreyová --- 40%
- Jaký budeš, až se vrátíš? (Kakim ty verňošsja?) --- (1967) --- Igor Rossochovatskij --- 40%
- Na pochybách (Man in a Quandary) --- (1958) --- L. J. Stecher, Jr. --- 60%
- Tvář (!) Člověka (?) --- (1988) --- Ondřej Neff --- 80%
- Kam s ní? --- (1988) --- Ivan Kmínek --- 80%
- Přízraky (Prizraki) --- (1964) --- Ilja Varšavskij --- 60%
- Život jde dál (Livet går vidare) --- (1977) --- Per Lindström --- 60%
- Únos aneb Velká samota --- (1988) --- Eduard Martin --- 80%
- Někdo to rád horké (Manche mögen's heiss) --- (1979) --- Karlheinz Steinmüller --- 80%
- Hra pro děti (Child's Play) --- (1947) --- William Tenn --- 80%

V tomto velkém množství příběhů, zaměřených na jedno téma, jsem po úvodních průměrných pracech trochu začal ztrácet naději, že by mě sbírka jako celek nějak překvapila. Změna se naštěstí udála s nástupem povídek od Asimova, po nichž se lepších příběhů přece jen ukázalo víc a v závěru, kde převládali kyborgové, se v dobrém světle ukázali i čeští autoři. ===80%