Z Čech do Pompejí

Z Čech do Pompejí Originální název: Z Čech do Pompejí

Československý spisovatel - 1989
ISBN: 80-202-0027-4

Československý spisovatel (1989) 80-202-0027-4 480

Z Čech do Pompejí je kniha neobvykle zaměřená. Vypráví životní a cestovatelské osudy Čechů od 18. do druhé poloviny 20. století, kteří z nejrůznějších důvodů odešli za hranice vlasti, ale neztratili se zde, naopak svými vědeckými objevy zásadně přispěli k poznání lidské minulosti (bez níž by koneckonců neexistovala ani naše současnost). Tímto způsobem autor jednak nepřímo sleduje vývoj české společnosti, její kultury a vědy, jednak nás seznamuje s českými objeviteli – u nás mnohdy neznámými právě proto, že své objevy uskutečnili v cizině, a to v nejrůznějších oborech lidského poznání: v zeměpise, geologii, orientalistice, etnografii, archeologii, egyptologii, amerikanistice, afrikanistice, antropologii či dějinách umění.
Obsah jednotlivých kapitol se rozbíhá takříkajíc do všech úhlů světa – samozřejmě do Pompejí, ale také na Kavkaz, Ukrajinu, Krym, k Baltu, do Valašska, Bulharska, Srbska, Černé Hory, Makedonie, Řecka, Itálie, Malé Asie, Palestiny, na jih Afriky, do Egypta, Ameriky, Číny i Mongolska. Zde všude se setkáváme s Čechy (J. Dobrovským, J. Kollárem, bratry Škorpilovými, V. Chvojkou, A. Kašparem, J. Zeyerem, gen. Kollerem, M. Z. Polákem, J. V. Hellichem, H. Tomanem, K. Jirečkem, V. Radimským, V. Dobruským, E. Honzíkem, B. Hrozným, E. Holubem, A. Hrdličkou, Z. Žábou, A. Musilem, J. Petrbokem a dalšími osobnostmi dnes už málo známými), jejichž jména jsou většinou spojena s nezapomenutelnými objevy světové vědy. (Založil/a: Duhe)