Otoni

Otoni

Podtitul: Jindřich I. Ptáčník, Ota I., II., III., Jindřich II.

Originální název: Die Ottonen
Poprvé vydáno celosvětově: 2001

Vyšehrad - 2004
ISBN: 80-7021-733-2

Vyšehrad (2004) 80-7021-733-2 144

Osudy Otonů jsou s osudem Čech hluboce spjaty a jejich činy výrazně ovlivnily naše dějiny Hagen Keller působí jako profesor středověkých dějin na univerzitě v Münsteru a po dlouhou řadu let se zabývá dějinami Německa v X. a XI. století. V této knížce podává souhrnně výsledky svého bádání o této epoše, znamenající zakladatelskou éru tzv. Svaté říše římské, jejímž středem dnešní Německo bylo. Otoni, které u nás známe také jako saskou dynastii, vládli v letech 919 až 1024. Jejich osudy jsou s osudem Čech hluboce spjaty. Hned první z nich, Jindřich I., zvaný Ptáčník, se zapsal svým tažením proti knížeti svatému Václavovi výrazně do našich dějin. Též jeho nástupce, Ota I., korunovaný 962 za císaře, válčil dlouho s Boleslavem I.. Ani vztahy Oty II. s Boleslavem II. zdaleka nebyly vždy přátelské, zato Ota III. se spřátelil s pražským biskupem sv. Vojtěchem a společně vytvořili ideu Evropy jako jednotného křesťanského společenství. Jindřichem II., zasahujícím u nás do sporů mezi syny Boleslava II., rod Otonů vymírá. (Založil/a: Darie)

Hledající
  23. 11. 2014, 12:43
Kniha mi přes svou útlost podala čtivou formou dostatečné množství informací o době přerodu Východofrancké říše na vznikající Římsko-německou říši. Rozhodně doporučuji, jen se prokousat spousty jmen a alespoň některá udržet v hlavě je kumšt, což knize ale vůbec neubírá na kvalitě.
Uzavřený_účet_25567
  23. 10. 2013, 22:50
velmi čtivá kniha, výborně naservírované informace a přijatelné množství stran. co víc si přát? aby vám četbu doplnily skvělé přednášky pana doktora Suchánka.
Míša.MCL
  23. 10. 2011, 16:51
Velmi dobře podané informace o Otonech, jen mě zklamal způsob, jakým byl popsán poslední rok Oty II., vždyt pověst o tom, že si v bitvě půjčil koně od židovského obchodníka, skočil s ním do moře, kde ho vytáhli byzantinci, aby tam pak vzápětí znovu skočil (ve zbroji) a dopalaval ke břehům, aby za rok zemřel v Římě, by šlo podat mnohem více záživněji.