Originální název: Valley of Wild Horses

ISBN: 80-85767-76-7

Návrat (2002) 80-85767-76-7 264
Gabi (1994)
Šport Bratislava (1971)

Budoucí nejlepší kovboj své doby v určité oblasti Západu, Panhandle Smith, se narodil na poli. Jako malý hoch pomáhá na svět děvčátku, s nímž ho pak jeho otec a otec děvčete zaslíbí...
Jeho nepřítelem od klukovských let se stává Dick Hardman, s nímž kvůli plavovlasé Lucy Blakové svede nejednu rvačku, než odejde, aby se živil jako kovboj. Když se po letech vrací, nemaje o svých nejbližších žádné zprávy, zjistí, že Jard Hardman okradl jeho otce a Dick Hardman nutí Lucy ke sňatku.
Rozhodne se...

Kniha vyšla také roku 1971 v nakladatelství Šport Bratislava pod názvem Údolie divokých koní. (Založil/a: Francoa)

Zane Grey Zane Grey
*31.01.1872 - †23.10.1939

Francoa
  11. 5. 2011, 8:39
Knihu jsem četl poprvé slovensky v roce 1971,Údolie divokých koní.Příběh se mi líbil,ale neměl jsem ze čtení takový požitek.Příběh jsem si vychutnal až v roce 1994(první překlad do češtiny)pod názvem Panhandle Smith.Je to životní příběh hocha od narození až do dospělosti,jak se vypracuje na skvělého kovboje a projde tvrdým životem honáka.Nakonec se mu podaří s pomocí přátel(tu část mám nejraději) chytit větší stádo divokých koní a konečně se může usadit v Arizoně a žít se svou láskou z dětských let.O 36 let později na podobné téma,samozřejmě moderněji napsal Jack Schaefer výborný román Muž se srdcem kovboje - Monte Walsh.Vzhledem k těm 36 rokům je příběh kovboje Panhandle Smitha také výborný.Western byl 3krát sfilmován,r.1926,st.Paramount(Born to the West - Zrozen pro Západ)hl.r.Jack Holt a Margaret Morris;r.1927 st. Paramount(Open Range) hl.r. Lane Chandler a Betty Bronson a r.1938 st.Paramount(Born to the West) hl.r.John Wayne a Marsha Hunt,promítáno také pod názvem(Hell Town)Pekelné město.Příběh v USA poprvé vycházel na pokračování v časopise Country Gentleman v roce 1927 pod názvem Open range