Encyklopedie slovanských bohů a mýtů

Encyklopedie slovanských bohů a mýtů Originální název: Encyklopedie slovanských bohů a mýtů

Libri - 2004
ISBN: 80-7277-219-8

Libri (2004) 80-7277-219-8 259
Libri (2000)

Encyklopedie slovanských bohů a mýtů je prvním moderním slovníkem o tomto tématu v české literatuře. Autoři po obsáhlé úvodní stati přibližují v abecedně řazených, esejisticky psaných heslech kosmogonii a mytologii starých Slovanů jednak na základě nepříliš početných historických zpráv, zejména se však opírají o výsledky dlouholetého archeologického výzkumu u nás i v zahraničí a o závěry historické antropologie. Hesla jsou zasvěcena jak jednotlivým slovanským božstvům, bájným postavám a dalším uctívaným bytostem, zvířatům, rostlinám i různým předmětům, tak rovněž pověstem, magickým praktikám, pokrmům, svátkům a zvykům, dále významným lokalitám, kronikářům, historickým pramenům a podobně. Zvláštní pozornost je věnována především představám našich předků a západním Slovanům vůbec, opominuti však nejsou ani Slované východní a jižní. Text, pro druhé vydání opravený a doplněný, doprovází množství ilustrací. (Založil/a: Duhe)

Al-Borak
  4. 3. 2014, 16:08
Něco v tomto duchu jsem o slovanské mytologii hledal docela dlouho. Dílo nabízí přehledné informace o klíčových pojmech této mytologie (bohové, lokality, mytické i historické postavy...). Jedná se o zdařilou publikaci.