Originální název: Die Stunde der Frauen

Naše vojsko - 2008
ISBN: 978-80-206-0952-6

Naše vojsko (2008) 978-80-206-0952-6 213
Naše vojsko (1996) 80-206-0494-4 168

Autor Christian von Krockow, potomek německé šlechtické rodiny sídlící v Pomořansku, které se v důsledku Němci prohrané války stalo součástí Polska, zpracoval vyprávění své sestry Libussy. Velmi živě líčený děj románu začíná v červnu 1944, kdy má Libussa právě okázalou svatbu s důstojníkem Wehrmachtu. Čtenář může sledovat osudy celé rodiny. Při postupu Sovětské armády se tato šlechtická rodina, jako většina ostatních obyvatel Pomořan, na základě pověstí o hrůzných činech postupující armády rozhodne učinit pokus o útěk na západ, kde mají naději dostat se do rukou západních spojenců. Jsou vybaveni mnohem lépe než ostatní uprchlíci, jedou v kočáře a vezou s sebou i svou kuchařku a své kočí, kteří za nimi vezou ve dvou povozech zásoby. Jsou dostiženi sovětskou armádou, která sice rabuje, znásilňuje i zabíjí, ale má mezi sebou i některé jedince nepostrádající lidskost. Musí se vrátit zpět do své vesnice, kde najdou svůj zámek rozstřílený, a ubytují se v domku svého zahradníka. Nastává dlouhá doba boje o přežití především nově narozeného potomka. Všechny hraběcí zvyklosti musí být podřízeny tomuto cíli a paní hraběnka ani její dcera Libussa neváhají na pozemcích obsazených ruskou Komandaturou krást brambory a ovoce. Místo je postupně obsazováno Poláky, jimž toto území připadlo, místní správa a všechny obchody přecházejí do jejich rukou. Libussa občas dosahuje nečekaných výhod využíváním značných antipatií mezi Rusy a Poláky. Název knihy Hodina žen vypovídá o době děje, kdy byli všichni zdraví němečtí muži na frontě, v zajetí nebo zabiti a ti, kteří zůstali doma, byli buď staří nebo nemocní. Proto často osudy celých rodin závisely na rozhodnutí žen.

Zdoj: nakladatel (Založil/a: Liška)

Christian Graf von Krockow Christian Graf von Krockow
*26.05.1927 - †17.03.2002

dejw
  13. 9. 2013, 0:43
Opravdu dobrá kniha. Autor se snaží být objektivní, častá jsou přirovnání hrůz, které páchal Wermacht s těmi, které museli snášet Němci nejen z území Pomořanska. Husí kůži nahání chování Rusů a Poláků vůči vystěhovávaným Němcům, vesměs lidem starším a ženám. Můj obdiv patří Libusse, která dokázala věci téměř nemožné, jako návrat z Německa do Stolpu, osvobození svého otce ze zajateckého tábora v Lipsku a mnoho dalšího. Vřele doporučuji.