Originální název: Not Without My Daughter

Alpress (2002) 978-80-7362-418-7 397
Ikar (1997) 80-7202-132-X 367
Ikar (1993) 80-85830-01-9 367
Ikar (1992) 80-7118-039-4 367

Exotické manželství Američanky a íránského lékaře je vylíčeno v autentické pravdivosti. Ani roky romantického vztahu Betty nenapověděly, jak trpkou příchuť bude mít Orient, až ona a její pětiletá dcerka zakusí na vlastní kůži netušené a absurdní poddanství islámu. Příběh je varováním pro ostatní ženy. Autorka dnes žije pod cizím jménem v nekončícím strachu před odvetou bývalého manžela, je nucena se skrývat i s dcerkou. (Založil/a: aknamor)

Betty Mahmoody Betty Mahmoody
*09.06.1945

William Hoffer William Hoffer

Ariko
  11. 7. 2014, 13:04
Jako matka jsem jen tajila dech, ale popravdě řečeno i trochu kroutila hlavou - v průběhu děje píše Betty, že už před odjezdem do Íránu měli neshody a problémy s radikalismem Moodyho. Proč tedy proboha svatého jela s ním? Ona sice píše nějaké vysvětlení o tom, že se radila s právníkem, ale myslím, že bych se raději radila s právníkem ve svém zázemí, než abych musela podstupovat takové martyrium.
Keatin
  30. 4. 2012, 23:16
Neměla jsem zde pocit, že by autorka byla tou ženou, která se nechala oslepit bezvýhradnou láskou k Íránci. Prostě jen věřila muži, kterého si vzala a jela navštívit jeho rodinu. Působivě popsán Írán, íránské zvyky, iránská kultura, mentalita ...člověk se až nestačí divit, co vše se děje. Kniha se četla velice dobře a jak už jsem nastínila - neměla jsem důvod vyčítat autorce její chování (tak jako např. u Bílé Masajky, která mi vážně pila krev, a to nejen svou naivitou). Kniha je skvělá a ...není to pouze TARAF! :)
Peetuliska
  18. 2. 2014, 14:07
Kniha, která mnou naprosto otřásla, vypovídá o ženě, která si vzala za muže lékaře – cizince, když se s ním rozhodla navštívit jeho rodnou zemi, stal se z něho despotický muslim, který ji nutil podřídit se tamějším podmínkám..
Romanka
  26. 8. 2015, 8:27
Souhlasím s názorem Ariko, taky jsem moc nechápala proč tam tedy Betty vůbec jela, když už byly docela značné neshody před odjezdem. Každopádně jinak to byla velmi silná kniha. Jsem zvědavá na její filmové zpracování.
Ducii
  14. 7. 2013, 21:31
Jedna z těch méně chytlavých knih na podobné téma. Celou dobu jsem se nedokázala vžít do děje, který v podstatě neměl moc dramatický spád v porovnání s jinými knihami podobného rázu. Též jsem naprosto nedokázala sympatizovat s vypravěčkou příběhu. Její zaslepený proamerikanizmus mi po celou dobu čtení velmi silně vadil, když mnohdy názory svého muže vůči Americe označovala za výplody jeho choré mysli, ale my dnes víme, že to z čeho očerňoval USA je přesně to, co se ve skutečnosti dělo (viz třeba aféra Írán Contras). Prostě jedna z těch horších knih z podobným životním příběhem a z toho důvodu naprosto nechápu, proč je tato nejvíce medializovaná a oslavovaná.
Všivák
  13. 3. 2013, 16:06
Pro chlapa trochu hrozivý název knihy Bez Dcerky Neodejdu. Dobře, že jsem se tím nedal odradit. Dozvěděl jsem se pár zajímavostí o Íránském způsobu života. Jejich postoje k ženám, náboženství, atd.. Mohla by to být snad i pravda když je to podle skutečných událostí. Každopádně hodně poutavá kniha. Má to spád, a je to kupodivu i napínavé, i když všichni víme jak to dopadne.
moonchild
  3. 9. 2013, 13:29
Napínavá kniha.Jen nevím proč jela s manželem do jeho rodné země když snad každý ví jak to u muslimů chodí.
Paio
  30. 9. 2012, 20:18
Působivě napsané dílo, filmové zpracování též kvalitní. Vžila jsem se do děje s hlavní hrdinkou, kterou bdivuji za její odvahu vypořádat se s osudovým mužem, kterého si sice zvolila sama, ale o jehož temných záměrech, které z ní udělaly vězně na druhé straně světa, neměla tušení a tak v tom byla nevinně.
Anett
  10. 7. 2012, 12:02
Čtivá knížka. Některé pasáže se mi zdály až příliš detailně popsané a u některých jsem se zase dožadovala podrobnějšího popisu. I přesto jsem ji přečetla jedním dechem. Kniha má v sobě všechno - napětí, strach, zoufalost, radost i z nepatrných maličkostí, které vedou k velkému snu - vrátit se domů.
Opravdu poučná kniha plná emocí.
pove
  1. 1. 2012, 13:57
Pěkně napsaná kniha, vracím se k ní. V takových chvílích jsem ráda, že se děj netýká mě. Hezky popsaná kultura, rodina (vztahy, tradice), autorčiny myšlenky a pocity. Naštěstí vše dobře dopadlo, ale autorka je vyléčena ze všeho arabského (si myslím).
rosavtrave
  18. 11. 2011, 15:47
Velmi působivý děj knihy. Řekla bych, že byla jedna z prvních, jež proslavily ty ostatní, které po ní přišly na knižní pulty a týkaly se tématu života žen provdaných za araby :) Zároveň se dobře čte (a kam se na ní hrabe její filmové zpracování :)
MiriamBlahova
  5. 2. 2016, 12:10
Nemohu nic jiného než souhlasit s Ariko. Kniha byla čtivá (přelouskáno za 2 dny - chtěla jsem pořád vědět víc), dojemná, napínavá... prostě taková, aby Tě bavila až do konce! Ale zůstává tady zásadní otázka, nad kterou rozum zůstává stát - proč Betty do Iránu vůbec odcestovala? Jsem ráda, že jsem knihu četla dříve, v dnešní době bych nemohla být objektivní a příběh muslimského světa by se mi protivil od začátku.
Tereza01
  16. 2. 2013, 18:36
Tuto knížku si čtu pouze v okamžicích, kdy jsem připravena na neutuchající bezmoc, rozčarování, zlost a dojetí, které při ní vždy prožívám.
slizzing
  17. 1. 2016, 13:07
Knihu jsem poprvé četla v 11 letech a pak ještě asi 3x. Pro mne je to úchvatný příběh, kdy i z obyčejné ženy se stane hrdinka (alespoň tedy v mých očích). Nelogický je hned zpočátku odjezd do Íránu, ale zde je vidět, že prostý život je někdy i nelogický. Velkým plusem této knihy je, nesmírně čtivá a má spád a graduje do samotného konce. Při konečném přechodu hranic jsem se bála i s Betty, zda se opět setkají. Kniha vynikajícím způsobem popisuje místní zvyky a tradice, nebojí se mluvit i o intimnostech.
Gebaska
  3. 11. 2015, 22:48
Tohle by si měly přečíst všechny ženy :) Alespoň by byly připravené a nenechaly by se zmanipulovat. Moc zajímavé čtení a silná zážitek.
Lemon-ka
  16. 11. 2014, 23:15
Autorka v knize popisuje každičký detail, díky tomu jsem měla pocit, jako bych to celé prožívala s ní. Válečné nálety, násilí svého muže, mrznutí v horách, dokonce i pach, vinoucí se z veřejných záchodů. Kniha je zážitkem od začátku až do konce, žel však ne pozitivním. Po přečtení ve mně ještě zůstalo trochu té hořkosti, vzteku smutku nad tak krutým osudem. Tento příběh dopadl dobře, pokud se to tak dá říct, ale co ty další tisíce?
CZ-Milka
  2. 1. 2014, 20:57
Jak obdivuji sílu žen, které se v těchto zemích narodily, tak nechápu západní ženy, které se za nějakým účelem do těchto zemí vypravily. Tato kniha je pro mě takový průkopník tohoto žánru, nicméně nijak extra dobře napsaný.
Laters baby
  22. 10. 2012, 11:59
Kdo nezažil, nepochopí. Podle mně, úžasně napsaná kniha o ženě, která se rozhodla věřit svému manželovi (Íránci) a dobrovolně s ním odjela do Íránu...Vyzdvihuji autorčiny popisy zdejších zvyků, mentality, tradic a postoje mužů vůči ženám. Knížka se mi četla velmi dobře. Určitě knihu neberu jako proti-Íránské dílo, to v žádném případě. Spíše ji beru jako varování pro ostatní ženy, které si po přečtení knihy dvakrát rozmyslí jestli jet do Íránu se svým mužem. :)
klara96
  18. 8. 2012, 20:11
Podle této knihy byl natočen i film, na který se v budoucnu hodlám podívat. Kniha mne zaujala a vřele bych ji doporučila ostatním čtenářům.
Monny3
  23. 5. 2012, 15:27
Kniha se četla dobře, i když některé pasáže byly poněkud vleklé. Čtenář ví jak to dopadne, takže stále jen čeká jakým způsobem se autorce podařilo utéct. Po obsahové stránce je to detailně vylíčený osobní a intimní příběh ženy, která se nevzdala a nakonec se o svůj příběh chtěla podělit. Z vyprávění si čtenář udělá velmi konkrétní představu o zemi a podmínkách, v jakých musela žít a také o tom, jak silně kultura, ve které člověk vyroste, ovlivní jeho smýšlení a chování.
engai
  25. 1. 2011, 17:52
Velmi silný příběh z kterého mi běhal mnohdy mráz po zádech. Kniha je z velké části až příliš popisná, člověk si tak ale dostane dobrou představu o odlišnosti různých kultur... Tuto knížku by si měla přečíst asi každá, slečna, která má slabost pro exotické partnery, aby získala představu, kam až ji slepá láska může dovést..