Dej mi své oči

Dej mi své oči Originální název: Ge mig dina ogon

Argo - 2011
ISBN: 978-80-257-0430-1

Argo (2011) 978-80-257-0430-1 312

Ve švédsko-finském okrese Forshälla dojde k brutální vraždě inženýrky Gabrielly Dahlströmové, mladé inženýrky pracující v jaderné elektrárně. Případ dostane na starost inspektor Harald Lidmark. Vzápětí je veřejnost otřesena dalšími dvěma vraždami – tentokrát jsou obětmi muži. Mrtvým jsou vždy vyříznuty oči a do těla vyryto písmeno: A, M, E…
Román Torstena Petterssona má neobvyklou formu – k záznamům inspektora Lindmarka se postupně připojují „hlasy“ vraha, obětí i svědků, a vytvářejí tak složitou mozaikovou strukturu -, prozkoumává též komplikované a nevyzpytatelné zákruty lidské psychiky, dotýká se choulostivé otázky bezpečnosti jaderných elektráren a ve vedlejší linii sleduje bezohledný obchod s bílým masem na rusko-finské hranici. Petterssonův román, který je ukázkou nové švédsko-finské literatury, je pozoruhodný formálně, tematicky i jazykově. Ne nadarmo je Torsten Pettersson označován za „severského Umberta Eca“. (Založil/a: Ruxandra)

Torsten Pettersson Torsten Pettersson
*09.07.1955

illy
  23. 1. 2012, 11:21
Tak ten netradiční styl mi nesedl - pročítáme zápisky různých lidí psané stejným slohem a to je dosti nepravděpodobné. Kromě ruské dívky která píše špatnou švédštinou a to je zase krkolomné čtení. Záznamy ze schůzek detektivů působí jako vaření z vody, o to víc když už některé indicie známe. Průměrná kniha.
Jadelaine
  5. 8. 2013, 18:05
Celkem průměrná detektivka, konec předvídatelný, postava Filipa mi připadá trochu jako deus ex machina...
Crocuta
  4. 5. 2014, 17:40
Kniha je čtivá, to se musí nechat, ale děj je značně překombinovaný a výraznou roli v něm hraje náhoda (což v souvislosti se severskou krimi není zdaleka jen Petterssonův problém)a co mi vadilo nejvíc - motivace vražd (respektive jejich objednávky - to především) je velice nepravděpodobná, takřka z prstu vycucaná. Psychologie postav je ovšem na velmi slušné úrovni, tým detektivů mi byl sympatický, takže na ty 4* to u mne je.
dalimoni
  26. 7. 2011, 18:30
Další severský detektivní trhiller, kterých v současné době vychází hodně. Tentokrát s Finska, trošku netradiční styl
psaní, pasáže z pohledu hlavního detektiva, vraha, a dalších postav, přepisy výslechů, porady kriminální skupiny,
takže je to každopádně jiný styl než klasická kniha. Určitě to stojí za přečtení, hodnotil bych 80% (četl jsem určitě
mnohem lepší trhillery, ale netradiční styl je něco ozvěžujícího).
KayTee
  12. 9. 2012, 18:31
Rozhodně je to něco nového. Postavy zde poznáme tak, jak není v jiných knihách zvykem. Je vám opravdu líto, když některé umřou, protože máte pocit, že je znáte a chtěli byste vědět, jakou by měly budoucnost..
TeoCZE
  13. 5. 2012, 19:11
Zajímavé téma, do hloubky propracované příběhy všech postav a jejich fyzický popis. Člověku se během čtení skoro vybavuje nějaký film, což je rozhodně dobře. Jiný styl psaní mi rozhodně nevadil, spíše naopak. Je to zajímavá změna, která stojí rozhodně za vyzkoušení, prostě něco nového a neokoukaného. Jen ten konec mě trochu zklamal. Trochu již otřepané. Za mě čtyři hvězdičky.
Preventer
  16. 10. 2013, 10:29
Knížka je to zajímavá. Svým stylem se odlišuje od většiny, to osvěží.
Nicméně motivace některých postav, zejména Filipa a Lovce, mi přijde nevěrohodná, vyumělkovaná.
psychohippo
  15. 3. 2013, 10:59
Další severská krimi, ale nikoliv další v řadě. Tahle se vymyká. Svým způsobem je to spíš psychologická beletrie, spíš existenciální novela, než klasický noir thriller. Už jen to prostředí je divný, jsme ve Finsku, ale vše kolem je švédské... Asi jako naše Sudety kdysi... Velmi zvláštní, ne pro každého, ale já, psycholog profesí, tohle rozhodně oceňuji. Konec, trošku marketinkově, nabudil k další knize. Ale jdu do ní!