Černý kocour

Černý kocour Originální název: The Black Cat

Mladá fronta - 1988

Mladá fronta (1988)

12 povídek v překladu Josefa Schwarze:
Jáma a kyvadlo - Zrádné srdce - Černý kocour - Skokan - Pád do Malströmu - Rukopis nalezený v láhvi - Podlouhlá bedna - Zlatý brouk
- Odcizený dopis - Eleonora - Obchodník - Senzace s balónem
Doslov PhDr. Martin Procházka (Založil/a: dronda)

Edgar Allan Poe Edgar Allan Poe
*19.01.1809 - †07.10.1849

HPL
  22. 1. 2014, 15:25
Již dlouho jsem si chtěl od Poa něco přečíst, jelikož to byl jeden ze vzorů mého veleoblíbeného Lovecrafta. Vliv, který na něm zanechal je značný a příběhy jsou psané velmi podobným stylem (hlavně v počátcích Lovecraftovy tvorby).
Přes veškerou podobnost mě však Poe zkrátka nezaujal. Možná je to tím, že je pro mě až příliš zastaralý – ale spíš mi tam chyběla nějaká ta zvláštní jiskra nadpřirozena navíc (např. Pád do Malströmu si vyloženě říkal o to, aby pod ním číhal Cthulhu :D).
Příběhy jsou plné nechutností, násilí a šílenství, ale (přestože chápu, že ve své době musely šokovat) pro mě to horor zkrátka nebyl ani zdaleka.
Nejvíc jsem se těšil na Jámu a kladivo, nicméně i u ní jsem zaznamenal značné zklamání.
Sečteno podtrženo, musím ocenit vliv, jaký měl Poe na další generace autorů. Nicméně mě kniha místy dost nudila a tak 4* vážně dát nemůžu a jeho další tvorbu již vyhledávat nebudu (snad s výjimkou Arthura Gordona Pyma).
Tojaheva
  26. 5. 2015, 12:20
Pro mě, jako pro milovníka koček, je povídka Černý kocour opravdu hororová. Krev mi tuhne v žilách a představa toho, co se v ní odehrává, mi přijde až neuvěřitelná. Ale i přes to je to opravdu bravurní hororové dílko (přesně jak uvádí Alduin).
Claire27
  26. 4. 2016, 13:11
Další z velmi povedených hororových povídek. Od Poa jsem přečetla příběhů poměrně dost a tenhle patří mezi ty nejzajímavější. I po těch x letech dokáže člověka vyděsit.
Alduin
  26. 3. 2014, 20:21
Černý kocour je jedna z nejbravurnějších povídek, jakou jsem kdy četl. Na dobu vydání to musela být pěkně pošahaná pecka. Zákoutí mysli zločince je zde ukázáno v té nejzvrácenější podobě. Jáma a kyvadlo je the best of... k tomu není co dodat. Komplexně tato kniha obsahuje výborné příběhy (snad až na mnou ne příliš oblíbenou Senzaci s balónem).
Barca9358
  11. 9. 2014, 19:24
U některých povídek se mi fakt dělalo zle, ale právě to na Poeovi miluju. Styl vyprávění, doba ve které se vše odehrává, to vše samo o sobě dává příběhu strašidelný nádech, nemluvě o zápletce...
Arktos
  12. 6. 2015, 20:56
Podle mého názoru nejlepší dílo od Poea. Obzvlášť člověka jako já, co má většinu zvířat raději než většinu lidí, kniha zasáhne. Dílo děsivě ukazuje jak alkohol může naprosto změnit povahu člověka. Po přečtení jsem měl ještě hodně dlouho husí kůži.
vladimirju
  28. 11. 2013, 20:34
Moje první kniha od E.A.Poe. Přečtena jedním dechem. Poe patřil bezesporu ke klasikům horroru. Nebyla třeba záplava krve ani vraždy jak na běžícím pásu, aby byly nervy čtenářovy drážděny.V tomto výboru nejsou jen horrory, ale i příběhy s neúprostnou logikou (Zlatý brouk).