Pod maskou ušlechtilosti

Pod maskou ušlechtilosti

Podtitul: Ku-klux-klan po první světové válce

Originální název: Behind the Mask of Chivalry: The Making of the Second Ku Klux Klan

BB art - 2007
ISBN: 978-80-7381-105-1

BB art (2007) 978-80-7381-105-1 368

Seriózní historická studie americké autorky vychází ze zachovaných autentických záznamů místní skupiny Ku-klux-klanu v typickém průměrném americkém městečku ve státě Georgie. Na rozdíl od většiny podobných záznamů, které byly zničeny nebo ukryty, ve městě Athens se zachovaly seznamy členů, zápisy schůzí, propagační texty a korespondence a staly se součástí archivu. Na těchto materiálech autorka ukazuje zdroje, usilování a cíle celého hnutí a mikrosvět lidí, kteří se ve jménu domněle ušlechtilých idejí a tradic dopouštějí krutosti a bezpráví. Často se jedná o významné a úctyhodné členy místních komunit. Takzvaný druhý Ku-klux-klan byl založen v roce 1915 a jeho neblahá činnost vrcholila ve dvacátých letech dvacátého století. Dílo je zároveň i hlubší analýzou historických a společenských příčin vzniku a šíření rasistických a xenofobních idejí mezi obyvateli Spojených států. Všímá si i propojení s ženskou otázkou a politickými postoji.

Této práci byla v roce 1995 Organizací amerických historiků udělena Cena Jamese A. Rawleyho. (Založil/a: cíge)

cíge
  10. 5. 2011, 12:20
Vcelku zajímavá studie, která však zklame čtenáře toužící po tom, přečíst si o násilných praktikách tohoto spolku. Částečně se jim sice také věnuje, ale většinu knihy tvoří popis životních podmínek a třídních poměrů členů KKK a také popis dobové situace bezprostředně po první světové válce. Je to tedy spíše popis vzestupu a pádu takzvaného druhého Ku-klux-klanu v globálu a pro lepší vykreslení prvků, kvůli kterým k obojímu došlo, jsou použity zachované dokumenty místní organizace ve městě Athens. Knihu nicméně doporučuji zejména lidem, kteří si stejně jako já mylně myslí/mysleli, že KKK je záležitostí vyvrhelů žijících na okraji společnosti.