Originální název: Cirkus Humberto

BETA Dobrovský - 2002
ISBN: 80-86355-02-0

BETA Dobrovský (2002) 80-86355-02-0 430
Československý spisovatel (1988) 22-080-88 520

Autor knihy Eduard Bass (1888-1946) nás ve svém díle zavádí do světa cirkusů a varieté. Slavný román byl zfilmován a uveden v televizi jako populární seriál s našimi předními herci. Tato rozsáhlá románová kronika líčící osudy několika cirkusových dynastií vyšla poprvé v r. 1941. Ústřední postavou je Václav Karas z pošumavské vesnice, který spolu se svým otcem, zedníkem hledajícím práci v cizině, zakotví v Hamburku u cirkusu Humberto. Tatík Karas pracuje v partě stavěčů a hraje v cirkusové kapele, zatímco syn, jemuž všichni říkají Vašku, se celý den pohybuje mezi zvěří a v manéži. Nebojí se žádné práce a námahy, osvojí si záhy dovednosti několika cirkusových profesí a stane se úspěšným krasojezdcem, artistou a krotitelem. Jeho kariéra pokračuje sňatkem s dcerou ředitele cirkusu, Helenou Berwitzovou. S cirkusem jako jeho šéf prožije dobu slávy i úpadku. Po velké hospodářské krizi, kdy je nucen chátrající cirkus prodat, se stane ředitelem pražského varieté, které za 15 let přivede mezi nejlepší podniky tohoto druhu v Evropě. Mrzí ho nezájem syna Petra Antonína o cirkusovou práci, plné zadostiučinění a naplnění svého životního osudu však nalézá v talentu a začínající kariéře své vnučky, která nastoupila úspěšnou dráhu tanečnice, v čemž ji děda všestranně podporuje... (Založil/a: aknamor)

vladislaus
  17. 10. 2013, 11:51
Cirkusové umění je velká dřina a i proto dnes umírá. Lidé zpohodlněli. Takže tato kniha je něco jako skanzen či muzeum pro budoucí generace, aby poznali co to byl cirkus. Nádherné knize vytýkám jen nudných posledních 100 stran.
s-reader
  7. 7. 2011, 8:56
Co vše dokázal Eduard Bass do svého poměrně rozsáhlého románu vložit! To, čeho si všimneme na první pohled a co se snažil do svých knih vždy vpravit, je obdiv k Čechům. K jejich pracovitosti, poctivosti a schopnosti přizpůsobit se různým životním podmínkám. Vyvolává to u vás úsměv? Možná i úsměšek. Dobrá, já vím, že pokud se rozhlédneme a vidíme tu lidskou bídu, kterou jsme obklopeni, musíme se divit, z čeho Bass svůj obdiv čerpal. Ale on tak Čechy viděl anebo je tak vidět chtěl.
Román dal Bassovi prostor pro vyjádření svých názorů na povahu českých lidí, na měšťáckou společnost, na profesionalitu umělců i na smysl a směr životní dráhy umělce. Zdůrazňuje smysl pro povinnost, který by měla řídit naše kroky. Jsou to názory zajímavé, názory, které minimálně stojí za zamyšlení.
V knize se velmi málo dovíme o době, ve které protagonisté příběhu žijí. Dramatické události, které v té době hýbou světem i naší vlastí, jakoby zůstávaly na okraji zájmu. Hospodářská krize se projeví na cirkuse menší měrou něž Petrův nezájem o manéž, první světová válka se odbude jednou větou, vznik České republiky se ani nekomentuje. To je velmi zarážející vzhledem k popisnému Bassově stylu, který víceméně připomíná spíše rozsáhlý, přebujelý novinový článek. Ale je to zřejmě záměr, soustředit se na hlavního hrdinu a nerozptylovat čtenáře podružnými ději.
Kniha kolísá mezi idealizovaným pohledem na dokonalého Vaška Karase a velmi reálným pocitem marnosti, který v určitých okamžicích cítí při pohledu zpět, a který nám ho přibližuje zpět z nadoblačných výšin, kam jsme k němu museli vzhlížet.
Kombinace průzračného Bassova vypravěčského stylu, exotického prostředí cirkusů a varieté, hluboká znalost prostředí, příběh bezvýznamného chlapce, který se profesně vypracoval (což nebezpečně balancuje na hraně kýče), dělá z Cirkusu Humberto čtivou a poutavou knihu, která v české literatuře určitě vystupuje z šedi průměrnosti.
janeicka
  17. 11. 2014, 19:44
Cirkus Humberto jsem si chtěla už hodně dlouho přečíst a jsem moc ráda, že jsem se k tomu konečně dostala :-) Krásný příběh psaný s velkým citem, i když mi tedy zpočátku vadily všechny připomínky o šikovných českých ručičkách, jak jsem ve všem nejlepší Češi - ale vzhledem k době, ve které Eduard Bass román psal, tak to chápu. Nejlepší kapitola byla bezpochyby o historii rodiny Humberto, jak byl vlastně cirkus založen. Skvělé a nesmrtelné postavy v čele s Antonem, Vašku, Burešem, seržánem, Kerholcem a starým Malinou - bylo úžasné sledovat jejich osudy a život v cirkuse, kde byli vlastně všichni jedna velká rodina. Nevadil mi trochu více vyprávěcí konec, bylo mi jen líto, že Vaškův syn Petr nekráčí v otcových stopách, ale o to víc všechno Vaškovi vynahradila jeho talentovaná vnučka Lidka.
Prcek1992
  26. 6. 2012, 10:43
Ačkoli to normálně nedělám, jako první jsem viděla už jako malá holka seriál a ke knize jsem se dostala poprvé až někdy na vyšším gymplu. Řekla bych, že tohle je jeden z mála případů, kdy se obě podoby naprosto zdařily a k oběma se budu vždy ráda vracet. Bass byl geniální spisovatel, často se mi stalo (i při opakovaném čtení), že jsem se rozbrečela - a totéž i u televizní podoby, nicméně té musím vytknout jednu věc, a to český dabing. Chápu, že šlo o koprodukci více zemí, ale dabéři byli vybráni opravdu nešťastně. To však absolutně nesráží hodnotu knižní.
smajlinka
  3. 5. 2014, 12:13
Eduard Bass jako skvělý vypravěč, moc pěkný seriál a především nádherná hudba pana Karla Svobody. "Příběh, který vám budeme vypravovat se začal v době, kdy prabáby našich pradědů byly ještě dětmi..." Moc pěkná knížka
Vikyna
  19. 9. 2011, 22:19
Mimořádné pestré, bohaté, zajímavé a dechberoucí dílo. Úžasné zápletky, jednotlivé příběhy. propracované postavy, kterých se v díle vyskytuje opravdu spousta a hlavně neopakovatelný Vašku, který si vás prostě získá.
LadyEsik
  24. 4. 2011, 9:59

Jestli jsem opravdu ráda, že jsem si přečetla nějakou knihu jen kvůli maturitě, tak je tato. Nejen, že je napsána čtivě, ale i to téma. Cirkus. Četla jsem stránky jedním dechem, protože to, co se v nich dělo, neznám. Život a soužití v cirkuse, umění, snaha, výkony a co jim předchází. Je to kniha o celém životě jednoho chlapce, od jeho příchodu do Cirkusu, seznamování se, nadšení snad pro vše, zdokonalování v tom, co si vybral, poznávání životních příběhů lidí okolo něj (není to nudné), problémy i úspěchy takového cirkusu, jeho vzestup i pád. Je to příběh chlapce od jeho příchodu do cirkusu až po jeho smrt. Život, jaký měl Vašek Karas, byl určitě naplněný, tak naplněný, že tam nebylo místečko volné. Jeho povaha je moc pěkná.
Není to jen o něm, je to o všech lidech žijících v tom kočovném životě, jeho rodina, i když ne pokrevní.

Tuto knihu určitě doporučuji, vážně je to zajímavá a čtivá kniha. Je zpracována i jako seriál.
veronikamerika
  18. 7. 2013, 8:47
Clovek, ktery tuto knihu napsal musel prozit zivot cirkusaku. Zna vsechno. Popisuje mistrne zivot v maringotce, postupuje kupredu . Lide z vesnice, kteri se dali k cirkusu jako pomocnici. Lide co museli nicit svoje tela , protoze citili , ze to je jejich poslani byt krotitelem, krasojezdkyni nebo klaunem.Tato kniha je tlusta, dost tlusta, ale dej je strhujici, dobre ctivy. Kazdy zna jeho filmovou verzi, ale kde ta ma na knihu. Kniha je mistovske dilo, dilo znalce pana spisovatele, rozeneho vypravece. Serial je komercni pro nemecky a nudny.
romualko
  7. 1. 2013, 21:11
Knížka má velmi čtivý a dobře postavený děj, prokreslené charaktery a geniální črty vedeljších postav. Seríál se také skvěle vydařil.
Faustyna
  8. 11. 2014, 11:24
Moc krásná knížka, kterou nejde ohodnotit jinak než pěti hvězdičkami. Alespoň já to tak vidím. Líbila se mi o moc víc než televizní seriál, asi proto, že byla pomalejší a mohla jsem si s hrdiny jejich kočovný život víc užít. Moc se mi líbilo sledování života Vaška Karase od jeho dětství až do stáří. Tahle knížka je jednou z mých oblíbených a rozhodně stojí za přečtení.
zichisek
  20. 10. 2011, 15:00
Občas nechápu, proč jsem se pustila do tak tlusté knížky :) Ale opravdu toho nelituju.Cirkus Humberto je opravdu poutavý příběh o prostředí, které nám není tolik známé.Možná i proto se mi knížka moc líbila a také seriálové zpracování.
kaaacik
  21. 11. 2013, 16:53
Nádherná čtivá knížka, krásný příběh z cirkusového prostředí. Děj je nejen o cirkuse, ale i o lidských osudech, které jsou skoro všude podobné a dodnes stejné...doporučuji jakékoli generaci čtenáře. Mimoto seriál je také velmi povedený.
Inanna
  5. 9. 2013, 13:45
Dle mého názoru hodně dobrá kniha, chtěla jsem si přečíst, protože byla v seznamu povinné četby. Jakmile ji přede mě dala knihovnice, vykulila jsem oči a řekla si, že to asi nepřečtu. Prvních asi 100 stran mě tak moc nepoutalo, ale pak jsem litovala toho, že je konec.
Silka
  13. 2. 2012, 18:17
Kniha je napsána opravdu mistrně. Velmi ráda se k ní vracím. Nutno podotknout, že i seriál, který vysíla často televize, je více než zdařilý. Velká škoda, že dnes už není mnoho autorů schopných vytvořit takové skvosty....