Skandál v Káhiře

Skandál v Káhiře Originální název: Al-Káhira-l-džadída

Odeon - 1968

Odeon (1968)

Román zobrazuje život a sociální problémy káhirských středních vrstev v období mezi dvěma válkami. (Založil/a: rummanji)

Nagíb Mahfúz Nagíb Mahfúz
*11.12.1911 - †30.08.2006

Myrddin33
  22. 2. 2014, 17:23
Příběh z lehce odlišného prostředí, než je naše a samozřejmě z jiné doby. Musím říci, že mě lehce fascinovalo, jak skvěle by se hodila postava Mahgúba do nějakého shakespearovského dramatu, protože Nagíb Mahfúz do této postavy vložil téměř vše, co by měl správný shakespearovský padouch míti. Nutno ovšem říci, že jsem z jeho postavou v celém příběhu nabýval čím dál větších antipatií. Naopak v některých postavách přátel Mahgúba jsem dokázal reflektovat sebe či své přátele.
Souhrnně se mi román líbil, autor popisoval téma, které důvěrně znal a ne nadarmo se pyšní Nobelovou cenou. Ovšem nemohu dát plné hodnocení, protože mi lehce chybělo "něco", co dost dobře nedokáži popsat. Ale určitě mohu knihu doporučit, je to zajímavý pohled do káhirského života meziválečného období .