Hodina mezi psem a vlkem

Hodina mezi psem a vlkem
Originální název: Hodina mezi psem a vlkem

Vyšehrad - 2012
ISBN: 978-80-7429-235-4

Vyšehrad (2012) 978-80-7429-235-4 56
Československý spisovatel (1964)
Československý spisovatel (1962)

Skácel se v této sbírce projevuje již jako zcela vyzrálý tvůrce, který dokázal zachytit jedinečnost situace. Tuto tématiku autor ztvárnil především ve vypjatých verších, které se zamýšlejí nad dramatickou, až tragickou osudovostí života. Básně Skácel navíc obohatil o osobitou metaforiku, jež jejich vyznění umocňuje a prohlubuje. Baladický tón, který Skácel v tomto cyklu uplatňuje, je inspirován i dílem českých literárních klasiků, z nichž je patrně nejzřetelnější odkaz Karla Jaromíra Erbena. Skácel však těží i z lidové slovesnosti a folklóru a prostřednictvím všech těchto postupů zpracoval rozmanité podoby existence člověka v mezních a nepříznivých podmínkách. Skácelovy verše lze rovněž chápat i jako pokusy o určité podobenství, v němž se střídají protikladné polohy: na jedné straně láska, na druhé smrt, jindy zase obrazy až pochmurného městského prostředí střídají venkovské či přírodní motivy. I těmito prostředky směřuje Skácel k celkovému vyznění tohoto opusu, v němž zaujímá podstatnou složku niterná, až bolestná úvaha nad hodnotami lidského konání a bytí.

Zdroj: www.mlp.cz (Založil/a: ssuva)

CarolineS
  9. 4. 2013, 17:51
Po přečtení téhle sbírky mi došlo, že na poezii opravdu nejsem stavěná. Nepokouším se ji ani hodnotit, protože prostě nemám co. Vůbec mě to nebavilo a na konci jsem byla ráda, že už je po. Nic proti panu Skácelovi, holt jsme si prostě nějak nesedli...
teola
  1. 6. 2014, 21:22
Skácel se (po přečtení dvou sbírek) jeví jako moje osudová láska. Miluji jeho styl. Co báseň, to klenot.