Deník morového roku

Deník morového roku
Originální název: Journal of the plague year

Odeon - 1982

Odeon (1982) 264

Kniha formou reportáže popisuje průběh morové epidemie, jež zachvátila Londýn v roce 1665. Autor sám nebyl očitým svědkem popisované události, nicméně průběh epidemie tak, jak je v knize popsán, lze považován za velmi autentický. (Založil/a: Planturel)

Steak
  8. 6. 2016, 17:17
Na jednu stranu mě Deník morového roku obohatil, na druhou stranu zklamal. Mnohé pasáže dokázaly úchvatně vylíčit atmosféru, která během morové epidemie panovala (byť ji sám autor vůbec nezažil, o to víc je to obdivuhodné) a způsobit mi tím mrazivý pocit (např. scény s umrlčími kárami, hlubokými jámami plnými mrtvol, atd.), přesto byla kniha povětšinou spíš nudná. Chyběl zde jakýkoliv příběh, proto jsem se nedokázala vcítit do hlavního hrdiny, který celou událost popisuje prostřednictvím chaotických myšlenek (neustále od něčeho odbíhá a odkazuje na něco, co bude řešit až později, nebo se naopak stále vrací k jedné a té samé myšlence) a stylem "slyšel jsem, že...", "podle toho, co říkal ten a ten, tak...". Často to působí spíš jako nějaká lékařská/vědecká zpráva, která sice obsahuje morbidní informace, ale nedokáže se dotknout čtenáře a vtáhnout ho do prostředí, o němž pojednává.