Originální název: Le Mythe de Sisyphe

ISBN: 978-80-7407-265-9

Garamond (2015) 978-80-7407-265-9 182
Garamond (2006) 80-86955-08-7 148
Svoboda (1995) 80-205-0477-X 186

Jedná se o jedno z nejpůsobivějších pojednání o lidském údělu: Camus nám v něm předvádí vrcholně absurdního hrdinu - Sisyfa, kterého bohové odsoudili k nejstrašnějšímu trestu, jímž je zbytečná a beznadějná práce. Neexistuje-li posmrtný život a je-li absurdno podstatou lidské existence, jak s tímto absurdnem žít? Zcela logicky proto začíná kniha úvahou Absurdno a sebevražda: "Existuje pouze jeden optravdu závažný filozofický problém: to je sebevražda. Rozhodnout se, zda život stojí nebo nestojí za to, abychom ho žili, znamená zodpovědět základní filozofickou otázku." (Založil/a: Planturel)

horkosladka.symfonie
  5. 5. 2011, 16:06
Nesouhlasím se Študentem. Knihu si může přečíst každý, kdo je schopen přečíst Cizince. Je to sice náročnější dílo na přemýšlení, ale stojí za to si přečíst aspoň některé části knihy.
Hledající
  6. 5. 2016, 19:08
Absurditou by bylo tvrdit, že jsem obsah knihy zcela pochopil. Taky je troufalostí hlásat, že jsem zachytil autorovo myšlenkové bohatství aspoň z poloviny (tipoval bych to na ubohou čtvrtinu, a to ještě ve střípcích). Pro sebe jsem si poselství knihy uzavřel tak, že vnímám-li absurditu světa či života jako něco neuchopitelného, nezměnitelně věčného nebo nikdy zcela nepoznatelného, kde rozum „končí“ a víra „nestačí“, co tu prostě je (a co mě bude pořád přesahovat) a smířím-li se s tím (podobně jako Sisyfos se svým osudem), pak život bude snazší a nebude směřovat k sebevraždě jako jedinému konečnému řešení bezvýchodnosti. „Definuji tedy absurdno jako konfrontaci a neutuchající zápas“ (autor). Velice obtížné čtení, ale právě proto tak vysoce přitažlivé, nemohl jsem knihu odložit. Číst tuto knihu je jako „tušit něco za závojem“, který se mi stále nedaří odstranit, přestože skrze něj prosvítají paprsky poznání. Hodně mi pomohla pasáž o Kafkovi, jehož stěžejní díla (Proces i Zámek) jsem četl, takže jsem existencionalismus začal lépe chápat, a doslov Evy Beránkové. Určitě se ke knize ještě vrátím (snad budu potom připravenější).
študent
  18. 1. 2011, 23:01
Velice těžké čtení, filosofické dílo. Kdo neabsolvoval alespoň nadstandardní gymnaziální studium filosofie, ten z knihy nebude mít skoro nic nebo velké části nebude vůbec rozumět.