Originální název: Rosemary's baby

Academia (2009) 978-80-200-1797-0 210
Levné knihy KMa (2001) 80-7309-023-6 233
Rybka Publishers (1997) 80-86182-00-2 241
Odeon (1976) 213 1. vydání

Rosemary a její nový manžel Guy se stěhují do nového apartmánu v New Yorku ve slavné Park Avenue, kde se spřátelí se starším párem v sousedství a žijí spokojený život.
Po čase se Guy s Rosemary rozhodnou mít dítě a mladá Rosemary prožívá běžné radosti a starosti nastávající maminky. Do světa Rosemary však záhy zasahují události, které se zdají narušovat její duševní rovnováhu. Zpočátku nevinné, zdánlivě bezvýznamné náhody a shody okolností se v její mysli začínají skládat v děsivý obraz, jemuž po dlouhou dobu nechce uvěřit. Objevuje se i nový problém - ochránit dítě, které čeká. Možná to ale nebude dítě, jenž bude potřebovat ochránit.
Její obavy jsou tím intenzivnější, čím více se blíží narození dlouho očekávaného dítěte. Jsou její zlé předtuchy, které okolí považuje za výplod choré mysli, reálné? Stala se skutečně obětí pečlivě propracovaného plánu samotného Satana? A pokud ano, kdo je do tohoto zlovolného scénáře zapojen? Komu ještě může důvěřovat? Co se stane s jejím dítětem? (Založil/a: Planturel)

Ghoulman
  24. 6. 2016, 13:38
Novela s geniální premisou a brilantním provedením. Ira Levin nás zde rozhodně nenechává na pochybách o svém vypravěčském mistrovství. Nervy drásající momenty plné napětí se zde střídají s vítanou úlevou tak hladce, že se nakonec člověk s Rosemary takřka sjednotí a nechá se cele pohltit mrazivou paranoií, jež prostupuje celý příběh. O konci raději pomlčím, ale musím říct, že takhle božské (nebo ďábelské, slušelo by se říct) vyvrcholení je jen málokde k vidění (respektive k přečtení).
janeicka
  29. 8. 2014, 13:44
K této knize jsem se dostala skrze dvě povedená filmová zpracování, rozhodně mohu doporučit jak Polanského klasický film tak novou moderní minisérii. Dopředu jsem věděla, do čeho jdu, ale i tak jsem si neustále říkala, jak mohla být Rosemary tak naivní a nevidět co bylo tak do očí bijící. Příběh postupně gradoval, ale i tak mohl být konec více hororový nebo děsivější.
Anael
  31. 8. 2012, 15:56
Kniha, která mě nikdy nezradí. Vždy mě baví, trochu děsí a nakonec stejně překvapí, i když vím, jak to dopadne.
Peetuliska
  22. 2. 2014, 11:57
Žijete si normální život, až se vám převrátí život naruby narozením děťátka, ne ale obyčejného, jeho otec je satan... Strhující kniha.
Keatin
  7. 6. 2012, 0:20
Kniha se četla dobře, akorát mi vadil dost předvídatelný děj a až jakási "tupost" hlavní hrdinky. Ale souhlasím s tím, že příběh je děsivý, napínavý, ale bohužel předvídatelný.
lensha95
  16. 5. 2013, 18:27
Když jsem do knížky šla, vlastně jsem ani nevěděla, co od ní mám čekat. Mile mě překvapilo s jakou lehkostí se četla. Krásné, strhující, psychologické vyprávění, které mě udrželo napnutou až do samého konce. I když jsem asi tušila, co a jak to vlastně je, až do úplného konce jsem si nebyla stoprocentně jistá jak to nakonec dopadne. Závěr mě trošku zklamal svou strohostí. Už mám doma druhý díl, tak už se na něj těším.
Lecter
  28. 8. 2015, 18:29
Jsem moc spokojená,hezké a rychlé čtení.Chcete vědět,jak to skončí.Taky jsem do toho při čtení hodně ,,mluvila",někdy se mi to stává.Rosemary sice tušila,ale moc jí to nepomohlo.Jen ke konci to bylo moc rychlé,čekala jsem,že se bude ještě řešit spousta věcí.Rozhodnutí Rosemary,jak naložit s tímto osudem mi taky dává spoustu otázek a možností.
Rames
  10. 10. 2013, 14:56
Obsahuje spoiler spoiler Guy ty prevíte ,jak jsi jen mohl? Od začátku jsi mi byl sympatický tím svým humorem a jedna návštěva u těch starých úchyláků a tvá duše je v pekle!
Velmi hezky napsáno bez zbytečných vrzajících veřejí a psycho rozebírání hlavních postav. Dost děsivě působí samozřejmost s jakou Ros přijímá své dítě, i když vyhlíží nelidsky .
Reetri
  24. 11. 2012, 21:34
Děsivá myšlenka, že vlastně nikdy nikoho neznáš tak dobře, jako si myslíš.
Velmi čtivá odreagovačka v povinné četbě. Škoda jen, že jsem kdysi už viděla film, takže si teď nedovedu představit, na kolik by byl pro mě předvídatelný děj, kdyby tomu tak nebylo. Nicméně já jsem podezíravá a všechno bylo tak nějak "do očí bijící", takže bych tomu s největší pravděpodobností přišla na kloub ještě dřív, než nám autor prozrazuje. Ale ach bože, Rosemary, Rosemary. Ty jsi byla ale někdy "napřesdržku". :) Takový ufňukaný, důvěřivý a naivní typ žen nemám dvakrát ráda. A co mě teda dostalo do kolen nejvíc, byly tyhle dvě legendární věty: "Mlčte! Vy jste v Dubrovníku, já vás neslyším!" a "Odpoledne zaslechla pláč a z prsů jí záhadně začalo prýštit mléko." Takže, náhodou, mně se to líbilo velmi! :)
Reliance
  30. 6. 2014, 16:15
Guy je takový .... až se mi chtělo brečet vzteky... Dobrá a napínavá knížka od které se nedá odtrhnout, přečtená za pár hodin, konec šílený.....
Venceslao90
  4. 12. 2012, 19:48
Vynikající. Zhltnul jsem to během jediného dne. Bohužel jsem díky učitelce ze střední (tímto ji pozdravuji :-)) věděl jak příběh skončí, ale i tak mě kniha dokázala udržovat v konstantním napětí. Závěr není vyloženě špatný, ale možná trochu agresivně useknutý. No ale alespoň jsme se dočkali pokračování.:) Každopádně jedna z Levinových nej knih.
Jadelaine
  5. 8. 2013, 20:42
Prvních padesát stránek jsem četla tak lážo plážo a moc jsem od toho nečekala, nevěděla jsem o čem příběh je, takže pro mě další vývoje děje byl překvapením. Musela jsem pak knihu přečíst jedním dechem, četla jsem asi do 4h ráno, abych zjistila, jak to dopadne.
Ramirez85
  16. 11. 2014, 15:24
S Rosemary jsem ušel dlouhou cestu, několikrát jsem ji před pár lety rozečetl, po nějaké době zavřel, poté se k ní vrátil a tak pořád dokolečka. Až letos se mi podařilo po mírně ukecaném začátku dostat se na stejnou vlnovou délku a jak přibývaly stránky, knížka se stávala čím dál víc strhujícím, závěr jsem pak přečetl na jeden nádech (skoro se obávaje vydechnout) a po jeho přečtení mě sevřel hodně zvláštní pocit, což se mi snad ještě u žádné jiné knížky nestalo. Pokud se vám líbila podařená filmová verze s úžasnou Miou Farrow, z knížky budete nadšení.
Very.N
  7. 5. 2013, 14:39
Super knížka... Všem, kteří si ji přečtou, doporučuji, aby už nečetli další díl, zkazí si dosavadní představy a mínění.
ROB33
  18. 3. 2014, 21:55
I když se jedná o známý film, tak se mi nějakým způsobem vyhýbal a mohl jsem si v klidu přečíst knihu aniž bych věděl jak to celé dopadne. Atmosféra New Yorku šedesátých let minulého století, překvapující děj, napětí, které s každou další stránkou vzrůstá. Přečetl jsem skoro naráz a vůbec toho nelituji. Jedná se o velmi zdařilé dílo.
lusk_lusk
  16. 3. 2013, 11:39
I Když se podle většinových názorů nejedná o zrovna náročnou četbu, dle mého není co knize vytknout. Děj a postavy jsou propracované do nejmenších detailů. Co se týče samotného vnímání, zda je příběh děsivý nebo předvídatelný, víc jak jinde zde záleží na subjektivním vnímání. Podle mne budou k zápletce citlivější ženy a to ženy empatyčtější, jelikož představa že by se v reálném životě ocitla v takové situaci je (i pro mne) doslova děsivá. Věřím ale že i Muži a celkově otrlejší čtenáři originální a propracovaný námět také ocení.
knihomotýl
  11. 7. 2015, 3:30
Mně se tato kniha moc líbila. Škoda jen, že je ona pointa prozrazena již v anotaci, takže pokud jste ještě nenahlédli, už tu dál nic nečtěte a běžte si číst knihu. :) Napětí se stupňuje postupně a relativně rovnoměrně, i když je pravda, že začátek je trochu pomalejší. Naivita hlavní hrdinky mě vůbec nerušila, líbilo se mi, jak poté postupně odkrývala pravdu a byla naprosto zoufalá. Konec skvěle vygradoval a docela mě překvapilo, že se takto Rosemary rozhodla se svým děťátkem naložit. Toto není žádná náročná či hlubokomyslná literatura, spíše odreagování s napětím a nejistotou. Já jsem od této knihy dostala přesně to, co jsem očekávala, jsem spokojená a mohu ji jen doporučit.
DanielOsbourne
  31. 10. 2013, 20:27
Rosemary má děťátko a nemá to holka vůbec jednoduché. Knihu jsem vzal do ruky a nedal jí v podstatě z ruky, dokud jsem jí nepřečetl. Kniha je opravdu čtivá, ale jejím hlavním záporem je průhlednost děje. Rosemary je poměrně naivní dívenka. Ale i tak Ira Levin stvořil skvělou knihu, jejíž název zná snad i každý nečtenář. Filmovou verzi jsem zatím neviděl, ale jsem na ní velmi zvědav.
nana
  24. 8. 2011, 13:00
No, o happyendovém konci se dá, si myslím, polemizovat. Pro mě to tedy happyendový konec nebyl. Co mě však na konci docela rozhodilo bylo to, že byl hrozně přehnaný, až komický. Jinak je to kniha, která se čte dobře, upoutá a snad i překvapí..
Topka
  25. 12. 2015, 17:00
Celkem dobrá kniha, která není zbytečně dlouhá. Děj byl ale velmi čitelný. Udivilo mě, že na vše přišla až tak pozdě. Konec se mi nelíbil, protoze jsem cekala neco..víc
pratoriax
  18. 12. 2014, 13:04
Obsahuje spoiler spoiler Nemuzu si pomoct, ale od takoveho fenomenu jsem cekal mnohem vic. Prvni dve tretiny knihy se prakticky nic nedeje, autor porad jen "naťukava" a kniha je o zarizovani noveho bydleni, karierni uspesich a neuspesich Guye, proste o nicem. Pote uz se sice zacina byt kniha poradne napinava a Rosemaryiny podezrivave myslenky se ctou uzasne, ale celkovy dojem to zrejme nenapravi. Kniha je sice dobra, cte se hezky, ale cekal jsem vic.
kajas1993
  29. 3. 2013, 21:30
Knížku jsem přečetla rychlostí blesku, nemohla jsem se jí nabažit. Snad jenom závěr mě poněkud zklamal, ale jinak příjemně napínavý příběh.
MMacicekk
  27. 11. 2015, 14:35
I přes naivitu hlavní hrdinky mě kniha hodně bavila. Myslím si, že čtenář rychle pochopí, co se vlastně děje a kdo za tím vězí, ale byla jsem napnutá, jak to vlastně dopadne. Konec jsem čekala jiný, tenhle mě celkem zklamal, nějak mi tam chyběly další stránky :-) Asi to bude tím, že to bylo tak rychle useknuté. Víc by se mi líbilo, kdyby Rosemary použila to okno.
Kulekunka
  1. 8. 2012, 0:24
Naprostá klasika, ukázkový psychologický thriller (i když už pěknou řádku let starý a proto pro někoho předvídatelný - to kvůli notné masáží psychohorory apod.). Ale já knihu četla poprvé už před lety (ještě někdy začátkem střední) a dostala mě do kolen a přivedla mě k dalším skvělým výtvorům Levina.
bukackovah
  30. 1. 2014, 0:01
"Nevěděla, jestli začíná bláznit, nebo přicházet k rozumu.."
Poslední dobou se touto tématikou -komu a čemu věřit- zabývám až příliš často, tak už jen proto mě tato kniha nadchla. Postupná gradace, která je završená očekávaným i přesto však nečekaným koncem mě dostala. Super!
NinadeL
  14. 1. 2013, 21:44
Po velmi dlouhé době moje první přečtená beletrie. Musela jsem na to jít od lesa, spojit si to s filmem, vkusnou edicí Academie (i znalostí edice Levných knih). Tušila jsem, do čeho půjdu, v budoucnu bych ráda připojila i Stepfordské paničky, ale to, čeho jsem se dočkala, bylo ještě lepší. Překvapilo mne, nakolik je Levinův text především společenskou kritikou a jak zásadně mění žánr až v posledních kapitolách. Vnitřní svět Ro a jejího mladého manželství protknutý tajemství nelze než doporučit. Stejně jako film Polanskiho, jehož největší devízou je zadaptování velmi brzy po vyjití románu. Zážitek je pak velmi komplexní.
SaraG
  30. 1. 2013, 9:38
Po celou dobu, co jsem četla tenhle krátký příběh, jsem sice věděla, jak to všechno dopadne a všechny ty náznaky byly až moc nápadné, ale stejně je to skvělé! Stejně jsem byla napnutá jak kšandy a nemohla jsem se od knihy odtrhnout :)
Barca9358
  5. 2. 2015, 12:06
Kniha se mi líbila, ale trochu mi vadilo chování Rosemary, která dělá všechno co jí kdo řekne a je taková hloupoučká. Na konci mě překvapilo, jak to všechno vlastně Rosemary vzala docela v klidu a chyběla mi nějaká její konfrontace s Guyem, který z toho asi teda nakonec vyšel docela dobře.
Ver
  10. 2. 2013, 11:50
Skvěle napsané, napínavé, i když předvídatelné, ale to tak někdy bývá... Od khiny jsem se nemohla odtrhnout a musela jsem jedním dechem dočíst.. Na film se zatím chystám.. :)
Leni6
  16. 11. 2016, 10:26
Těšila jsem se na ni moc dlouho. A nezklamala! Perfektně psané, člověka nutí hltat stránku za stránkou. Přistihla jsem se, jak Rosemary v duchu radím co má dělat !! :D Jsem zvědavá na filmové zpracování.
veronikamerika
  11. 4. 2013, 16:51
Nejdrive jsem nasla a precetla knizku v originale.Potom jsem videla film v anglictine , stahla v cestine a koupila knizku v cestine. Nadseni z originalu i prekladu. A potom jsem dostala to hrozne pokracovani,,brrr.
Luciiies
  3. 8. 2012, 12:47
knihu jsem objevila v knihovně a četla ji bez toho, abych alespoň trochu věděla, o čem má být. Celou dobu mě ty jejich sousedi Castevetovi štvali:D a věděla jsem že na nich něco bude, ovšem o Guyovi jsem to netušla:D..konec mě trošku zklamal..přišlo mi to už moc přehnaný a useknutý na to že druhý díl (který jsem ještě nečetla) vyšel až po 30 letech...v polovině knihy jsem chtěla dát 100% ale ten konec..no ještě si to rozmyslím
mishelin
  11. 3. 2012, 18:06
První díl - super, druhý méně, ale konec je opravdu překvapivý...Nechtěla bych být v kůži matky. Ale jinak musím souhlasit -film lepší
klertecka
  19. 1. 2011, 22:36
Kniha, kterou jsem četla se zatajeným dechem a po celou dobu čtení mě provázelo napětí. Začátek je strašně pěknej, jak hledají byt atd., zbožńuji popisování interiérů. A pak to začne být teda sakramentsky napínavý. Konec mě dostal. Strašně ráda se k ní vracím a fakt vřele doporučuju. I když je snad někdo, kdo to ještě nečetl..?
Matthias
  13. 3. 2010, 7:28
[Matthias] Začátek poměrně idilycký, ale nudný, snad jenom zajímavě psaný. Jednotlivé stříbky děje do sebe překvpaivě zapadnou až na konci, kde to dostane pořádný spád. :))

Jinak je škoda, že se tu dost prozrazuje děj, já jsem to začal číst s tím, že nevím o co jde a na konci jsem bly velmi překvapen :)
skableska
  10. 6. 2015, 15:45
Na to, jak je knížka krátká dost dlouho trvalo, než se to pořádně rozjelo... i když pak se to hezky stupňovalo a celkový dojem super. Ke konci mi chyběl ještě nějaký zvrat - třešnička na dortu - i když možná jsem prostě jen chtěla, aby to dopadlo jinak, než jsem čekala :-)

Škoda, že děj nebyl více propracovaný... chybělo mi tam spoustu vysvětlení nebo rozvití děje...
xxFanyxx
  20. 5. 2012, 12:41
Knížka mě úplně pohltila a líbila se mi stejně jako film. Nápad mi příjde hodně originální a myslím že si knížku ráda přečtu i podruhé :)
ZlatiHra
  15. 3. 2012, 23:21
Kniha byla hezká, trochu děsivá, film byl zvládnut také velmi dobře. Hodnotím tak na 75%. Ale druhý díl byl až na překvapivý konec o hodně horší. První knihu si možná podruhé přečtu, druhou nikoliv.
Flynn
  22. 8. 2011, 10:04
Vynikající atmosféra, skvěle vybudované napětí. Jediné co mě mrzelo, bylo to, že jsem kdysi dávno viděl filmové zpracování této knihy tak jsem věděl jak to dopadne a že určité postavy nejsou takové jak se tváří a jak se je snaží autor podat... ale i tak u mě kniha sahá po nejvyšším hodnocení. Hrozně čtivá a poutavá...
pupini
  19. 7. 2011, 21:41
Četlo se to úplně samo. Těm, kteří to ještě nečetli bych doporučila nečíst si předem žádné recenze. Já nevěděla že kniha patří do žánru hororu a do poslední chvíle věřila, že se nakonec ukáže že Rosemary je blázen nebo že se jí to zdá. O to překvapivější pro mě byl konec.
Sweed
  18. 3. 2011, 10:01
Geniální dílo. Napínavé, chytlavé,a už je mi jasné, že Ira Levin dokáže poutavě popsat i výběr tapety...Není divu, že je tato kniha už klasikou. Čtu stále dokola a ještě se chystám sehnat si film, který měl být také skvělý.
Lean
  29. 12. 2015, 20:26
Jedná se prý o horor. Vyděsila mě jedině nebetyčná naivita Rosemary. Příběh je čtivý, to bezpochyby. Ale Guye, nepříliš talentovaného herce, máte zanalyzovaného hned při prvních řádcích a pak jen čekáte, až v krutou realitu procitne i láskou oslepená dívenka. Je mi líto, čekala jsem víc.
bousovka
  6. 2. 2015, 12:49
Jsem velice ráda, že jsem komentáře ke knize prozkoumala až po jejím přečtení. Neviděla jsem ani film, proto bych se asi cítila ochuzena. neměla jsem nejmenší tušení, co mě čeká. Kniha se mi četla skvěle, určitě stojí za přečtení.
de_la_magorissima
  7. 6. 2013, 18:13
Napětí zde graduje perfektně, akorát škoda toho konce, kdyby Rosemary i s dítětem skočila z okna, líbilo by se mi to ještě o trošku víc. Každopádně to nic nemění na tom, že je to skvělý psychothriller a já jsem rádá, že jsem si ho bez předchozí znalosti děje užila naplno.
ivuliiinek
  27. 7. 2011, 18:13
Ze začátku se mi to zdálo, jako taková knížka o idylickém maželství. Když jsem si ji půjčovala, nevěděla jsem, o čem je, doporučila mi ji kamarádka. Bylo až neuvěřitelné, v jaké chvíli se z toho vyklubal takový trochu horor. A konec byl pro mě největším překvapením.
ivushka.1
  2. 10. 2016, 15:41
Kniha se velmi dobře čte, vývoj příběhu je napínavý, i když předvídatelný. Pro mě bylo nejděsivější částí knihy samotné vyvrcholení. Rozhodně doporučuji přečíst.
vencamf
  30. 8. 2015, 17:36
Strhující kniha! Možná předvídatelná, avšak napsaná tak, že se nedokážete odtrhnout. Zneklidňující, temná a přitažlivá. Snad jen nechápu, že jsem ji objevil až teď :-)
Mia
  19. 2. 2012, 18:23
Velmi čtivá kniha, nicméně podruhé už ji číst asi nebudu. Zato film-ten jsem viděla už několikrát....Myslím, že je mnohonásobně lepší
Nefra
  24. 8. 2011, 10:27
Čtivá kniha na jeden večer. Líbila se mi, ale podruhé si jí nepřečtu, už hlavně kvůli happyendovému konci. Pro mě je to příběh, který dlouhodobě nenadchne ani neurazí.
dana06
  20. 7. 2011, 20:38
Tuhle knížku jsem četla kdysi dávno a dodnes vzpomínám, jak jsem ji četla jedním dechem do noci.Včera jsem schválně čekala na film na ČT1 a nezklamal mě.Dnes jsem v knihkupectví hledala knížku, že si ji znovu přečtu,ale nenašla.Tak budu pátrat na netu a určitě si ji objednám.Přečetla jsem spoustu knížek a když je po čase vezmu do ruky, nevybavuje se mě nic,ale na Rosemary má děťátko se nedá zapomenout.