Sloni a jejich příbuzní

Sloni a jejich příbuzní Originální název: Zvířata celého světa: Sloni a jejich příbuzní

SZN - Státní zemědělské nakladatelství - 1981

SZN - Státní zemědělské nakladatelství (1981)
SZN - Státní zemědělské nakladatelství (1977)

Zvířata celého světa (1)

Populárně naučnou formou seznamuje se životem slonů a příbuzných skupin damanů a sirén. Popisuje stavbu sloního těla, způsob obživy a rozmnožování, chování, jejich využití jako pracovních i lovných zvířat a zamýšlí se nad budoucností slonů. (Založil/a: Duhe)

Čtec
  21. 10. 2016, 12:59
Pan profesor Veselovský, dlouholetý ředitel pražské ZOO, byl vynikajícím popularizátorem světa zvířat, měl literární nadání, psal poutavé knihy pro děti a mládež, ale zároveň byl skutečným odborníkem se specializací na savce. Jeho knížku "Sloni a jejich příbuzní" jsem vždy považoval za vzor, jak by podobná literatura, dostatečně odborná a zároveň čtivá, měla vypadat.

Fascinovala mne obzvláště pasáž, kterak slonům dorostou za život šestery zuby, které postupně všechny svým mlsáním klacků obrousí - a po té šesté sadě prostě zemřou hlady... V době, kdy v televizi ve srovnání s dneškem bylo přírodopisných dokumentů jako šafránu (existoval jen jeden TV program!) a nebyl internet (!), jsem podobné informační bomby doslova hltal a i se mi o nich v noci zdálo.

Jo, a ještě jsem si vzpomněl - aby slon nezemřel hlady, tak musí žrát ty klacky 20 hodin denně každý den celý život (teda dokud má ty zuby). Jsou to obdivuhodná zvířata.