Korále okolo hrdla

Korále okolo hrdla Originální název: Korále okolo hrdla

Petrov - 2005
ISBN: 80-7227-215-2

Petrov (2005) 80-7227-215-2 83

Jazykově střídmá až prostá, senzuálně i spirituálně vypjatá lyrika, v níž hluboko zespod duní osud prokletých básníků, vysoko shůry nečekaně zahřmívají blakeovsky nalité vize, ale také laskavě shlíží slunce, žertují lidé a voní květiny.
A v tomto zvláštním vnitřním prostoru nevězí schouleno obligátní básnické já, nýbrž do všech světa stran vystřeluje naléhavé, vášnivé — Ty! Ty, tatínku, ale i Otče; Ty, můj synu, ale i Synu-Beránku; Ty, důvěrný můj milý, ale i nejdůvěrnější Bože-Milenče… Miloval mě Bůh tuto noc / jenom třináctkrát / a já jsem se ho ptala / seš ty-li vůbec chlap / když už nemůžeš.
Posmrtný debut předčasně zesnulé brněnské básnířky vychází s doslovem Zdenka Plachého.

Autorka se narodila se 31. ledna 1951 v Brně jako Marcela Večeřová.
V patnácti letech jí umírá otec, ke kterému měla velmi vřelý vztah: tato ztráta ji pronásleduje až do konce života.
Po gymnáziu studuje činoherní herectví na Divadelní fakultě Janáčkovy akademie múzických umění. V ročníku se setkává např. s Bolkem Polívkou, Nikou Brettschneiderovou či Dášou Bláhovou, s nimiž posléze začíná v divadle Husa na provázku.
Po dvouletém angažmá nastupuje v roce 1973 do Divadla pracujících v Gottwaldově, kde se seznamuje s hercem Ondřejem Mikuláškem — synem básníka Oldřicha Mikuláška. Svatba v roce 1978, téhož roku přichází na svět jejich jediný potomek, syn Jan.
Mezi její větší role patřily Irina ze Tří sester, Ismena z Antigony či Manon Lescaut. Ke konci zlínského angažmá se začíná zajímat o divadelní režii; v roce 1990 má premiéru její inscenace Williamsovy hry Království boží na zemi, později režíruje na Malé scéně Mahenova divadla hru téhož autora Báječná neděle v parku Creve Coeur.
Roku 1993 se s rodinou stěhuje ze Zlína do rodného Brna, mnoho štěstí jí však tento návrat nepřináší. Občas pracuje v dabingovém studiu, příležitostně učí na JAMU, nakonec však zůstává nezaměstnaná, vracejí se zdravotní problémy, rozvod…
Činí několik marných pokusů vydat své básně.
Umírá v Brně 7. ledna 2004, ve věku nedožitých 53 let.
ilustrace Petr Nikl (Založil/a: ssuva)

Marcela Mikulášková Marcela Mikulášková
*31.01.1951 - †07.01.2004