Budoucnost prostoročasu

Budoucnost prostoročasu Originální název: Future of spacetime

Mladá fronta - 2009
ISBN: 978-80-204-1433-5

Mladá fronta (2009) 978-80-204-1433-5 175

Krátký úvod do historie fyzikálních teorií spojených s prostoročasemod Richarda Price, teoretika z oddělení fyziky naUniversity of Utah, připravuje jeviště pro vědecká objasněnía myšlenky známých vědců. Igor Novikov, ředitel Centrapro teoretickou astrofyziku v dánském NORDITA, pojednáváo cestování v čase a objasňuje, jak se vyhnout paradoxům přicestování do minulosti. Stephen Hawking, profesor matematikyv Cambridge a jeden z nejznámějších vědců na světě, ukazuje,proč je takové cestování nemožné. Kip Thorne se pokoušícestovat do budoucnosti za pomoci astronomie gravitačních vln.Poslední dva eseje se poněkud odlišují od ostatních, protoženepodávají vědecká vysvětlení. Timothy Ferris, vynikajícínovinář a popularizátor vědy, vypráví, jak je nezbytné azároveň obtížné popularizovat vědu. Alan Lightman, přednífyzik se zálibou v psaní, má zkušenost s vědeckou i uměleckoutvorbou, je oprávněn ve svém eseji srovnávat tyto dva rozdílné typy kreativity. (Založil/a: ssuva)

Myrddin33
  30. 8. 2013, 17:17
Kniha, která vyšla k oslavě šedesátin skvělého vědce Kipa S. Thornea. Obsahuje pět esejů s pro mě tak trochu nudným úvodem od Richarda Price. Celkový dojem z knihy je pěkný, ale na plné hodnocení u mě nemá. A teď k jednotlivým esejům.
-Můžeme změnit minulost?(Igor Novikov)-hodnocení 3z5. Ty myšlenky, které Novikov prezentuje se mi líbí, ale na můj vkus je tam až příliš malé množství textu a přemíra obrázků a tak celý esej je tak krátký, že z něj člověk téměř nic nemá.
-Chronologická ochrana: Bezpečný svět pro historiky(Stephen W. Hawking)- hodnocení 4z5. Pan Hawking je úžasný. Mám rád jeho styl přemýšlení. S jeho teorií s Cauchyho horizontem souhlasím. Ale nesouhlasím se vším v eseji. Trochu mě mrzí, že vylučuje cestování v čase( ve svém eseji), avšak vůbec nebere v potaz teorii paralelních vesmírů. I přesto se však esej skvěle čte.
-Zakřivení prostoročasu a kvantový svět: Spekulace o budoucnosti(Kip S. Thorne)- hodnocení 5z5. Kip je úžasný. Mám ho možná o trochu raději než Stephena. Také ním ve všem nesouhlasím, ale jeho myšlení mi přijde vždy elegantní. V jeho eseji je několik předpovědí, které jsou časově nesprávně zasazené, ale to rozhodně nebere na vážnosti a na pravdivosti, jen se vyplní později.
-O popularizaci vědy(Timothy Ferris)-hodnocení 4z5. K tomu moc nemusím dodávat. Snad jen krátké- true, true. Hezký esej s hezkým námětem na zajímavý film.
-Fyzik jako spisovatel(Alan Lightman)-hodnocení 2z5. Pro mě nejslabší esej. Přišel mi lehce egoisticky napsaný a ne zrovna se hodící do tohoto souboru. Jediné, co se mi líbilo bylo popis, jak vyřešil problém s rovnicemi tykajících se vlastností gravitace.