Sám na vrcholu hory

Sám na vrcholu hory
Originální název: Alone on a mountaintop

Argo - 2011
ISBN: 978-80-257-0372-4

Argo (2011) 978-80-257-0372-4 177

Bilingvní vydání tří povídek, které ukazují tři různé polohy autorova psaní a tři životní situace. Železniční země je jedním z prvních Kerouacových textů, které byly vůbec do češtin převedeny, autor v nich líčí, jak prožíval své zaměstnání brzdaře; ve Scénách z New Yorku zaznamenává radost z přátelského putování odvázaným velkoměstem; naproti tomu povídka Sám na vrcholu hory načrtává téma, které rozvinul v románu Andělé zoufalství - osamělý pobyt a usebrání na postu požární hlídky v divokých horách na hranicích USA a Kanady. (Založil/a: ssuva)

cheyene
  19. 9. 2014, 15:41
Moje první setkání s legendárním beatníkem Jackem Kerouacem. Bilingvní vydání jsem si pořídil záměrně, abych si potrénoval angličtinu, ovšem již po pár řádcích povídky Železniční země jsem rezignoval na originál a četl pouze česky, resp. se snažil číst, neboť absence interpunkce značně komplikuje četbu. Povídka by byla zajímavá a poutavá, možná i zábavná, ovšem ve formě, v níž je, se snadno ztrácejí myšlenky autora a splývají. Je to tedy spíše velký chaos, z něhož mne nejvíce potěšila pasáž, v níž je krásně popsaný milostný akt (české str. 99 a 101). Povídka Scény z New Yorku je již lépe psána, dokonce i anglicky se dá text snadněji číst a díky interpunkci nezanikají myšlenky autora. Jedná se o pohodovou povídku nočního života v NY. Poslední povídka by se dala označit za nejvyspělejší a nejlepší. Sám na vrcholu hory je atraktivní svým prostředím, ale také řadou hlubších a filozofičtějších myšlenek. Nebýt počátečního zmatku první povídky, hodnotil bych 4*.