Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Vysvobození

78%
4 10
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Vysvobození
Autor:
Originální název: Deliverance

Nejnovější vydání:
Argo - 2011
ISBN: 978-80-257-0398-4
Počet stránek: 277
Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem
Kde kniha žije?
v oblíbených 2x v oblíbených
v přečtených 14x v přečtených
v knihovně 5x v knihovně
k přečtení 10x k přečtení
právě čte 0x právě čte
si přeje 1x si přeje
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
Argo (2011) 978-80-257-0398-4 277

Když jednoho dne osloví chlapák Lewis své tři kamarády, aby s ním na kánoích sjeli divokou řeku, zpohodlnělým měšťákům se do mokrého dobrodružství příliš nechce. Nakonec však všichni souhlasí a vyrážejí do divočiny. Začátek předčí všechna jejich očekávání - krajina je nádherná, řeka nespoutaná, i počasí se vyvedlo. Jakmile však na výpravu zaútočí dva místní primitivové, kouzlo je rázem zlomeno, příroda začne hrát podle vlastních pravidel a výlet se mění v adrenalinovou noční můru.

Na první pohled prvoplánový a triviální příběh má hlubší dno, stejně jako řeka, která jej unáší. Pod hladinou se rýsují symboly, motivy i dobové reminiscence: ironicky převrácený obraz panenské přírody a zkaženosti velkoměsta, křesťanské výklady a zoufalství odrážející probíhající válku ve Vietnamu. To vše Dickey předkládá neodolatelným básnickým jazykem, který dýchá krásou, krutostí i krví.
Román byl v roce 1972 zdařile zfilmován Johnem Boormanem. (Založil/a: ssuva)

(více)  
James Dickey James Dickey
*1923 - †1997


KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

Bivoy
100% 100% 100% 100% 100%
  13. 6. 2011, 18:16
O Dickeym jsem nikdy předtím neslyšela, ale jeho Vysvobození jsem přečetla opravdu jedním dechem a musím říct, že na mě opravdu zapůsobilo - osobně jsem si Dickeyho zařadila do své škatulky "velkých vypravěčů".
Když se čtyři kamarádi vypravují na řeku, netuší, že se splní Lewisova předpověď (a snad i vytoužený sen), kdy budou stát téměř s holýma rukama proti přírodě a proti neviditelnému nepříteli. V té chvíli vyjde najevo, kdo se dokáže rychle rozhodnout a jednat - kdo je pravý muž, kdo bude schopen přežít a postarat se o druhé. Název knihy je mnohoznačný - nejde zde jen o vysvobození z nitra divočiny, ze spárů zrádné řeky, z rukou nepřítele, ale i vysvobození z pohodlného, ale šedivého měšťáckého života.