Lesní zámek aneb Hitlerův přízrak

Lesní zámek aneb Hitlerův přízrak
Originální název: Castle in the forest

Jota - 2007
ISBN: 978-80-7217-538-3

Jota (2007) 978-80-7217-538-3 496

Osobnost Adolfa Hitlera více než šedesát let přitahuje historiky, spisovatele, novináře, filmaře i psychology. A přesto, že byly publikovány tisíce biografií, románů, historických i psychologických studií, byly natočeny stovky filmů, jedna zásadní otázka zůstává: Je možné vysvětlit, odkud se vzala Hitlerova nenávist? Odkud pochází zlo, které rozpoutal? Může se něco takového opakovat? Norman Mailer ve svém pozoruhodném "ďábelském" románu hledá na tyto otázky odpověď. A na pomoc si bere opravdu poučeného (a rafinovaného) vypravěče - Dietera, agenta zpravodajské skupiny, kterou řídí sám Maestro-Ďábel. Proti všem pravidlům (a s rizikem, že vzbudí Maestrovu pozornost) se Dieter rozhodne sepsat nevšední příběh rakouské rodiny, v níž se v roce 1889 narodil Adolf Hitler. A Dieter je obeznámen s historií této rodiny dokonale, lépe než kdokoli jiný - Adolfův otec Alois byl jeho dlouholetým klientem; i o malém Adolfovi může Dieter psát s jistotou, o níž se může běžnému životopisci jen zdát. Nejen že totiž vidí do jeho myšlenek a pocitů, ale se schopností, která je vlastní démonům, může jeho myšlenkové pochody ovlivňovat a řídit - a na mnoha stránkách románu jsme svědky toho, že Dieter svým talentem v případě chlapce Adolfa neplýtvá nadarmo. Prostřednictvím ďáblova agenta, mimochodem velmi sardonického vypravěče, se tedy seznamujeme s Adolfovými prarodiči, rodiči i sourozenci, odhalují se nám - velmi otevřeně - poměry v manželství Adolfova otce, dozvídáme se o incestních poměrech, které vedly až k Adolfovu narození: jeho matka Klara byla současně i jeho sestra. Mailer, ostatně jako i v jiných svých románech, brilantně splétá fikci s realitou, dokonale spojuje smyšlené postavy a události s těmi skutečnými, a díky svému ďábelskému vypravěči nahlíží život jako boj mezi metafyzickým dobrem a zlem: Bůh a Ďábel neúnavně bojují o své pozice a každá duše se stává cílem jejich bitvy. A v případě "klienta" Adolfa je zřejmé, kdo se stal v této bitvě vítězem... (Založil/a: petuushkaaa)

tomma
  16. 8. 2011, 11:43
O Hitlerově dětství nevím vůbec nic, a tak netuším jakou měrou Mailer popustil uzdu své fantazii a jak ctil skutečnost. Každopádně jsem mu vše spolknul i s navijákem. Nepochopil jsem účel vsuvky s korunovací cara Mikuláše II., ale to je to menší zlo. Celkem mě zamrzelo, že po Hitlerově složení maturity román znenadání končí, uvozen klasický obratem, že možná někdy bude pokračování. Nevím, zda-li takhle končí všechny Mailerovy romány, ale se mnou už takhle vydrbal u Ducha Děvky.