Zastaveno

Zastaveno

Maitrea - 2010
ISBN: 978-80-87249-13-0

Maitrea (2010) 978-80-87249-13-0 217

Černá, bílá, můžeš, nesmíš. Jednoho dne je toho příliš. Laura, až dosud „ochočené zvíře, jehož jedinou zbraní jsou instinkty“ opustí školu, rodiče i přítele, aby se vydala hledat sama sebe. Průvodcem na této nelehké cestě se jí stává Smíšek, svérázný umělec žijící společně s malou dcerkou prostým životem na samotě v pohraničních horách.

Je možné utéct své vlastní minulosti? Jak zastavit neustálý proud myšlenek? Kde končí země a začíná nebe? Je absolutní tma nebo světlo? To jsou některé z otázek, které Lauru čekají na její cestě za poznáním.

Michala Čagánka znají čtenáři především jako básníka, autora krátkých próz nebo textů k vlastním písním. Nyní se pustil o krok dál a napsal román. To by ovšem nebyl Michal, aby se i jeho novým příběhem neprolínala skrytá „poetika všedního dne“, nadčasové vnímání sebe sama a křehkost a zároveň neotřesitelná hloubka života. I takové je Zastaveno. (Založil/a: ssuva)

lidus
  22. 2. 2016, 20:37
Čagánkovy básně mám moc ráda, ale román na mě byl možná až příliš. Příliš sluníčkářský, při vší ostentativní otevřenosti a toleranci hlásající jedinou absolutní pravdu. Kromě toho jsem nepochopila měnící se velikost písma uprostřed stránky o jeden dva body - je to záměr autora, divná hra sazeče, nebo prostě tisková chyba?
Přesto bylo Zastaveno příjemné čtení. Zout boty a vyběhnout do lesa, kdo by nechtěl? Pohádka pro příliš velké děti.