Mít s kým běžet

Poprvé vydáno celosvětově: 2000

Mladá fronta - 2010
ISBN: 978-80-204-2304-7

Mladá fronta (2010) 978-80-204-2304-7 392

Mladý Asaf, pracující přes léto na radnici, dostane za úkol zjistit majitele zatoulané feny, a tak se mimoděk vydává po stopách neobvyklého příběhu. Mladičká Tamar, aby zachránila milovaného člověka, se stává pouliční zpěvačkou a dává se zavléci do světa zločinu. Jeruzalémská Eurydika nečeká na osvoboditele, ale s odvahou moderní dívky se jako zachránkyně sama pouští do boje s nepřátelským světem... Román Mít s kým běžet patří k nejúspěšnějším knihám předního izraelského prozaika Davida Grossmana. Zaměřuje se na odcizení mezi rodiči a dětmi, drogovou závislost, zneužívání druhých a vnitřní sílu jedince. Děj románu je zasazen do současného Jeruzaléma a jeho nejbližšího okolí, realistickou, až syrovou scenerii města ovšem prostupuje přízračná atmosféra. (Založil/a: nef7)

David Grossman David Grossman
*28.02.1954

Pett
  22. 9. 2014, 21:22
Taková milá člověčinka...chvílemi zavání naivitou a lehkou neuvěřitelností, ale vůbec to tentokrát mojí maličkosti příběhu neubíralo... mám slabost pro náznakové a pomalu plynoucí vyprávění, kdy si pointu a myšlenky poskládáváte krůček po krůčku... čte se s lehkostí, i přes mnohdy náročnější témata ze života společnosti "on the edge" ...
PiGiFr
  16. 5. 2013, 2:20
[...] Běželi vedle sebe a běželi uvolněně, klidně. Šňůra mezi nimi ochable visela a Asaf byl skoro v pokušení odvázat ji úplně. Pomyslel si, že takhle, jako chlapec a jeho fena, spolu vlastně běží poprvé. Podíval se na ni a uviděl ji vedle sebe, plazila jazyk, oči jí svítily a chvost měla natažený. Přizpůsobil rytmus vlastního běhu jejímu a naplnil ho vřelý pocit, potěšení z té nové synchronie s ní. Zdálo se mu, že ona to vnímá stejně, že ví, že jsou tak trochu jako dva souputníci. Usmál se sám pro sebe. Bylo v tom něco, co už léta doopravdy nepoznal, zapomněl už, že by se mu po tom mělo stýskat - cosi jako přátelství. [...]
Já jsem věděl, že vybíhám s nimi. Tato kniha mě od začátku pohltila. Osudy dvou lidí, které se v jemných náznacích proplétají a stále častěji křižují. Setkají se nakonec? A za jakých okolností? Je možné, aby každý dostál svého?
Příběh zasazený do kruté reality Izraelské současnosti. Autor poukazuje na společenské problémy zneužívání dětí, nebo závislosti na drogách, Popisuje člověka v boji proti zlu, ale také vyzdvihuje hodnoty rodiny a přátel.
Radůze
  23. 5. 2015, 20:01
Velice krásný příběh, který se pomalu rozvíjí jak klubko. Děj je nepředvídatelný a postavy velmi milé.