Marie Stuartovna

Marie Stuartovna Originální název: Maria Stuart

Artur - 2015
ISBN: 978-80-7483-025-9

Artur (2015) 978-80-7483-025-9 196

Zápas Marie a Alžběty je vlastně zápas katolické a protestantské církve. Dramatičnost, která byla ve Valdštějnovi situovaná v jedné osobě (já proti sobě), se zde rozdělila do dvou osob: Marie a Alžběty. Smrt Stuartovny byla dlouho chápána jako obět, Alžběta byla naproti tomu chápána negativně. V Schillerově hře dojde poprvé k vyrovnání těchto dvou aspektů. (zdroj: wikipedia.org) (Založil/a: Free_nd)

rt12
  21. 3. 2015, 11:10
Byla jsem překvapena tím, jak se mi Schiller dobře četl i když se jedná o básnické drama. Obě královny jsou popsány barevně, jako ženy z masa a krve, se svými klady i zápory. Což je sympatické. Většinou je Marie Stuartovna obětním beránkem. Schiller popisuje souboj rozumu a citu. Souboj mezi inteligentní a racionální Alžbětou a vášnivou a vášně vzbuzující Marií Stuartovnou. Byl to boj kdo z koho. Kdo má rád historická divadelní dramata, přijde si na své.

Trochu historickýc faktů: Narodila se roku 1542 jako dcera skotského krále Jakuba V.  V roce1558 se provdala za následníka francouzského trůnu Františka II., v tomtéž roce dosedla v Anglii na trůn nevlastní sestra Marie Stuartovny, Alžběta.
Pochybnosti nad legitimitou Alžbětiných nároků na anglickou korunu se napříště stanou věčným pokušením pro Marii Stuartovnu, aby uplatnila vlastní nároky.
Osmnáctiletá vdova Marie náhle nemá ve Francii žádnou budoucnost a vrací se do rodnéhoSkotska. V té době by se těžko hledaly v Evropě dvě ženy, které by měly víc nápadníků, než Marie Stuartovna a Alžběta Tudorovna. Alžběta se nakonec přes četné nabídky nikdy neprovdá a zůstane panenskou královnou, pozdější tragický osud Marie Stuartovny bývá připisován na vrub také špatné volbě svých dvou manželů Henryho Darnleye, kterému porodila syna Jakuba VI. a Jamesa Bothwella, za něhož se provdala za tři měsíce po Darnleyeho podezřelém úmrtí. Sňatek šokuje celé Skotsko, od Marie Stuartovny se odvrátili i dosavadní katoličtí spojenci papež, Španělsko, Francie.
Skotští lordi se vzbouří proti královně a Bothwellovi, Marii uvězní na hradě Lochlevenu, z něhož se jí podaří uprchnout do Anglie. Tam hledá sesterskou podporu od Alžběty, která však nebezpečnou rivalku drží v ústraní téměř po dvacet let. Ani dvacetileté vězení nepřimělo Marii Stuartovnu, aby přestala hledat podporu pro uplatnění svých nároků na anglický trůn. Dopisuje si s francouzskými, papežskými a španělskými vyslanci, se svými přívrženci ze Skotska a Holandska. Nakonec se nechá zatáhnout do falešného spiknutí proti královně Alžbětě je obžalována a z přípravy a schvalování atentátu. Po dlouhém váhání nakonec Alžběta podepíše rozsudek smrti, který je vykonán 8. února 1587. Ke stětí Mariiny nepokojné hlavy bylo třeba tří ran katova meče.