Ve čtrnácti sám v Osvětimi

Originální název: Ve čtrnácti sám v Osvětimi

Academia - 2009
ISBN: 978-80-200-1555-6

Academia (2009) 978-80-200-1555-6 736

Jde o autobiografii - příběh chlapce, jeho příbuzných a lidí, s nimiž přicházel do styku, v průběhu stupňujících se protižidovských opatření z roku 1942, kdy docházelo k „urychlenému odbavení“ Židů spočívající: v jejich identifikaci a označení, ve vytržení ze všech sociálních vazeb, v omezení všech činností, ve zbavení všeho majetku, v internaci, a v deportaci (kdy chlapci bylo 13 a půl) do Birkenau. Je popsán půlroční pobyt chlapce, který po několika dnech zůstal sám, v Birkenau, jeho asi tříměsíční pobyt v Hlavním táboře Osvětim, kde se dožil osvobození, a rovněž jeho dvojměsíční cesta přes Polsko a Maďarsko na Jižní Slovensko a počátky jeho přizpůsobení „doma“. (Založil/a: IOIOIO)

Tomáš Radil Tomáš Radil
*08.11.1930

rosavtrave
  1. 11. 2011, 19:51
Výborná knížka, úžasně psaná. Četla jsem ji jedním dechem, člověk se u ní opravdu nenudí ani chvilku. Smekám klobouk před všemi, co Osvětim přežili a jsou schopní o tom vyprávět. Doporučuji ji všem, kteří se o toto téma zajímají.
lola.k
  2. 2. 2016, 14:50
Extrémně osobní a brilantně napsaný příběh očima dítěte. Pravdivý popis, detaily a celá cesta autora se zdá skoro až neuvěřitelnou. Četla jsem několikrát a číst budu dále. Doporučuji všem a děkuji za vzpomínky.
denisek13
  8. 2. 2014, 11:54
Skvělá kniha, četla jsem ji "jedním dechem". Obdivuji autora, že o tom dokáže takto vyprávět... DOporučuju ...
Vladek
  8. 8. 2012, 16:12
Kniha je pro mě zejména svědectvím o paměti a povaze člověka. Autor vypráví svůj příběh s odstupem více než 60let, když mi z předmluvy nevyplývá, kdy autor zahájil práce na knize.
Osobně mám raději tvorbu Prima Leviho nebo Elieho Wiesela, kteří pro mě navždy zůstanou autory vyrovnávající se nejen s holocaustem jako takovým, ale otevřeně kriticky nazírají na vlastní paměť. A tu závěrečnou stránku "O autorovi" snad měl nakladatel raději vynechat, než autora uvést tak jak se stalo.