Žiješ jenom dvakrát

Originální název: You Only Live Twice

XYZ - 2011
ISBN: 978-80-7388-491-8

XYZ (2011) 978-80-7388-491-8 272

Poté, co Ernst Blofeld zabil Bondovu manželku, se James psychicky zhroutil a přestal být jako agent spolehlivý. Ačkoli ohrožoval sebe i své kolegy, M se nechtěl se ztrátou jednoho ze svých nejlepších lidí smířit a nasadil Bonda na šílenou a nebezpečnou misi do Japonska. V Japonsku je situace opravdu napjatá - když se Bond dostane do záhadné rezidence známé pod jménem Hrad smrti a najde v ní starého nepřítele, který je opět při síle, cítí, že definitivně prohrává. Všechno se proti němu spikne a vypadá to, že slavný britský agent je na své poslední cestě. A uvěří tomu i sám James Bond… (Založil/a: Helquist)

huttershofen
  21. 12. 2012, 2:28
Jsem velký "bondofil", ale v tomto případě jako by Flemingovi došla invence. Začátek je přitom slibný, Bond je psychicky na dně, pije, hraje a v akci je nespolehlivý. M je na vážkách, zda jej suspendovat, nakonec mu dává úkol, který má rozhodnout, zda jej ponechá ve službě (scénáristé bondovky Skyfall, která není podle Flemingovy předlohy, se zde pravděpodobně částečně inspirovali). Bond odjíždí do Japonska a od té chvíle kniha upadá, příběh je slabý (zloduch Blofeldova formátu se stará o zahradu pro sebevrahy??), scény jakoby nedotažené, místy až směšně naivní (např. Blofeld v brnění prohledávající zahradnický altán). Místy jako by Fleming předjímal, jakým směrem se budou ubírat filmové bondovky po jeho smrti (mučící, resp. popravčí křeslo na miniaturním lávovém kráteru, Bondův senzační útěk z vybuchujícího hradu). Suma sumárum po knize V tajné službě jejího veličenstva, kteoru považuji za jednu z Flemingových nejlepších, tentokrát magie nezafungovala (ani přes překvapivou pointu).
cheyene
  16. 4. 2013, 10:24
Žiješ jenom dvakrát začíná velmi slibně, protože Bond je psychicky na dně. Když mu jeho sekretářka řekne, že M už ho čeká, bez zájmu odpoví: "Kdo je M?" Prostředek knihy je však takový nudnější, skoro bych řekl, že zdlouhavý. Bavit mě knížka začala v okamžiku, kdy se z Bonda stává Japonec, resp. se jím pod vedením Tygra učí být. Prostředí východu je lákavé a má atmosféru, avšak tak nějak celková zápletka je poměrně chabá. Hrad pro sebevrahy? Blofeld už tu ani nepůsobí tak nebezpečně. Samotný závěr však velmi potěší. Kapitola Nekrolog a Vrabčí slzy docela zvedly můj výsledný dojem, tudíž dávám 3*, avšak pro mě je toto zatím nejslabší knižní bondovka.
problemchild
  26. 2. 2016, 11:35
Poslední příběh z Blofeldovské trilogie, když James Bond zažívá pořádné životní zvraty. Knížka je mi blízká, protože i já sám jsem byl dost dlouho v Japonsku a autor opravdu popsal vše, co stojí za to v Japonsku zkusit. Jinak zápletka mi přijde zajímavá a motiv pomsty je tu vážně dobře vygradovaný. Jo, a pátou hvězdičku dávám za parádní konec knížky. Oproti filmu, který je proti knížce pohádka, je knížka opravdu hodně emotivní, a proto ji fakt doporučuji přečíst.